Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2018, nr 7 (270) - Jesteśmy z wami 30 lat!

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 2 lipca 2018 r.

Diabetyk

Jesteśmy z wami 30 lat

Miesięcznik "Diabetyk" to przede wszystkim ludzie. Najpierw ci, którzy pod koniec lat 80. Wpadli na pomysł, żeby wydawać takie czasopismo, potem tacy, którzy walczyli, aby tytuł utrzymał się na rynku i wspierali go przez lata. To także dziennikarze, redaktorzy, korektorzy, fotografowie, graficy, ale głównie autorzy. Lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki, edukatorzy, dietetycy, psychologowie i inni, którzy wiedzę i doświadczenia z pracy z pacjentami przenosili na łamy pisma. To oni, ciężko pracując na co dzień, pod presją ogromnej odpowiedzialności za zdrowie innych, znajdowali czas i chęci, aby odpowiadać na pytania czytelników, opisywać metody leczenia, przybliżać wiedzę medyczną tym, w których rękach jest codzienna terapia cukrzycy - pacjentom.

I na koniec najważniejsi ludzie "Diabetyka" - czytelnicy. Zarówno chorujący na cukrzycę (i typu 2, i typu 1), jak i ich bliscy (małżonkowie, dzieci, rodzice); kobiety i mężczyźni, o różnych zawodach i w różnym wieku, z dużych i małych miast oraz wsi, emeryci i aktywni zawodowo itd. To dzięki nim i dla nich "Diabetyk" istnieje.

Diabetyk

DiabetykJesteśmy z wami 30 lat
FELIETON
6 Wdzięk, umiar, elegancja
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
7 XIX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
POCZYTALNIA
10 Przygody Psinki Inki (70)
Co zmniejsza częstotliwość hiperglikemii u kobiet ciężarnych?
11 Aplikacja Glu&Trend
Urazy dłoni u diabetyków
E-dokumentacja i realna strata czasu lekarzy
DIABETYK POLECA
12 Cukrzyca daje kopa?
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Wiedza w pigułce. Zespół stopy cukrzycowej (cz. 1).
POD LUPĄ
19 Detoks - panaceum czy placebo?
22 Dokumentacja medyczna
25 Komunikacja pacjent - lekarz
ABC INSULINOTERAPII
26 Pływanie a insulinoterapia
LEKARZ ODPOWIADA
28 Czy to uczulenie na insulinę?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Włączenie insuliny a dieta
34 Aloes do picia
37 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Globalizacja a nasze zdrowie
42 Co to jest terapia czaszkowo-krzyżowa?

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Cukrzyca daje kopa?
Czy choroba może mieć jakieś pozytywne aspekty? Zanim się skrzywisz czy parskniesz ze złości, zatrzymaj się i pomyśl. To może być pierwszy krok do zmiany Twojego dotychczasowego myślenia i nastawienia na bardziej pozytywne. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ im bardziej cukrzyca Cię denerwuje, traktujesz ją jak wroga, widzisz w ciemnych barwach, tym częściej każda czynność związaną z jej prowadzeniem będzie stawała się wielkim wyzwaniem. A jeśli każda czynność, jaką należy wykonać (pomiar, iniekcja, liczenie wymienników itd.), będzie powodowała Twój bunt czy niechęć - tym rzadziej będziesz chciał się cukrzycą zajmować. W konsekwencji tego ryzyko, że cukrzyca da Ci się we znaki, będzie znacznie większe.

Jest wiele przykładów osób, dla których cukrzyca jest swego rodzaju motywacją. Z drugiej strony, chcą swoimi działaniami motywować innych. W Polsce najbardziej znany jest chyba Michał Jeliński - wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu (złoty medal zdobył już jako osoba z cukrzycą), który po zakończeniu profesjonalnej kariery sportowej zajął się propagowaniem aktywności wśród dzieci i młodzieży z cukrzycą, organizując sportowe zjazdy i zawody ("ActiveDiabet").

Diabetyk

POD LUPĄ
Detoks - panaceum czy placebo?
Produkty związane z oczyszczaniem bądź detoksem organizmu coraz częściej są dostępne również w aptekach. To najczęściej preparaty z kategorii suplementów diety - a więc żywność służąca do uzupełniania niedoborów określonych składników u zdrowych osób. Teoretycznie nie powinny zatem być stosowane przez osoby chore lub uskarżające się na jakiekolwiek dolegliwości. Niestety, fakt ich dostępności w aptece i możliwość skonsultowania ich stosowania z farmaceutą, sprawia, że postrzegane są jako środki o działaniu leczniczym. Tymczasem ich skuteczność jest raczej wątpliwa.

W zdecydowanej większości są środkami przeczyszczającymi, zawierającymi w swoim składzie błonnik lub składniki ziołowe, takie jak liść senesu czy kora kruszyny. Nie brakuje też suplementów diety mających wspomagać detoksykację organizmu przez wspieranie pracy wątroby. W ich składzie można znaleźć wtedy cholinę czy wyciąg z ziela karczocha. Jeszcze inne obiecują usuwanie nadmiaru wody, wspomaganie odchudzania, redukcję cellulitu, detoksykację czy przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Czy rzeczywiście działają?

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Pływanie a insulinoterapia
Lato, wakacje, urlop to czas, kiedy wielu z nas lubi korzystać z kąpieli wodnych w otwartych akwenach. Morze, rzeka, jezioro są atrakcyjnymi miejscami odpoczynku, a samo pływanie jest jedną z bardziej wskazanych form wysiłku fizycznego, nie tylko dla osób z cukrzycą, ale w ogóle. Działa bowiem na cały organizm, uruchamia najwięcej mięśni, wzmacnia ciało i pozytywnie wpływa na pracę naszych narządów. Dlatego warto pływać, ale trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie łączyć tę formę aktywności z insulinoterapią. Zacznij od realnej oceny swojej kondycji i możliwości czasowych. Zaplanuj pory pływania - tuż po jedzeniu nie powinno się wchodzić do wody, wskazane jest zachowanie odstępu - ok. 1-2 godz. od spożytego posiłku. W przypadku stosowania mieszanki klasycznej insuliny ludzkiej podawanej przedposiłkowo, najlepiej rozpocząć aktywność po 4-5 godz. od spożytego głównego posiłku, np. przed obiadem lub przed kolacją. W tym czasie siła działania insuliny krótkodziałającej jest mała, a dzięki spożytym węglowodanom podczas np. drugiego śniadania glukoza krąży we krwi. Zatem ryzyko wystąpienia niedocukrzenia w trakcie pływania jest bardzo małe. Natomiast ryzyko wystąpienia hipoglikemii jest większe w kilka godzin od pływania. W przypadku porannego pływania może wystąpić w godzinach popołudniowych, w przypadku pływania popołudniowego lub wieczornego - w godzinach nocnych.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Włączenie insuliny a dieta
W modelu insulinoterapii opartym na jednej iniekcji insuliny de facto modyfikacja diety powinna ogniskować się głównie na składzie diety i należy dążyć do zidentyfikowania potencjalnych błędów wpływających na wzrost glikemii. O ile pacjenci zazwyczaj świetnie orientują się w tematyce węglowodanów, o tyle zapominają o tym, że białko i tłuszcz także wpływają na glikemię, choć nie tak szybko, jak węglowodany. Na przykład białka, mimo iż nie mają bezpośredniego wpływu na stężenie glukozy, to dodane do produktów pochodzenia roślinnego spowalniają wchłanianie węglowodanów (nadmiar białka może pogarszać funkcję nerek).

Czasami pacjenci, u których wprowadzono insulinę, czują się zwolnieni z przestrzegania zasad zdrowego żywienia, bo wiedzą, że mogą obniżyć wysoką glikemię po posiłku odpowiednią dawką insuliny. Jednak zachęcam, by odżywiać się racjonalnie i spożywać posiłki niewielkie objętościowo, bez nadmiaru tłuszczu, bo opóźnia on wchłanianie posiłków. Jest to istotne w aspekcie szczytu wchłaniania insulin. Warto pamiętać, że posiłki obfite, wysokobiałkowe i wysokotłuszczowe będą skutkować hiperglikemią poposiłkową dopiero po kilku godzinach.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2018, nr 7 (270) - Jesteśmy z wami 30 lat!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 23 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line