Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Rozpoczyna działalność Koalicja Serce dla cukrzycy

źródło: komunikat prasowy, dodano: 21 maja 2019 r.

Serce dla CukrzycyKoalicja Serce dla cukrzycy rozpoczęła działania mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z cukrzycą i powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Prognozy dotyczące przyczyn umieralności zakładają do roku 2030 zwiększenie umieralności z powodu cukrzycy nawet o 100%. Najczęstszymi powikłaniami cukrzycy są problemy sercowo-naczyniowe. Pacjenci z takimi powikłaniami stanowią około 80% wszystkich chorych z cukrzycą.

Głównym powodem tego stanu rzeczy jest zbyt mała wiedza pacjentów na temat cukrzycy i jej powikłań oraz brak dostępu do kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentami diabetologicznymi. Dlatego wspólnie z organizacjami pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych Polska Unia Organizacji Pacjentów powołała Koalicję Serce dla Cukrzycy.

Powołana została również Grupa Sterująca mającą na celu wspólne wypracowanie rekomendacji w zakresie właściwej opieki zapobiegającej i łagodzącej powikłania sercowo-naczyniowe cukrzycy. Zalecenia w tym zakresie zaprezentowane będą jeszcze przed wakacjami na łamach raportu "Rekomendacje w zakresie skutecznego zapobiegania i leczenia powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy".

Cały obszar związany z profilaktyką i leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań wymaga podjęcia wielu działań systemowych, w tym uwzględnienia perspektywy pacjenta. Koalicja jako merytoryczny partner administracji chce stanowić ciało doradcze w tym zakresie - mówi Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów.

Nadrzędnym celem działań Koalicji Serce dla Cukrzycy jest poprawa jakości i długości życia pacjentów diabetologicznych z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Wspólnie realizowane są działania mające na celu poprawę sytuacji pacjentów poprzez kształtowanie przyjaznego chorym systemu ochrony zdrowia, budowanie świadomości w obszarze występowania cukrzycy oraz powikłań sercowo-naczyniowych - promocja profilaktyki pierwotnej i wtórnej, integracja pacjentów na poziomie ogólnopolskim i lokalnym, edukacja w zakresie diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, czy wsparcia psychologicznego oraz współpraca z ekspertami, partnerami społecznymi i decydentami.

Serce dla Cukrzycy

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Anna Śliwińska podkreśla - pacjent lepiej wyedukowany w obszarze cukrzycy ma znacznie lepsze rokowania, a jego terapia jest bardziej efektywna klinicznie i kosztowo. Jednocześnie warto inwestować w nowoczesne terapie i patrzeć na leczenie cukrzycy całościowo, ponieważ odpowiednie leczenie cukrzycy redukuje występowanie powikłań i zmniejsza koszty opieki nad pacjentem.

Urszula Jaworska, Prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej, przekonuje, jak ważne są rozwiązania systemowe w tym obszarze - koordynuję prace nad stworzeniem modelu opieki koordynowanej w cukrzycy, która zapewni docelowo kompleksową opiekę chorym. Trwają prace przygotowawcze i szeroko zakrojone badania i analizy, których wyniki przedstawimy szerokiej opinii publicznej już we wrześniu.

Obecnie trwa badanie ankietowe kierowane do osób chorujących na cukrzycę i ich opiekunów oraz konsultantów i ekspertów w zakresie leczenia cukrzycy oraz ochrony zdrowia w Polsce. Ankieta pozwoli poznać potrzeby i oczekiwania co do standardu leczenia cukrzycy i jej powikłań. Wnioski posłużą do opracowania rekomendacji zmian w organizacji opieki nad chorymi na cukrzycę w Polsce. Ankieta pacjencka jest dostępna jest tutaj.

Koalicję współtworzą przedstawiciele środowiska pacjentów:
 • Polskiej Unii Organizacji Pacjentów,
 • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
 • Fundacja Urszuli Jaworskiej,
 • Instytut Człowieka Świadomego,
 • Fundacja Diabeciaki,
 • Fundacja Wygrajmy Zdrowie.
we współpracy z organizacjami pacjentów kardiologicznych m.in.:
 • Stowarzyszeniem Osób z Hiperlipidemią Rodzinną,
 • Polskim Stowarzyszeniem Osób z Niewydolnością Serca.
W czerwcu odbędzie się debata pacjentów i ekspertów dotycząca dalszych działań systemowych i interwencyjnych w celu poprawy sytuacji w obszarze cukrzycy i jej powikłań. Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Unii Organizacji Pacjentów https://www.obywateledlazdrowia.pl oraz na dedykowanym akcji Fanpage facebook.com/SerceDlaCukrzycy/

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Rozpoczyna działalność Koalicja Serce dla cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line