Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Otyłość u polskich dzieci narasta w wyjątkowo szybkim tempie

źródło: PAP, dodano: 8 lutego 2019 r.

W ostatnich latach, w wyjątkowo szybkim tempie, narastają u polskich dzieci oraz młodzieży otyłość i nadwaga. Już co czwarte z nich ma nadmierną masę ciała - alarmowali specjaliści podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego. Według opublikowanego w 2017 r. raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ostatnich 40 latach liczba otyłych dzieci i młodzieży zwiększyła się na świecie aż jedenastokrotnie: z 11 mln do 120 mln.

Dyrektor warszawskiego Instytutu Żywności Żywienia prof. Mirosław Jarosz powiedział, że Polska nie jest wyjątkiem, ponieważ otyłość i nadwaga na całym świecie systematycznie się zwiększają od początku lat 70. XX w. Wtedy nadmierną masę ciało miało średnio 25 proc. dorosłych i zaledwie 10 proc. dzieci do 18. roku życia. "Od tego czasu nadwaga i otyłość zwiększają się w coraz większym tempie, a my nic z tym nie robimy, cały czas przegrywamy" - ostrzegał specjalista.

Prof. Jarosz przytoczył dane, z których wynika, że w 1998 r., czyli po upływie 25 lat, odsetek osób dorosłych z nadmierną masą ciała zwiększył na świecie się do 40 proc., a dzieci - do 15 proc. W 2006 r. było już 50 proc. dorosłych i 20 proc. dzieci z nadwagą lub otyłych, a w 2016 - odpowiednio 65 proc. i 25 proc. Specjalista wyjaśniał, że prognozy są jeszcze bardziej niepokojące. W 2025 r. nadmierną masę ciała będzie miało 75 proc. dorosłej populacji świata oraz 30 proc. dzieci i nastolatków. "Jednocześnie przybywa osób z ciężką, patologiczną już otyłością, których zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone" - dodał.

Otyłość u polskich dzieci narasta w wyjątkowo szybkim tempie

Prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie powiedziała, że już w pierwszych latach życia odsetek polskich dzieci z nieprawidłowo wysoką masą ciała wzrasta z 10 proc. u półrocznych niemowląt do prawie 25 proc. u 3-latków. "Jesteśmy w Europie niechlubnym liderem w grupie 8-latków, wśród których jedna trzecia ma nadwagę lub jest otyła" - podkreśliła specjalistka. Tak jest szczególnie u chłopców, którzy z reguły wykazują większe kłopoty z masą ciała niż dziewczynki.

Jak mówiła, błędne jest przekonanie, że to przede wszystkim dziewczęta w wieku nastoletnim są otyłe. "Wiele dziewcząt ma nieprawidłowe wyobrażenie o swoim ciele i niepotrzebnie się odchudza, częściej niż chłopcy" - przekonywała prof. Fijałkowska.

Z danych jakie przedstawiła specjalistka wynika, że ponad połowa dziewcząt w wieku 11-15 lat o prawidłowej masie ciała stosuje dietę odchudzającą lub zamierza ją podjąć (wśród chłopców około 40 proc.). Wśród nastolatków w pewnym okresie zmniejsza się odsetek dzieci z nieprawidłowo wysoką masą ciała - od 26 proc. u 11 latków do 24 proc. u 13-latków, 15 proc. u 15-latków i 12 proc. u 17-latków. W tej grupie dziewczęta również rzadziej mają nieprawidłową masę ciała.

"Niestety po tym okresie, kiedy młodzi ludzie wkraczają w okres dorosłości, szybko zwiększa się odsetek osób z nadmierną masą ciała, głównie wśród mężczyzn" - ostrzegała prof. Fijałkowska. W wieku 35-39 lat już ponad połowa naszej populacji w latach 2015-2018 wykazywała nadmierna masę ciała, byli to zwłaszcza mężczyźni.

Według ekspertów, badania wskazują, że na naszym kontynencie najwięcej dzieci i nastolatków z nadwagą oraz otyłych jest w Europie Południowej. Nasze pociechy na ogół wypadają lepiej w tym porównaniu, ale należymy do niechlubnych liderów w Europie Północnej.

Zdaniem prof. Fijałkowskiej, w latach 2002-2014 na 24 kraje europejskie polskie dzieci zajmowały 12 miejsce. W ostatnich latach znowu jednak przybywa Polaków z nadwagą i otyłych. Uważa ona, że jednym z głównych tego powodów jest spadek aktywności fizycznej.

Według prof. Jarosza, w populacji dorosłych nadmierną masę ciała wykazuje 69 proc. Polaków oraz 59 proc. Polek. "Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tyje, bo nie kontroluje swej masy ciała, tymczasem nawet w krótkim okresie można przytyć kilka kilogramów" - ostrzegał specjalista.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia przekonywał, że konieczny jest ogólnonarodowy i wszechstronny program zwalczania nadwagi i otyłości. Jego zdaniem, inaczej z tą epidemią cywilizacyjną sobie nie poradzimy i poniesiemy ogromne koszty leczenia wielu schorzeń, głównie chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i nowotworów. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~j-23  IP: 89.69.81.xxx(2019-02-11 23:06:05)
Zapytaj dowolnego 15-to letniego przedstawiciela pokolenia "pochylonych głów" kiedy jadł ostatni raz rabarber, porzeczki lub agrest. Oni nawet nie wiedzą co to jest, nigdy na oczy nie widzieli. A nich są olbrzymie ilości witaminy C oraz wielu innych. Przedstawiciele pochylonych głów jedzą hamburgery ze zdechłych krów albo niby "kurczaki" w panierce (75% produktu to panierka rakotwórcza). Kurczaki karmione antybiotykami, hormonami, zdychające w potwornym ścisku tzw. hodowli. Na kartce A4 muszą zmieścić się 3 kurczaki, a ich skóra gnije od odparzeń.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Otyłość u polskich dzieci narasta w wyjątkowo szybkim tempie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line