Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą już po raz drugi przeprowadziła badanie "Społeczny obraz cukrzycy", którego cele było zbadanie wiedzy na temat cukrzycy w naszym społeczeństwie. Okazuje się, że poziom wiedzy na temat tej choroby wśród Polaków nieznacznie wzrasta.
Wynik najnowszego badania "Społeczny obraz cukrzycy" zrealizowanego w 2017 roku przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą pokazują, że prowadzone na szeroką skalę działania edukacyjne dotyczące cukrzycy przynoszą pozytywne efekty. Badanie zostało powtórzone po 7 latach, na podobnej grupie respondentów, którym zadano te same pytania dotyczące cukrzycy.
W przeciągu ostatnich 7 lat wiedza Polaków na temat cukrzycy nieznacznie wzrosła. Jeszcze kilka lat temu aż co 5. Polak nigdy nie wykonywał badania poziomu cukru we krwi - obecnie nie robi tego co 10. z nas. Znacznie wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy - najczęściej wymienianymi skutkami jest śpiączka cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia widzenia i pogorszenie wzroku. |
W badaniu z 2010 roku niemal 35 proc. osób zupełnie nie znało odpowiedzi na to pytanie. Obecnie mamy też większą wiedzę na temat objawów cukrzycy - według badanych o zachorowaniu świadczy najczęściej wysoki poziom stężenia cukru we krwi, uczucie senności w ciągu dnia a także zmęczenie i osłabienie. Jeszcze w 2010 roku aż co 4. ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu choroby, teraz jest to zaledwie ok. 4 proc. z nas.
Co wiemy o cukrzycy w 2017 roku? Zdaniem badanych Polaków najczęstsze objawy wskazujące na zachorowanie na cukrzycę to: wysoki poziom stężenia cukru we krwi (57%), uczucie senności w ciągu dnia (55%), zmęczenie i osłabienie (49%), gorsze gojenie się ran (45%), zwiększone pragnienie (43%), pogorszenie wzroku (41%).
Respondenci zapytani o to, jakie są skutki zdrowotne cukrzycy, niezależnie od tego, czy była ona leczona, czy też nie, wskazywali najczęściej: śpiączkę cukrzycową (62%), stopę cukrzycową (52%), pogorszenie wzroku (43%), amputację nogi (41%), uszkodzenie nerek (38%), zaburzenia krążenia w kończynach (35%). Przy czym badani z cukrzycą znacznie częściej niż badani, którzy nie byli chorzy na cukrzycę wskazywali na takie dolegliwości jak: retinopatia (29% diabetycy vs. 16% nie-diabetycy), zawał serca (27% diabetycy vs. 15% nie-diabetycy), zaburzenia koncentracji (26% diabetycy vs. 17% nie-diabetycy), udar mózgu (25% diabetycy vs. 12% nie-diabetycy), uszkodzenia nerek (51% diabetycy vs. 36% nie-diabetycy).
Najczęstsze, wskazywane przez badanych sposoby zapobiegania na cukrzycę to: sprawdzanie poziomu cukru we krwi (71%), aktywność fizyczna (65%) i zmniejszenie ilości spożywanego cukru (60%). Przy czym ponad połowa badanych (53%) zadeklarowała, że sprawdzała poziom cukru we krwi ponad rok temu. Co dwunasty badany (8%) nie pamięta, kiedy to robiła i podobna liczebnie grupa nie sprawdzała poziomu cukru we krwi nigdy.
"Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z cukrzycą. Problem w coraz większej liczbie zachorowań leży więc nie w sposobie leczenia, a w dużej mierze braku zrozumienia społecznego kontekstu choroby. Jak pokazują wyniki badania "Społeczny obraz cukrzycy", świadomość społeczeństwa na temat tego schorzenia co prawda wzrasta, jednak nadal nie jest wystarczająca. Wśród Polaków wciąż pokutują mity - dla przykładu 6 proc. z nas uważa, że jest to choroba niezależna od człowieka, której nie można zapobiegać, a kolejne 6 proc. sądzi, że cukrzycą można zarazić się od innego chorego. W związku z tym niezwykle istotna jest wiedza na temat cukrzycy i edukacja pacjentów, w tym zakresie" - dr Tomasz Sobierajski, socjolog, autor raportu "Społeczny obraz cukrzycy w Polsce".
Na cukrzycę - zdaniem badanych - najbardziej narażone są osoby: mające nadwagę lub otyłe (59%), które miały lub mają w rodzinie chorych na cukrzycę (49%), prowadzące mało aktywny tryb życia (45%), jedzące posiłki i pijące napoje z dużą zawartością cukru (38%).
Badanie "Społeczny obraz cukrzycy" zostało przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii społecznej "Ścigamy się z cukrzycą". Pierwszym elementem projektu badawczego było badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków. Celem badania było określenie poziomu wiedzy Polaków na temat objawów i skutków cukrzycy. Badanie zostało zrealizowane w pierwszym tygodniu czerwca 2017 roku przy pomocy techniki CAWI na panelu internetowym SW Research. W badaniu wzięło udział 1007 respondentów powyżej 18 roku życia. Siedmiu na dziesięciu badanych (70%) nie chorowało na cukrzycę. Diabetykiem była co siódma osoba (14%).