Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Anna Tomaśko opowiada o życiu z cukrzycą typu 1

źródło: BE Communications, 4 grudnia 2017 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Anna Tomaśko jest producentką telewizyjną, podróżniczką oraz pacjentką z cukrzycą typu 1. W naszej rozmowie opowiada o życiu z cukrzycą, o tym jak powinna wyglądać prawidłowa kontrola cukrzycy, o swoich pasjach i podróżowaniu. Anna Tomaśko wzięła udział w debacie zainicjowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, która odbyła się 9 listopada br. w Warszawie.

Jak to jest z tą cukrzycą? Jak długo wie Pani o swojej chorobie?

O cukrzycy dowiedziałam się 4 lata temu i byłam wtedy zagranicą w Wielkiej Brytanii. Czułam się bardzo zmęczona, śpiąca i strasznie chciało mi się pić, pomimo tego, że nie było upału. Wreszcie trafiłam do szpitala i usłyszałam diagnozę: cukrzyca. Tam na miejscu dowiedziałam się czym jest ta choroba i że trwa już do końca życia. Od razu miałam wielkie wsparcie ze strony psychologów w szpitalu w Wielkiej Brytanii, którzy dokładnie przeszkolili mnie jak żyć, żeby uniknąć powikłań w cukrzycy.

W takim razie, jak powinna wyglądać prawidłowa kontrola cukrzyca?

Cukrzyca w życiu to jest rewolucja. Trzeba większość codziennych nawyków zbudować na nowo. Pamiętam kiedy na początku przerażona myślałam - "kiedy ja znajdę czas na te zastrzyki i pomiary?" dziś oczywiście śmieję się z tamtych obaw i znajduję czas na wszystko. Bardzo ważne jest zdrowe jedzenie na co dzień i oczywiście częste pomiary krwi. Do tego praca nad emocjami, aby umieć znaleźć wyciszenie w ciągu dnia i stopniowo uodparniać się na stres, który ma duży wpływ na stężenie cukru. Zdrowe jedzenie plus praca z emocjami plus aktywność fizyczna - czyli wychodzi na to, że oprócz zastrzyków wszystko to, co każdy człowiek, nie tylko z cukrzycą - robić powinien.

Anna Tomaśko opowiada o życiu z cukrzycą typu 1

Czy cukrzyca jest bardziej chorobą kobiet czy mężczyzn?

To choroba, która nie ma płci. Chociaż zdarza się, że podczas wizyty u ginekologa słyszę o wyzwaniach jakie stoją przed pacjentkami z cukrzycą, które zachodzą w ciążę. Może więc pod tym względem kobiety mają trudniej. Cukrzyca, zwłaszcza typu drugiego to współczesna plaga, która wynika z braku wiedzy dotyczącej tego w jaki sposób się odżywiamy i dbamy o siebie na co dzień. Każdą przypadłość można jednak wykorzystać, ja w to wierzę i tak - u mnie - cukrzyca spowodowała zmianę trybu życia i odżywiania. Kiedyś jadłam bardzo dużo fast food'u, nie dbałam o jakość i ilość jedzenia. Teraz żyję nowym, świadomym życiem. Jestem przebudzona z niewiedzy.

Czyli cukrzyca to cichy zabójca?

Nieleczona - oczywiście tak. Natomiast rozsądnie "zarządzana" i prowadzona, pozwala na wprowadzenie wielu pozytywnych zmian w życiu. Najważniejsza zawsze jest edukacja. Polska i każdy inny kraj, powinna stawiać na edukację, jak przeciwdziałać cukrzycy, bo ludzie odżywiają się raczej niezdrowo, choć pomału rośnie moda na zdrowe jedzenie, ale to jeszcze za mało, a przecież lepiej zapobiegać niż leczyć czy ponosić wielkie koszty tej choroby.

Jest Pani młodą, aktywną zawodowo kobietą i lubi Pani podróże?

Cukrzyca nie załamała mnie, a raczej zmotywowała do lepszego życia. Wcześniej bardzo dużo podróżowałam, teraz podróżuję jeszcze więcej. Zawsze mam ze sobą igły, zapasową insulinę, dokumenty o transportowanym sprzęcie. Cukrzyca była ze mną podczas trudnej wyprawy przez Maroko, gdzie nie spałam w wygodnych hotelach, tylko w marokańskich domach, była ze mną na Kubie, w Afryce, w Azji, a rok temu - w Iranie. Jutro leci ze mną na kolejną wyprawę do Wietnamu :-).

Jaki jest Pani przekaz społeczny z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy?

Cieszę się, że przynajmniej raz w roku, w listopadzie mówimy głośno o cukrzycy. Bardzo ważne są takie inicjatywy edukujące społecznie, że cukrzyca to nie taka prosta choroba. Myślę, ze gdyby więcej osób z cukrzycą wcześniej wiedziało czym ona grozi i co może w nas popsuć, uniknęłoby niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Środowisko diabetologów (PTD), pielęgniarek, ale także pacjentów ma wielką misję edukacyjną do wypełnienia i jest to misja na wiele, wiele lat, bo chorych przybywa i to już jest prawdziwa epidemia.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Anna Tomaśko opowiada o życiu z cukrzycą typu 1


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Anna Tomaśko opowiada o życiu z cukrzycą typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line