Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport o cukrze i otyłości

źródło: Ministerstwo Zdrowia, dodano: 22 lutego 2019 r.

Miniterstwo Zdrowia


W ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosło spożycie cukru. Przeciętny Polak je o prawie 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu. Takie wnioski wypływają z raportu "Cukier, otyłość - konsekwencje", przygotowanego przez analityków Narodowego Funduszu Zdrowia i zaprezentowanego podczas konferencji prasowej, która odbyła się 21 lutego br. w Ministerstwie Zdrowia.

Nadmierne spożycie cukru jest przyczyną otyłości, która według danych z 2016 roku dotyczy już 23 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn, z kolei nadwaga jest problemem 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn. Wynika stąd, że aż 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły. Równie niepokojące są dane dotyczące dzieci i młodzieży do 20. roku życia - 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt ma nadwagę, z kolei otyłość dotyczy 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt.

Ministerstwo opublikowało raport o cukrze i otyłości

Nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na cukrzycę typu 2. Ryzyko zachorowania dla osób z BMI przekraczającym 35 kg/m2 jest 40-krotnie wyższe niż dla osób z BMI poniżej tego progu. W 65 proc. przypadkach cukrzyca typu 2 wynika z nadwagi, a w przypadku 13-16 proc. populacji pacjentów dotyczy osób otyłych. W parze ze wzrastającą liczbą osób chorych na cukrzycę rosną koszty jej leczenia - wartość recept wystawionych z powodu cukrzycy w latach 2012-2017 wzrosła ogółem o 373 800 000 zł.

Ministerstwo opublikowało raport o cukrze i otyłości

Z nadwagą są związane też inne schorzenia, np. choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Liczba pacjentów korzystających ze świadczeń w tym zakresie wzrosła o blisko 6 tysięcy w latach 2012-2017, a kwota refundacji przeznaczona na ten cel w 2017 r. była o ponad 22 mln zł wyższa w 2012 r. Stale wzrasta też liczba pacjentów leczonych z powodu bezdechu sennego - o 12,5 tysiąca w latach 2012-2017. W ślad za tym rośnie koszt tych świadczeń - w 2017 r. wydaliśmy na ten cel ponad 5 mln zł więcej niż w 2012 r.

Niepokoją statystki dotyczące rosnącej liczby dorosłych pacjentów cierpiących na nadciśnienie. W 2017 r. ponad milion dorosłych pacjentów korzystało ze świadczeń z powodu rozpoznanego nadciśnienia - to blisko o 200 tys. osób więcej niż w 2012 r. Kwota refundacji tych świadczeń była w 2017 r. o ponad 8 mln wyższa niż 2012 r. Ponadto wzrasta liczba dzieci, dla których zrealizowano recepty na leki stosowane w nadciśnieniu - w 2017 r. ich wartość była 2-krotnie wyższa niż w 2012 r.

Warto zauważyć, że przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku.

Ministerstwo opublikowało raport o cukrze i otyłości

Według szacunków, w 2025 r. na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3-1,0 mld zł niż w 2017 r. Prognozy mówią, że liczba dorosłych pacjentów, którym zostaną udzielone świadczenie, wzrośnie (względem 2017 r.) o 35 proc. w przypadku osób cierpiących na cukrzycę i nadciśnienie, o 53 proc. w przypadku chorujących na bezdech senny, o 14 proc. w przypadku pacjentów z chorobami pęcherzyka i dróg żółciowych.

POBIERZ RAPORT "Cukier, otyłość - konsekwencje" (PDF)

"Planuję Długie Życie"

Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne służące profilaktyce przeciwnowotworowej i kształtowaniu postaw prozdrowotnych. Ważnym elementem tych działań jest kampania społeczna "Planuję Długie Życie" realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Najważniejsze cele, jakie mają być osiągnięty dzięki kampanii, to:
  • poprawa stanu wiedzy Polaków na temat postaw prozdrowotnych przeciwdziałających i zapobiegających zachorowaniom szczególnie na nowotwory,
  • zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne, zwłaszcza na badania w kierunku raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc i czerniaka.
W związku z prowadzoną kampanią społeczną Ministerstwo Zdrowia przygotowało 8 spotów telewizyjnych i radiowych promujących profilaktykę nowotworową. "To jest kwestia trybu życia, świadomości, w jaki sposób powinniśmy postępować, aby zapewnić sobie długie i zdrowe życie - mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski - Wiedząc to, przygotowaliśmy spoty promujące zdrowy tryb życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ z raportu NFZ wiemy, ile płacimy za jednostki chorobowe, które są związane z niewłaściwym odżywaniem się i sposobem życia".

Ministerstwo opublikowało raport o cukrze i otyłości

Jednym z elementów prowadzonej kampanii jest również promocja profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy. Działania prowadzone są pod hasłem "PracoDawca Zdrowia". Ich celem jest zwiększenie zgłaszalności pracowników na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych.

Działania resortu są zintegrowane z kalendarzem onkologicznym w 2019 roku oraz z Dniami Otwartymi organizowanymi w oddziałach wojewódzkich NFZ.

POBIERZ RAPORT "Cukier, otyłość - konsekwencje" (PDF)

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport o cukrze i otyłości
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line