Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, maj 2018, nr 5 (268)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 2 maja 2018 r.

Diabetyk

W majowym numerze DiABEtyKA o 42 czynnikach zmieniających glikemię, a pod lupę bierzemy niebezpieczne pajączki. Przyglądamy się diecie bez mięsa i sprawdzamy, czy rzeczywiście słodkie i tłuste jest naszym wrogiem. Dowiecie się także, czy wiosłowanie i kajaki są dla każdego, kto chce pływać. Zachęcamy do lektury DiABEtyKA!

DiabetykFELIETON
4 Na własne oczy
POCZYTALNIA
5 Selekcja do drużyny na DiaEuro 2018
Nerki w cukrzycy typu 1
Cukrzyca a ryzyko rozwoju infekcji
Cukrzyca typu 1 u rodziców a ryzyko zespołu ADHD u dzieci
6 Przygody Psinki Inki (67)
Groźny dodatek do żywności
7 Cukrzyca typu 1 a inne schorzenia autoimmunologiczne
Nowy test wykrywa osiem nowotworów
DIABETYK POLECA
8 Słodkie i tłuste naszym wrogiem?
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
13 Wiedza w pigułce. Neuropatia cukrzycowa (cz. 1)
16 42 czynniki zmieniające glikemię
POD LUPĄ
18 Niebezpieczne pajączki
ABC INSULINOTERAPII
22 Obliczamy dawkę korekcyjną insuliny
LEKARZ ODPOWIADA
24 Spadek wagi - odstawienie insuliny
ZDROWO ŻYWIENIOWO
26 Vademecum planowania diety (cz. 5). Białko w codziennej diecie
30 Dieta bez mięsa
33 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Choroby otępienne
39 Biologia totalna
AKTYWNY STYL
40 Kajak dla każdego

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Słodkie i tłuste naszym wrogiem?
Wiele osób, szczególnie na początku choroby, po prostu się boi, więc do zaleceń lekarzy podchodzi serio. Przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy. Potem, w miarę upływu lat sporo pacjentów przestaje się przejmować zaleceniami dietetycznymi. Wraz z praktyką dnia codziennego przekonują się, że nawet wysoką hiperglikemię da się szybko obniżyć. Ważne, by takie wyskoki zdarzały się raz na jakiś czas, a nie codziennie. W przeciwnym razie mogą się skończyć przewlekłym przecukrzeniem, a w konsekwencji poważnymi powikłaniami narządowymi. Jeśli na co dzień raczej nie przejmujesz się cukrzycą i wynikami samokontroli, nie wykonujesz odpowiedniej liczby pomiarów, insulinę wstrzykujesz sobie "w ciemno", to niezależnie jak jesz - zdrowo i zgodnie z zaleceniami lekarzy czy niezdrowo, tłusto i słodko - powinieneś liczyć się z poważnymi problemami zdrowotnymi. I nie mów: "po co mierzyć, skoro czuję się dobrze". Można czuć się dobrze zarówno przy glikemii 100 mg/dl, jak i 200 mg/dl i więcej. Jednak dla naczyń krwionośnych i różnych narządów organizmu to duża różnica.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
42 czynniki zmieniające glikemię
Często współistniejące z cukrzycą schorzenia, takie jak nadciśnienie czy zaburzenia lipidowe, powodują konieczność stosowania rożnych leków. Interakcje między zażywanymi lekami, pora ich stosowania oraz dawki także powodują wahania glikemii. Szczególnie silnie działają sterydy, a ich przewlekłe stosowanie może powodować tzw. cukrzycę sterydową. Także schorzenia przebiegające z podwyższonym poziomem hormonów sterydowych, jak na przykład zespół Cushinga w przebiegu guzów kory nadnerczy, sprzyjają rozwojowi cukrzycy.

Diabetyk

POD LUPĄ
Niebezpieczne pajączki
Rozszerzone naczynia krwionośne pojawiające się na skórze nóg (tzw. pajączki) zwykło się uważać bardziej ze problem estetyczny niż zdrowotny. W języku fachowym nazywa się je teleangiektazjami. Są to poszerzone żyłki śródskórne o czerwonym zabarwieniu i średnicy od 0,1 mm do 0,4 mm. Zdecydowanie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Zmaga się z nimi 70% kobiet między 18. a 39. rokiem życia. Przyczyn ich powstawania jest wiele - często jednak są one efektem uwarunkowań genetycznych. "Pajączki" mogą być też efektem chorób skóry, stosowania określonych leków lub chorób przewlekłych. Bywają też zwiastunem niewydolności żylnej - szczególnie jeśli towarzyszą im obrzęki kostek i łydek, uczucie ciężkich nóg czy siniaki. Zbyt późno rozpoczęte leczenie tej dolegliwości może prowadzić do przykrych powikłań w postaci żylaków czy nawet zakrzepicy.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta bez mięsa
Niewątpliwymi zaletami diety wegetariańskiej jest wysoka gęstość odżywcza posiłków i niska gęstość energetyczna, ograniczona zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększony udział niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, brak lub niska zawartość cholesterolu, większa zawartość węglowodanów złożonych i błonnika, zwiększona podaż witaminy C oraz korzystny stosunek sodu do potasu. Decydując się na dietę wegetariańską, należy przede wszystkim pamiętać, że jej prowadzenie wymaga od nas sporej wiedzy żywieniowej. Nieumiejętne zbilansowanie diety może bowiem powodować kłopoty z pokryciem zapotrzebowania na energię i białko, którego wartość biologiczna jest niższa niż białka mięsnego. Poza tym wegetarianie mogą mieć problemy z odpowiednią podażą witamin B12, D3, wapnia, żelaza cynku.

Diabetyk

AKTYWNY STYL
Kajak dla każdego
Wiosłować mogą wszyscy, którzy są w stanie utrzymać wiosło w dłoniach. Można z łatwością decydować o intensywności wiosłowania. Jest tylko jeden warunek - trzeba umieć pływać. Zanim jednak wsiądziemy do kajaka, warto - dla spokoju ducha - skonsultować to z lekarzem. Pierwszy spływ kajakowy powinien być łatwy i dobrze zorganizowany, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług firm/organizacji profesjonalnie zajmujących organizacją spływów. Mamy wówczas zapewnione noclegi, transport bagażu i kajaka, ubezpieczenie, często wyżywienie. Podczas takich spływów większość zadań spoczywa na organizatorze, a jego podstawowym obowiązkiem jest zapewnienie uczestnikom spływu kamizelek asekuracyjnych (nie wolno odmawiać ich włożenia!). Nie zabezpieczają one w stu procentach, zapewniają jednak dodatkową wyporność podczas pływania. Dobieramy kamizelkę odpowiednio do swojego rozmiaru i wagi. A, i jeszcze jedna ważna sprawa - aby wziąć udział w spływie kajakowym, nie musimy mieć własnego kajaka, można go wypożyczyć na miejscu lub jest już w cenie spływu.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, maj 2018, nr 5 (268)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line