Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości

Artykuł partnera, dodano: 11 marca 2019 r.

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłościOtyłość nie jest tylko problemem natury estetycznej i wbrew pozorom nie tak łatwo sobie z nią poradzić. Warto wiedzieć, że otyłość jest chorobą i to o charakterze przewlekłym, a jej leczenie jest długie, wymaga cierpliwości oraz zastosowania różnych metod, również chirurgicznych. Chorobliwa otyłość jest ogromnym wyzwaniem medycznym, społecznym i dotyczy coraz młodszych pacjentów.

Kiedy otyłość staje się chorobą?

Otyłość jest oficjalnie chorobą od ponad 50 lat, kiedy to została wpisana przez WHO na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych. Otyłość jest groźną i skomplikowaną chorobą, między innymi dlatego, że może być spowodowana czynnikami o różnym charakterze (środowiskowe, psychologiczne, hormonalne, genetyczne). Niestety bardzo często chorobę wywołuje wiele czynników, dlatego leczenie otyłości wymaga dokładnej diagnostyki i zastosowania indywidualnie dopasowanych metod. Sygnałem alarmowym dla każdego powinien być stan nadwagi, który poprzedza otyłość. Mamy z nim do czynienia, kiedy organizm otrzymuje wraz z pożywieniem więcej energii (kalorii) niż zużywa do prawidłowego funkcjonowania. Nadmiar jest magazynowany, niestety w postaci tkanki tłuszczowej, która odkłada się w różnych miejscach.

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości

U mężczyzn na ogół na brzuchu (otyłość brzuszna), zaś u kobiet w dolnych partiach ciała (brzuch, pośladki, uda). Nieleczona nadwaga może rozwinąć się w stan chorobowy - otyłość I, II i III stopnia, czyli tzw. otyłość olbrzymią. Chorobliwa otyłość olbrzymia, która jest dziś coraz częściej diagnozowana (wskaźnik BMI powyżej 60), to często katastrofalne skutki, takie jak niepełnosprawność, a nawet śmierć pacjenta. Aby określić etap rozwoju otyłości korzysta się z następujących metod / parametrów:Wskaźnik BMI - należy podzielić masę ciała (wyrażoną w kilogramach), przez wzrost podniesiony do kwadratu (wyrażony w metrach). Klasyfikacja BMI wg WHO:
 • poniżej 18,5 - niedowaga
 • od 18,5 do 24,9 - waga prawidłowa
 • od 25 do 29,0 - nadwaga
 • od 30,0 do 34,9 - otyłość I stopnia
 • od 35,0 do 39,9 - otyłość II stopnia
 • powyżej 40 - otyłość III stopnia (olbrzymią lub złośliwa).
Pomiar zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie - mierzony na specjalnych wagach dostępnych w poradniach dietetycznych, a nawet w gabinetach lekarskich:
 • nadwaga - zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie u mężczyzn 20-25%, a u kobiet 30-35%
 • powyżej tych wartości - otyłość.
Pomiar obwodu talii:
 • talia o szerokości 80-87 cm (u mężczyzn 90-94) oznacza nadwagę,
 • równa lub większa niż 88 cm (u mężczyzn 94) - otyłość.
Otyłość - skutek zaniedbania czy genetyczna przypadłość?

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości

Ogromnym problemem osób dotkniętych otyłością jest swoisty ostracyzm społeczny, potępienie i dyskryminacja. Choroba ta bardzo często jest kojarzona z nadmiernym objadaniem się, niehigienicznym trybem życia. Zagadnienie to jest o wiele bardziej złożone, przyczyn otyłości może być wiele, zaś jej leczenie jest procesem długim i bardzo trudnym. Przyczyny środowiskowe otyłości są ściśle związane z codziennym trybem życia - rodzinnym, prywatnym, zawodowym:
 • nieprawidłowe odżywianie,
 • rodzinne tradycje przyrządzania i spożywania posiłków,
 • kupowanie żywności niezdrowej, przetworzonej, modyfikowanej itp.,
 • brak aktywności ruchowej,
 • stres.
Przyczyny psychologiczne, czyli problemy emocjonalne, które mogą zarówno prowadzić do otyłości, jak i być jej konsekwencją:
 • niska samoocena,
 • obniżony nastrój lub depresja,
 • rekompensowanie jedzeniem potrzeb emocjonalnych,
 • nocne jedzenie,
 • kompulsywne jedzenie,
 • uzależnienie od jedzenia.
Przyczyny hormonalne to m.in. poważne schorzenia tarczycy (niedoczynność) oraz zespół Cushinga, który wywołuje duże wydzielanie kortyzolu i nadmierny apetyt. Przyczyny genetyczne można rozumieć dwojako. Coraz więcej mówi się o odkryciu genu FTO, zwiększającego ryzyko otyłości. Specyficznym dziedziczeniem jest też schemat powielania złych nawyków i stereotypów żywieniowych, a także podejścia do aktywności fizycznej. Surowa ocena osób z chorobliwą otyłością może być bardzo krzywdząca, ponieważ na taki stan może wpływać wiele czynników. Nie zmienia to faktu, że leczenie otyłości jest konieczne, ze względu na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie społeczne.

Metody leczenia otyłości olbrzymiej

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości

Leczenie otyłości to proces skomplikowany, długotrwały, oparty o wiele metod. Nie ma tu drogi na skróty, a ogół działań jest zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i zależy m.in. od wskaźnika BMI oraz ewentualnych chorób towarzyszących (np. cukrzyca, nadciśnienie). Działania podejmowane w pierwszej kolejności to:
 • pracowanie diety,
 • przygotowanie bezpiecznych zestawów ćwiczeń.
Jeśli taka terapia nie pomaga, sięga się po kolejne środki, m.in. po psychoterapię oraz farmakologiczne leczenie otyłości. W przypadku zaawansowanej otyłości i schorzeń współistniejących stosuje się procedury chirurgiczne, najczęściej leczenie bariatryczne, czyli:
 • rękawową (mankietową) resekcję żołądka (sleeve) - nieodwracalna operacja bariatryczna, podczas której usuwa się około 2/3 żołądka, co zmniejsza żołądek o ok. 90% i poprawia tempo przesuwania treści pokarmowej. Operacja redukuje też wydzielanie greliny (hormonu głodu)
 • by-pass żołądkowy - modyfikuje przewód pokarmowy, skraca efektywny czas trawienia i pozwala na zmniejszenie masy ciała w ciągu 6-12 miesięcy nawet o 85%
 • opaskę żołądkową - niesymetryczne zwężenie żołądka (do kształtu klepsydry). Stopień jej zaciśnięcia reguluje ilość przyjmowanego jedzenia i tempo ubytku masy ciała.
Inwazyjną metodą leczenia otyłości jest też balon żołądkowy. W czasie zabiegu wprowadza się do żołądka balon wypełniony solą fizjologiczną. W ten sposób wywołuje się uczucie sytości. Niezbędne jest jednak zastosowanie zbilansowanej diety i zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia.

Inwazyjną metodą leczenia otyłości jest też balon żołądkowy. W czasie zabiegu wprowadza się do żołądka balon wypełniony solą fizjologiczną. W ten sposób wywołuje się uczucie sytości. Niezbędne jest jednak zastosowanie zbilansowanej diety i zmiana nawyków żywieniowych oraz trybu życia.

Operacje bariatryczne - wskazania i przeciwwskazania do zabiegów

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości

Bariatria to dział medycyny zajmujący się leczeniem chorobliwej otyłości (olbrzymiej, złośliwej). Znajduje zastosowanie w leczeniu otyłości III oraz II stopnia, szczególnie kiedy doszło do powikłań, takich jak np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Obecnie wykonuje się trzy typy operacji bariatrycznych, które mają na celu ograniczenie objętości żołądka oraz wyeliminowanie działania tej części żołądka, w której wytwarzana jest grelina (hormon głodu):

1. Rękawowa resekcja żołądka (tzw. sleeve) - wskazania i wymagania w tym przypadku to przede wszystkim:
 • BMI 35-50
 • zgoda na ograniczenia dietetyczne i wymogi psychologiczne
 • rezygnacja ze słodyczy
 • nieobjadanie się
 • nieobjadanie się pod wpływem stresu
 • zgoda na opiekę poszpitalną
 • zgoda na implant w ciele
Przeciwwskazaniem może być m.in.:
 • zgaga
 • źle kontrolowana cukrzyca typu 2
2. By-pass żołądkowy - w tym przypadku wskazania to:
 • BMI>40
 • BMI>35 w przypadku cukrzycy, nadciśnienia, bezdechu sennego oraz innych chorób towarzyszących
 • nieudane próby niechirurgicznej redukcji masy ciała
 • choroby związane z otyłością
 • wiek 18-65;
Przeciwwskazaniem są choroby psychiczne (poza depresją).

3. Założenie opaski żołądkowej - wskazania i przeciwwskazania takie jak w przypadku by-passa żołądkowego. Nie zaleca się jej także, jeśli pacjent nie omija wizyty kontrolne oraz przyjmuje wysokokaloryczne pokarmy płynne i półpłynne.Leczenie bariatryczne oraz lekarstwa nie są w pełni refundowane, ponadto lista oczekujących jest nawet kilkaset razy dłuższa niż ilość przewidzianych zabiegów. A zatem pacjenci najczęściej muszą pokrywać niemałe koszty zabiegów z własnej kieszeni. Realną pomocą może być w takich sytuacjach korzystny kredyt na leczenie.

Mediraty finansują usługi związane z leczeniem otyłości

Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości

Zaniechanie leczenia otyłości może mieć bardzo poważne skutki, konsekwencje o charakterze zdrowotnym, psychicznym, społecznym i finansowym. Dlatego tak istotne jest podjęcie efektywnego leczenia, na które niestety czeka się często zbyt długo lub w ogóle nie jest objęte refundacją. W przypadku kosztownych zabiegów z zakresu bariatrii, pacjenci często decydują się na leczenie na raty. Tym bardziej, że z reguły koszty nie ograniczają się do procedur bariatrycznych. Konieczna jest dalsza opieka dietetyczna czy nawet korekta plastyczna. Decydując się na kredyt na leczenie warto postawić na sprawdzonego partnera.

Mediraty

System Mediraty zapewnia uproszczone procedury, które można sfinalizować online oraz telefonicznie. Obejmują głównie weryfikację zdolności kredytowej, opracowanie umowy, jej popisanie oraz korzystanie z przyznanych środków. Atutem jest też dostęp do bazy prywatnych klinik na terenie całego kraju oraz możliwość finansowania na warunkach dogodnych dla pacjenta (częściowo lub całość kosztów). Ponadto Mediraty to kredyt na leczenie zarówno w placówkach partnerskich operatora systemu, jak również finansowanie na podstawie faktur pro - forma z innych placówek.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Joanna  IP: 95.160.68.xxx(2019-03-12 12:58:41)
A nie lepiej po prostu leczyc się nowoczesnymi lekami ? typu agoniści GLP1 jak Victoza czy Trulicity jak na zachodzie od lat? Świat po prostu zapobiega takim problemom a nie czeka aż wystąpią ? To i operacje bariatryczne są zbędne .


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Kiedy dieta i ćwiczenia to za mało - chirurgiczne leczenie otyłości
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line