Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Rudi Schuberth o swojej przygodzie z cukrzycą

źródło: BE Communications, dodano: 29 listopada 2017 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Rudiego Schubertha zna każdy. Jest piosenkarzem autorem tekstów, kompozytorem, satyrykiem i od niedawna pacjent z cukrzycą typu 2. W wywiadzie Rudi opowiada o tym, kiedy dowiedział się o cukrzycy typu 2, co jest ważne przy prowadzeniu cukrzycy, czy zabrakło mu informacji o cukrzycy przed rozpoznaniem oraz jakie ma przesłanie dla diabetyków.

Kiedy usłyszał Pan diagnozę: "cukrzyca"?

O tym, że mam cukrzycę, dowiedziałem się niespełna rok temu. Miałem bardzo dziwne i niepokojące objawy: w ciągu doby piłem kilka litrów wody, nawet 7-8 litrów, na spacerze w lesie zraniłem się w stopę, a rana bardzo długo się goiła, powstał zastrzał na małym palcu ręki, pękła pięta, pojawiła się grzybica w ustach i gardle. Zaprzyjaźniona lekarka zasugerowała mi, abym zmierzył cukier. Glukometr, którego skala była do 600 jednostek nie był w stanie pokazać, jaki mam poziom cukru - byłem poza tą granicą. To był ostatni moment. Wspomniana lekarka kazała mi natychmiast jechać na pogotowie.

W szpitalu dowiedziałem się, że mam śpiączkę cukrzycową. Byłem w szoku. Nie wiedziałem, jakie leki biorę, ale na szczęście byłem w dobrych rękach. Ze szpitala zostałem wypisany do domu z diagnozą, że jest to cukrzyca typu 2 i że muszę przyjmować dwa rodzaje insulin. Po wyjściu ze szpitala, w ciągu kilku dni, przestałem widzieć ostro, przestałem widzieć najbliższych. Cukier tak wpływa na soczewkę oka, że pacjent przestaje w pewnym momencie widzieć.

Co jest ważne przy prowadzeniu cukrzycy typu 2?

Na pewno bardzo ważne jest obniżanie poziomu cukru, jego stały pomiar we krwi, ale także systematyczna kontrola wagi ciała. Już teraz schudłem około 17 kilogramów w ciągu roku od diagnozy. Na pewno wczesne zapobieganie powikłaniom ma wpływ na przebieg samej choroby. W szpitalu dowiedziałem się, że zaniedbana cukrzyca to problem z widzeniem, ale także udar, zawał, które mogą o kilka lat skrócić życie chorego. Ja dodatkowo mam problem z odpowiednią stabilizacją - potykam się i uderzam o napotkane przedmioty. Tutaj już nie ma żartów.

Rudi Schuberth o swojej przygodzie z cukrzycą
Rudi Schuberth

A co z profilaktyką cukrzycy typu 2?

Należy regularnie badać cukier. W dobie dzisiejszych technologii sam sprzęt może nam przypominać o badaniach. Wczesne wykrycie choroby, pozwoli na podjęcie terapii. I wtedy wszystko, albo przynajmniej wiele, w rękach samego pacjenta.

Czy cukrzyca to choroba Pań czy Panów?

To podstępna choroba obu płci. Każdy powinien na nią uważać, bo jest niesamowicie niebezpieczna. Zgadzam się z Anią Tomaśko, że trzeba mówić pacjentom wprost, bo mówiąc i uspokajając pacjenta, że "to tylko cukrzyca i można z nią żyć, jakby jej nie było" możemy wyrządzić pacjentowi krzywdę. Podejście do cukrzycy, jako choroby przewlekłej i śmiertelnej, może przynieść takie efekty, że pacjent będzie prowadził właściwą terapię lekową, zmieni swój styl życia i tym samym uniknie śmiertelnych powikłań.

Czy Panu zabrało informacji o cukrzycy?

Tak, oczywiście słyszałem, że jest taka choroba, ale dopóki nie spotkała mnie osobiście, ta wiedza była bardzo ogólna. Nie słyszałem wcześniej o retinopatii czy zawałach, będących powikłaniem w cukrzycy. Dzisiaj wiem, że nie można pozwolić chorobie przejąć nad sobą kontroli, bo jeśli się ją zaakceptuje i podejmie wyzwanie, to będzie dobrze, ale zawsze trzeba być czujnym.

Jakie jest Pana przesłanie do pacjentów z cukrzycą?

Nie poddawajmy się cukrzycy, życie jest piękne i trzeba doceniać każdą chwilę. A w chorobie ważna jest kontrola nad nią i wsparcie ekspertów diabetologów i pielęgniarek, którzy wskażą odpowiedni kierunek prowadzonej terapii.

Rudi Schuberth o swojej przygodzie z cukrzycą
Rudi Schuberth i Jerzy Magiera podczas obchodów Światowego Dnia Cukrzycy 2017 w WarszawieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Robert  IP: 83.31.36.xxx(2017-12-04 15:01:42)
Cukrzyca typu 2 i insulina? W obiegowej opini jest ona zarezerwowana przeciez dla typu 1


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Rudi Schuberth o swojej przygodzie z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line