
KiDS to międzynarodowy program edukacyjny na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą, opracowany przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation, IDF) Międzynarodowe Towarzystwo na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD) w partnerstwie z firmą Sanofi. Inicjatywa ma na celu stworzenie w szkołach bezpiecznego i przyjaznego środowiska, dającego wsparcie dzieciom chorym na cukrzycę. Program zachęca także dzieci i młodzież do wyrabiania zdrowych nawyków już od wczesnego wieku.

Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym inicjatywa ta została wdrożona. W latach 2017-2018 projekt został przeprowadzony na Podkarpaciu, gdzie objął swoim zasięgiem 15 szkół podstawowych w Rzeszowie, 1370 dzieci i ich rodziców, 40 nauczycieli oraz 250 studentów Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podlasie jest drugim regionem, w którym KiDS został wprowadzony w życie.

Spotkanie podsumowujące efekty programu KiDS prowadzonego na Podlasiu, które odbyło się 22 maja w Restauracji Camelot w Białymstoku, było okazją do zaprezentowania wyników konkursu plastyczno-literackiego zorganizowanego przez Podlaski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków pt.: "Jak mogę pomóc koleżance lub koledze z cukrzycą typu 1". Do konkursu zgłoszonych zostało 51 prac plastycznych i 7 prac literackich. Z uwagi na bardzo wysoką jakość prac konkursowych Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca całej szkole, z której nadeszło najwięcej prac o najwyższym poziomie merytorycznym i estetycznym. Zwycięzcą została Szkoła Podstawowa w Obrubnikach. Dzieci z tej placówki pojadą w nagrodę na całodniową wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas spotkania zorganizowano także edukacyjne warsztaty kulinarne dla nauczycieli na temat zdrowego żywienia.

- Jesteśmy dumni z tego, że zainicjowany w Polsce przez Sanofi program wsparcia dzieci z cukrzycą został uznany przez organizację zrzeszającą osoby chore na cukrzycę, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, za wart rozwijania w innych częściach kraju. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Oddziału Wojewódzkiego PSD w Białymstoku i PFRON, projekt KiDS został wprowadzony w życie w kolejnym regionie Polski. Liczba szkół, które wzięły udział w programie świadczy o tym, jak bardzo tego typu inicjatywy edukacyjne są potrzebne. Jako firma farmaceutyczna odpowiedzialna społecznie staramy się wspierać sektor ochrony zdrowia w zakresie profilaktyki oraz leczenia chorób cywilizacyjnych. Mamy nadzieję, że program KiDS, poprzez popularyzację zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej wśród najmłodszych przyczyni się do zmniejszenia liczby zachorowań na cukrzycę w przyszłości. Czujemy wielką satysfakcję z faktu, że możemy przyczyniać się do dokonywania realnych zmian w życiu Polaków - mówi Elżbieta Janaszkiewicz, Public Affairs Head Sanofi.
Projekt "KiDS Dzieci i Cukrzyca w Szkołach" został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Ponadto otrzymał on patronaty miejscowych władz samorządowych i instytucji: Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku. Patronat medialny nad projektem objęła TVP3 Białystok.

Informacje o programie KiDS
Program KiDS (Kids and Diabetes in Schools, Dzieci i Cukrzyca w Szkołach) na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą został opracowany przez Sanofi we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną oraz Międzynarodowym Towarzystwem na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD) w celu wspierania dzieci dotkniętych cukrzycą typu 1 w leczeniu choroby, zwalczania dyskryminacji w środowisku szkolnym oraz budowania świadomości w zakresie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Ta inicjatywa edukacyjna opierająca się na globalnych założeniach KiDS jest skierowana głównie do nauczycieli, pielęgniarek szkolnych i innych pracowników oświaty, dzieci w wieku szkolnym (6-14 lat) oraz ich rodziców.
Projekt jest prowadzony w Brazylii, Egipcie, na Węgrzech, w Indiach, Japonii, Pakistanie, Polsce i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym inicjatywa została wdrożona. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jako że pilotaż projektu został przeprowadzony na Podkarpaciu, otrzymał on także patronaty miejscowych władz samorządowych, oświatowych i zdrowotnych oraz naukowych (Prezydenta Miasta Rzeszowa, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Uniwersytetu Rzeszowskiego) jak również organizacji pacjenckich (Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii).