Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Specjalista radzi

Cukrzyca ciążowa a zdrowie intymne - do porodu i po nim

Autor: Katarzyna Zgorzelska, dodano: 12 kwietnia 2018 r.

Bywa, że u zdrowej dotąd kobiety po zajściu w ciążę pojawia się nietolerancja węglowodanów. Na ogół jest to stan przejściowy i po porodzie poziom glukozy we krwi powraca do normy. Jednak u kilku procent pacjentek utrzymuje się po porodzie. Jak poradzić sobie z cukrzycą ciążową?

Przyczyny cukrzycy ciążowej i zagrożenia

Okres ciąży wiąże się z szeregiem zmian metabolizmu i gospodarki hormonalnej. Łożysko produkuje hormony, które zwiększają oporność organizmu na działanie insuliny, obniżającej poziom glukozy we krwi i regulującej jej wydzielanie przez wątrobę. Skutkuje to wyższym ponad normę poziomem glukozy we krwi. Ryzyko to jest wyższe dla kobiet, które:
 • mają 35 lat i więcej,
 • mają nadwagę lub są otyłe,
 • cierpią na nadciśnienie tętnicze,
 • rodziły dwa razy i więcej,
 • miały podobne objawy w poprzedniej ciąży.
Cukrzyca ciążowa może spowodować nadmierny wzrost masy ciała płodu (makrosomię), która może być wskazaniem do rozwiązania ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Ponadto zagrożeniem są zaburzenia metabolizmu płodu, a w skrajnych przypadkach jego obumarcie. U kobiety cukrzyca może wywołać różne powikłania, np. wielowodzie bądź wielokrotnie nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych.

Cukrzyca ciążowa a zdrowie intymne - do porodu i po nim

Kontrola glikemii

Każda kobieta, a zwłaszcza znajdująca się w grupie zwiększonego ryzyka, powinna od początku ciąży systematycznie kontrolować poziom glukozy we krwi. Przez pierwsze dwa miesiące ma to ogromne znaczenie dla formujących się narządów wewnętrznych dziecka; zbyt wysoki poziom glukozy może spowodować ich wadliwy rozwój, a nawet poronienie. Komplikacje w późniejszym okresie ciąży zostały wymienione wyżej.

Światowa Organizacja Zdrowia w Polsce zaleca wykonywanie u wszystkich ciężarnych około 28. tygodnia ciąży tzw. krzywej cukrowej - badania stężenia glukozy po podaniu doustnie 75 gramów. Norma na czczo wynosi poniżej 105 mg%, a godzinę po podaniu - poniżej 140 mg%.

Nie należy lekceważyć objawów, mogących świadczyć o hiperglikemii. Są to m.in. nadmierne pragnienie, znużenie i senność, częste oddawanie moczu. Ciężarna z takimi objawami powinna natychmiast zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Warto zaopatrzyć się w glukometr i samodzielnie wykonywać w domu pomiary glukozy, na czczo i dwie godziny po posiłku. Kobiety zdrowe - raz w tygodniu, zagrożone - 2-3 razy w tygodniu. Przy stwierdzonym nadmiernym poziomie glukozy we krwi - kilka razy dziennie. Wyniki każdorazowo należy zapisywać w specjalnym zeszycie.

Po porodzie codzienna kontrola glikemii konieczna jest przez około 2 tygodni, na czczo i dwie godziny po głównym posiłku. Jeżeli w ciąży stwierdzono cukrzycę, po zakończeniu połogu (6 tygodni od porodu) należy wykonać wspomnianą już krzywą cukrową. Umożliwi to ocenę powrotu do normy poziomu glukozy we krwi po ciąży.

Cukrzyca ciążowa a zdrowie intymne - do porodu i po nim

Cukrzyca a jakość współżycia

Kontrola glikemii jest bardzo istotna także w aspekcie pożycia intymnego. Przy braku kontroli może dojść do angiopatii (dysfunkcji naczyń krwionośnych), co z kolei może skutkować suchością pochwy i dyskomfortem, a nawet bólem podczas stosunku. Ponadto brak odpowiedniego nawilżenia sprzyja częstym, nawracającym zakażeniom bakteryjnym pochwy, cewki moczowej i pęcherza moczowego a także grzybicy. Dolegliwości te objawiają się świądem, pieczeniem okolic intymnych lub upławami. W tej sytuacji nie ma mowy o udanym współżyciu; co więcej, jest ono niewskazane z uwagi na możliwość zakażenia partnera. Wszelkie stany zapalne należy niezwłocznie leczyć.

Odpowiednia higiena osobista oraz stosowanie środków nawilżających błonę śluzową pochwy są uzupełnieniem kontroli glikemii w trosce o okolice intymne przy cukrzycy ciążowej. Mogą to być żele lub kremy, do nabycia w aptekach na ogół bez recepty; warto jednak przed ich zastosowaniem zasięgnąć porady ginekologa. Naczelną zasadą w cukrzycy ciążowej, tak przed urodzeniem dziecka, jak i po porodzie, powinno być niestosowanie jakichkolwiek preparatów farmakologicznych, a nawet niektórych kosmetycznych, bez konsultacji z lekarzem.

Naturalnie najważniejszy, zarówno dla kobiety, jak i dziecka, jest zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Powinna ona być zbilansowana, ale musi uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie kobiety ciężarnej, a następnie karmiącej, na wartościowe składniki odżywcze. Wskazany jest umiarkowany, ale regularny wysiłek fizyczny, który zapobiega nadmiernemu przyrostowi ciężaru ciała.

Profilaktyka raka piersi, Mammografia - co ile się badać?

Autor: Katarzyna Zgorzelska, artykuł powstał we współpracy z ekspertem - Sklep Intymny

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Specjalista radzi: Cukrzyca ciążowa a zdrowie intymne - do porodu i po nim
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line