Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Insuliny na liście leków zagrożonych brakiem dostępności

źródło: Ministerstwo Zdrowia, dodano: 13 lutego 2019 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 14 stycznia 2019 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 stycznia 2019 r. W wykazie znalazły się także insuliny.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia zawiera 338 pozycji. W wykazie umieszczono także preparaty insulinowe, jest ich aż 21. Na liście znajdują się następujące insuliny: Actrapid, Apidra SoloStar, Humalog, Humalog Mix25, Humalog Mix50, Insulatard, Insuman Basal, Insuman Basal SoloStar, Insuman Comb 25, Insuman Comb 25 SoloStar, Insuman Rapid, Insuman Rapid SoloStar, Lantus, Levemir, Liprolog, Mixtard 30, Mixtard 40, Mixtard 50, NovoMix 30, NovoMix 50, NovoRapid.

Preparaty wpisane na listę nie mogą być sprzedawane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powinno to gwarantować ich większą dostępność w kraju, dla polskich pacjentów. Zakaz oczywiście nie dotyczy pacjentów, którzy zabierają ze sobą potrzebne leki na zagraniczne wyjazdy.

Obowiązek zatrzymania tych specyfików na terenie kraju reguluje tzw. ustawa antywywozowa, czyli nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która weszła w życie w lipcu 2015 roku. Na listę leków zagrożonych brakiem dostępności trafiają substancje, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni zgłaszają informacje o brakach głównemu inspektorowi, a ten raportuje ten fakt ministrowi zdrowia. Szef resortu publikuje listę w obwieszczeniu.

Pełna lista dostępna jest tutaj (w formacie PDF)

A Wy, macie problem z zakupem leków?

Insuliny na liście leków zagrożonych brakiem dostępności


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Insuliny na liście leków zagrożonych brakiem dostępności
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 6 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line