Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2019, nr 6 (281)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 6 czerwca 2019 r.

Diabetyk

W czerwcowym numerze gazety piszemy o diabetykach 26+ wykluczonych z systemu wsparcia. Pompa insulinowa dla tej grupy chorych nie jest refundowana przez państwo w żadnym stopniu. Tylko zaledwie od 2,5 do 3% pacjentów 26+ używa pomp insulinowych. W numerze także ciekawe artykuły o wakacyjnej insulinoterapii, życiu z rozrusznikiem serca, o wyborze leku doustnego w cukrzycy typu 2 i o tym, jak ćwiczyć przy nadciśnieniu. Zachęcamy do lektury!

DiabetykFELIETON
4 No to się ruszyło!

POCZYTALNIA
5 Probiotyki a cukrzyca ciążowa
Schorzenia autoimmunologiczne a cukrzyca
Komórki macierzyste i cukrzyca
6 Psinka Inka (80)
Leki przeciwbólowe zażywane przez diabetyków
Epizody kwasicy a rozwój umysłowy dzieci
Koszty leczenia pompą insulinową
Profilaktyka cukrzycy za pomocą metforminy

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Badania kliniczne - co warto o nich wiedzieć?

DIABETYK POLECA
10 Diabetycy 26+ wykluczeni z systemu wsparcia

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Wakacyjna insulinoterapia

POD LUPĄ
17 Rozważnie i bezpiecznie
20 Życie z rozrusznikiem serca
22 Przebarwienia skórne
24 Każdy schudnąć może

LEKARZ ODPOWIADA
27 Wybór leku doustnego

ABC INSULINOTERAPII
30 Insulina pod szczególną ochroną

ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Kwiaty jadalne
35 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ
38 Jak udostępnić pacjentom nowoczesne terapie?

AKTYWNY STYL
41 Jak ćwiczyć przy nadciśnieniu?

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Diabetycy 26+ wykluczeni z systemu wsparcia
Sytuację pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 1 (CT1) można opisać tak: NFZ refunduje zakup zestawów infuzyjnych i pojemników do pompy insulinowej na poziomie 70%, ale - co najważniejsze - tylko tym osobom, które zdołały kupić sobie pompę insulinową z własnych środków (nie jest ona refundowana przez państwo w żadnym stopniu). To jest klucz całej niesprawiedliwości w systemie refundacji. Osób, których stać na taki zakup jest bardzo niewiele w Polsce, a Ministerstwo Zdrowia (MZ) zdaje sobie z tego sprawę. Zaledwie od 2,5 do 3% pacjentów 26+ używa pomp insulinowych. Co ważne, do grupy pacjentów 26+ posiadających pompę insulinową należy zaliczyć też osoby, które pozyskały ten sprzęt w ramach wcześniejszej refundacji, zanim ukończyły 26. r. ż. Ich pompy niedługo stracą czteroletnią gwarancję i prędzej czy później przestaną działać. Zakup nowej pompy dla tych osób nie jest niestety refundowany, co dla większości będzie oznaczało przymuszoną zmianę terapii i powrót do zastrzyków.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wakacyjna insulinoterapia
Częstotliwość pomiarów glikemii zależy od typu cukrzycy oraz intensywności jej leczenia. W okresie wakacyjnym zaleca się częstsze pomiary ze względu na większe ryzyko szybszego zużycia zapasów glukozy, a w konsekwencji - niedocukrzenia. Kontrolując glikemię, możemy decydować o modyfikacjach dawek insuliny odpowiednio do sytuacji. Większą liczbę pomiarów powinny wykonywać osoby, które na urlopie będą smakować nieznane sobie wcześniej, lokalne potrawy, ponieważ może być trudno ocenić ich skład, a więc i dostosować do nich dawkę insuliny. Sprawdzanie stężenia glukozy ma niebagatelne znaczenie w środowisku znacząco odbiegającym od klimatu naszego kraju. Bardzo wysokie temperatury otoczenia mogą nie być obojętne dla przebiegu glikemii, choćby z tak banalnego powodu, jak mocno rozgrzane ciało. W takich warunkach tracimy też więcej wody z organizmu, co również może wpływać poziom glukozy we krwi.

POD LUPĄ
Życie z rozrusznikiem serca
Pacjent ze stymulatorem może obsługiwać takie sprzęty codziennego użytku, jak telewizory, odbiorniki radiowe, suszarki do włosów, golarki elektryczne, pralki, odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, komputery, kopiarki, drukarki. Należy zachować odstęp co najmniej trzech centymetrów między stymulatorem a słuchawkami, ponieważ zawierają one magnes mogący wywoływać zakłócenia. Trzeba umiejętnie korzystać z telefonu komórkowego - najlepiej rozmawiać przez zestaw głośnomówiący, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy pamiętać, aby telefon był trzymany po przeciwnej stronie do stymulatora w odległości około 30 cm od niego. Nie zaleca się noszenia telefonu komórkowego w kieszeni na piersi, lepiej przy pasku lub w torebce czy plecaku.

LEKARZ ODPOWIADA
Wybór leku doustnego
Jeśli przejrzymy aktualne wytyczne leczenia cukrzycy typu 2, to okaże się, że przedstawiają one stosunkowo prosty schemat. U pacjenta ze świeżo rozpoznaną cukrzycą rozpoczynamy leczenie od podania metforminy. Później, w dalszym okresie, jeśli nastąpi pogorszenie wyrównania, to będziemy starali się zintensyfikować leczenie. Czyli pierwszy krok - metformina samodzielnie, drugi krok - metformina + inny lek doustny, trzeci krok - metformina + 2 leki doustne, czwarty krok - metformina + insulina bazowa. Trzeba przy tym podkreślić, że kolejnym krokom farmakoterapii musi za każdym razem towarzyszyć próba ściślejszego przestrzegania diety oraz wdrożenie programu ćwiczeń fizycznych (w zakresie, w jakim pozwalają na to ewentualne powikłania sercowo-naczyniowe). Początek leczenia może też być inny - w przypadku istnienia przeciwwskazań do podawania metforminy lub jej bardzo złej tolerancji, możliwe jest rozpoczęcie terapii od innego leku. Do wyboru są tu: pochodna sulfonylomocznika, gliptyna, inhibitor SGLT-2 lub pioglitazon. Leki te nie są przydzielane na chybił trafił, lecz lekarz na podstawie ich charakterystyki i indywidualnej sytuacji chorego zaleca jeden z wymienionych.

AKTYWNY STYL
Jak ćwiczyć przy nadciśnieniu?
W przypadku nadciśnienia tętniczego (podobnie zresztą jak wielu innych schorzeń) bardzo istotny jest wybór rodzaju aktywności i określenie jej intensywności, odpowiednio do stanu zdrowia. Optymalnym rodzajem wysiłku jest trening wytrzymałościowy - dynamiczny, angażujący duże grupy mięśniowe. Preferowane są tutaj ćwiczenia aerobowe (tlenowe), np. szybki marsz, nordic walking (chodzenie z kijkami), bieg, jazda na rowerze, gimnastyka, pływanie. Podczas pływania ważne jest, aby nie zanurzać głowy pod wodę, bo taki styl pływania powoduje zwyżkę ciśnienia krwi. Osobom z nadciśnieniem nie zaleca się też nurkowania, gdyż grozi ono wysokimi skokami ciśnienia. Inne przeciwwskazane rodzaje ćwiczeń, to wszelkiego rodzaju zajęcia związane z pochylaniem głowy ku dołowi oraz dźwiganie ciężarów. Przy nadciśnieniu zaleca się treningi o umiarkowanej intensywności, w przedziale 40-60% tętna maksymalnego. Zakres ten uznaje się za bezpieczny pod względem możliwości wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, niezależnie od stopnia nadciśnienia tętniczego.

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Słodka  IP: 31.11.129.xxx(2019-07-14 14:33:51)
Co do treści artykułu 26+, chcę zaznaczyć, że nie chodzi tylko o komfort zycia z pompą insulinową. Osoby takie nie mają jeszcze długoletniego stażu choroby. Ważne jest, aby chorzy TYP 1 przy braku możliwości ustabilizowania poziomów cukru penami, miały tez możliwość dostępu w każdym wieku. Niejednokrotnie młodzież nie chce pompy insulinowej. Otrzymują ale z niej nie korzystaja. Strona ALLEGRO , OLX itp jest tego przykładem. Osoby chorujące na TYP 1 z wieloletnią cukrzycą wymagają takiej refundacji do zakupu pompy insulinowej, ponieważ zagrożeniem dla ich życia są nieświadome hipoglikemie, z którymi po wielu latach choroby borykają się. Nieświadoma hipoglikemia to później hiperglikemia, kiedy organizm sam się ratuje..Wprowadzić refundację przynajmniej dla dla dorosłych TYP 1, którzy po latach trwania choroby, maja powikłania w postaci nieświadomej hipoglikemii.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, czerwiec 2019, nr 6 (281)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line