Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, marzec 2018, nr 3 (266)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 5 marca 2018 r.

Diabetyk

W marcowym numerze DiABEtyKA obliczamy wymienniki białkowo-tłuszczowe, sprawdzamy, jak ćwiczenia na siłowni wpływają na insulinoterapię. Pod lupę bierzemy leki przeciwalergiczne. Przyglądamy się indeksom insulinowym i glikemicznym, a także zwracamy uwagę na stan skóry. Ponadto ciekawe informacje w Poczytalni oraz druga część materiału o retinopatii. Przeczytaj DiABEtyKA, warto!

DiabetykPOCZYTALNIA
4 Sposób na objawy uboczne stosowania metforminy
Sen jest ważny
Przestrzeganie zaleceń przez diabetyków
Glitazony zmniejszają ryzyko Parkinsona
5 Problemy natury psychologicznej
Kobiety z cukrzycą a dieta niskotłuszczowa
Hipoglikemia u pacjentów hospicyjnych
Waga urodzeniowa a ryzyko cukrzycy
6 Przygody Psinki Inki (66)
Nowy lek przeciwcukrzycowy
7 Zawał serca u diabetyków
Stres w miejscu pracy a ryzyko cukrzycy
DIABETYK POLECA
8 Obliczamy wymienniki białkowo-tłuszczowe
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
13 Wiedza w pigułce. Choroby oczu - Retinopatia (cz. 2)
ABC INSULINOTERAPII
16 Ćwiczenia na siłowni a insulinoterapia
POD LUPĄ
22 Wskazówki dla pacjentów ze stymulatorem serca
24 Leki przeciwalergiczne
LEKARZ ODPOWIADA
26 Stan przedcukrzycowy
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Vademecum planowania diety (cz. 3). Indeksy insulinowy i glikemiczny
31 Superfoods made in Poland
34 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
36 Choroby odzwierzęce
39 Mowa i funkcje poznawcze
ZADBAJ O SIEBIE
40 Skóra prawdę ci powie...

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata

DIABETYK POLECA
Obliczamy wymienniki białkowo-tłuszczowe
Białka i tłuszcze - do niedawna w ogóle nie brane pod uwagę w kalkulacji dawki insuliny - od jakichś dziesięciu lat są uwzględniane głównie u osób stosujących pompy insulinowe. Niektórym ich obliczanie spędza sen z powiek (ile jeszcze można wyliczać?!), a dla innych to jedna z najskuteczniejszych strategii poprawy wyników samokontroli i odkrycie na miarę glukometru. Dawkę insuliny na wymienniki białkowe-tłuszczowe wylicza się dokładnie na tej samej zasadzie co przy obliczaniu dawki insuliny na WW. Mamy określony wskaźnik insulina-wymiennik, przez który mnożymy liczbę WBT. U dzieci stosuje się zazwyczaj dokładnie ten sam przelicznik co na wymienniki węglowodanowe (jeśli wskaźnik insulina-wymiennik wynosi 1,2 j insuliny, to oznacza, że dokładnie tyle samo insuliny potrzeba na każdy jeden WBT). U dorosłych część lekarzy zaleca podawanie połowy przelicznika (czyli jeśli mam przelicznik 1,2 na WW, to na WBT 0,6), ale wielu uważa, że lepiej pasuje im metoda zalecana dzieciom.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Ćwiczenia na siłowni a insulinoterapia
Wcześniej uważano, że diabetyk nie powinien ćwiczyć na siłowni, gdzie dźwiga się ciężary i robi tzw. masę. Jednak - jak wszystko - także to podejście się zmieniło. Siłownia to nie tylko robienie - kolokwialnie mówiąc - karku, bicepsa i kaloryfera, ale szereg rożnych ćwiczeń z obciążeniami (lub bez), dostosowanych do stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Na siłowni można trenować ciało, zwiększać wydolność organizmu, a nie tylko dźwigać ciężary. Ćwiczeń z obciążeniami powinny bezwzględnie unikać osoby mające różne postaci retinopatii. Także pacjenci z problemami kardiologicznymi muszą zasięgnąć porady lekarza, jakie ćwiczenia na siłowni mogą wykonywać (i czy w ogóle). Kluczem do sukcesu jest tu przede wszystkim rozsądek i profesjonalne zalecenia (lekarz, trener, rehabilitant).

Diabetyk

POD LUPĄ
Leki przeciwalergiczne
Substancje chemiczne (np. składniki detergentów czy metali) oraz bardziej złożone struktury (np. pyłki roślin) dla większości ludzi są obojętne, jednak u alergików wywołują szereg reakcji angażujących układ odpornościowy, takich jak katar, łzawienie, kaszel, świąd, wysypka czy obrzęk. W ostatnich latach liczba alergików rosła niemal lawinowo. Szacuje się, że w Polsce 10% populacji cierpi na alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych. Zdecydowanie największą grupą leków przeciwhistaminowych bez recepty są leki drugiej generacji. Dominują tutaj przede wszystkim dwie substancje: cetyryzyna i loratadyna. Stosuje się je w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i błon śluzowych, zarówno sezonowego, jak i całorocznego. Pomocne są też w alergicznym zapaleniu spojówek, gdyż wyraźnie zmniejszają łzawienie i uporczywy świąd. Znalazły również swoje zastosowanie w leczeniu ostrej i przewlekłej pokrzywki. Pomocniczo sięga się po nie przy atopowym zapaleniu skóry, sezonowej astmie oskrzelowej oraz w łagodnej astmie całorocznej.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Vademecum planowania diety (cz. 3). Indeksy insulinowy i glikemiczny
Indeks insulinowy to wskaźnik, który mówi o tym, w jaki sposób jest wydzielana insulina po spożyciu danego produktu, co ważne, ten posiłek nie musi zawierać węglowodanów. W tym przypadku reakcja ze strony insuliny jest badana po spożyciu konkretnego produktu, w ilości którego wartość energetyczna jest równa 1000 kJ (około 239 kcal). Ale na tym koniec dobrych wiadomości. Dysponujemy tylko wybiórczymi danymi, gdyż przebadano pod tym kątem jedynie 38 produktów, ale pozostaje mieć nadzieję, że niebawem poznamy wartość IS dla większej liczby produktów. Warto na ten parametr zwracać baczną uwagę, ponieważ uzyskane dane pozwalają wysnuć wnioski, że produkty często uważane za niebezpieczne z uwagi na wysoki IG niekoniecznie takie być muszą, gdyż nie powodują znacznej odpowiedzi ze strony insuliny. Jednym z takich dobrych przykładów może być mleko, które według skali indeksu glikemicznego ma wartość 41, co może sugerować, że jest względnie bezpiecznym produktem, jednak indeks insulinowy jest znacznie wyższy i wynosi 148, a to w praktyce oznacza, że po spożyciu porcji mleka poziom insuliny gwałtownie się podnosi.

Diabetyk

ZADBAJ O SIEBIE
Skóra prawdę ci powie...
Już w starożytności zwracano uwagę na stan skóry nie tylko w kategoriach estetycznych, ale ze względu na związek jej kondycji i wyglądu z problemami zdrowotnymi. Skóra bowiem pokazuje nasz styl życia i może odzwierciedlać różne schorzenia obecne wewnątrz organizmu. W przypadku diabetyków ma to znaczenie szczególne - skóra między innymi daje znać, czy cukrzyca jest wyrównana. Różne dolegliwości organizmu mogą manifestować swoje istnienie na skórze zmianami jej zabarwienia, struktury, wypryskami itp. W przypadku cukrzycy bardzo częstym objawem skórnym świadczącym o jej niewyrównaniu jest świąd. Charakterystyczne zmiany to także zniekształcenie i przebarwienie płytek paznokciowych, rumieniec cukrzycowy (nieostro odgraniczone rumienie na powierzchni dłoni, stóp i twarzy), który dotyka zwłaszcza młode osoby. Typowe w przebiegu niewyrównanej cukrzycy zmiany to również stwardnienia skóry, skłonność do wyprysków i pomarańczowo zabarwione dłonie i stopy oraz tzw. kępki żółte na powiekach. Sporo z wymienionych problemów dermatologicznych może wyprzedzać właściwe rozpoznanie cukrzycy, wszystkie natomiast świadczą o jej niewyrównaniu. Dlatego tak ważna jest obserwacja stanu skóry.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, marzec 2018, nr 3 (266)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line