Zdjęcia i zrzuty ekranu są realne i wykonane przez Agnieszkę Rydzewską.
Jerzy Magiera: Czy aplikacja sensora była bolesna? Ile trwał zabieg?
Agnieszka Rydzewska: Aplikacja sensora odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc nic nie bolało. Również po zabiegu nie odczuwałam bólu, ponieważ nacięcie jest niewielkie, a rana zabezpieczona tylko plastrami typu Steri-Strip. Cały zabieg trwał około pół godziny.
Jerzy Magiera: Czy do zabiegu trzeba było się jakoś przygotować? Czy wymagało to szkolenia?
Agnieszka Rydzewska: Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy być zdrowym - mam na myśli tutaj brak stanów zapalnych, infekcji. Szkolenie jest proste i szybkie, ponieważ sama obsługa urządzenia nie wymaga wielu czynności. Trzeba zainstalować aplikację na swoim telefonie i połączyć ją z nadajnikiem, ustawić zakresy docelowe i alarmy. Obsługa codzienna to ładowanie nadajnika i wymiana plastra mocującego.
Jerzy Magiera: Czy teraz odczuwa Pani sensor pod skórą? Czy są jakieś dolegliwości z tym związane?
Agnieszka Rydzewska: Sensor jest pod skórą wyczuwalny, ale nie odczuwam w związku z tym dyskomfortu. Należy pamiętać, że zaraz po aplikacji sensora trzeba odpowiednio zadbać o to miejsce - co oznacza ograniczenie aktywności fizycznej przez około 7-10 dni i noszenie w tym czasie opatrunku.
(kliknij, aby powiększyć)
Jerzy Magiera: Wibracje w sensorze. Nie są denerwujące dla użytkownika? Kiedy się pojawiają?
Agnieszka Rydzewska: Wibracje nie są denerwujące - wręcz pomocne. Nie muszę cały czas wpatrywać się w telefon, choć nie ukrywam, że taka pokusa na początku jest. Wibracje nadajnika informują mnie o przekroczeniu progu hipo- i hiperglikemii, o przewidywanej hipo- lub hiperglikemii, o kalibracji itd. Niski i wysoki poziom glukozy powodują inny rodzaj wibracji. Chciałabym też spróbować jak sprawdza się zegarek Apple Watch, bo to dodatkowe rozwiązanie do odczytywania poziomów glukozy np. podczas uprawiania sportu.
Jerzy Magiera: Jak sprawdza się aplikacja na telefon? Czy jest użyteczna i dostarcza ciekawych danych?
Agnieszka Rydzewska: Aplikacja jest bardzo intuicyjna. Można obejrzeć poziomy glukozy nawet z 90 dni, raporty ze średnimi, utrzymywaniem się w wartościach docelowych i te dane wysłać prosto z aplikacji do lekarza.
(kliknij, aby powiększyć)
Jerzy Magiera: Ile razy na dobę trzeba kalibrować urządzenie? Czy można to zrobić w dowolnym momencie?
Agnieszka Rydzewska: Kalibrację wykonuję dwa razy na dobę i mogę określić jej godzinę, oczywiście w odpowiednim przedziale czasowym. Można również dokonać dodatkowych kalibracji w razie wątpliwości. Gdy odczyt na glukometrze odbiega od odczytu Eversense- urządzenie nakazuje powtórzenie kalibracji po upływie godziny.
Jerzy Magiera: Czy występuje opóźnienie względem pomiaru cukru z krwi? Ile mniej więcej ono wynosi?
Agnieszka Rydzewska: Opóźnienie Eversense względem glukometru wynosi około 10 minut.
Jerzy Magiera: Jak często trzeba ładować nadajnik i ile czasu zajmuje jego ładowanie?
Agnieszka Rydzewska: Nadajnik ładuję codziennie i trwa to 15 min, w tym czasie biorę prysznic, a zaraz po mogę umieścić naładowany nadajnik na nowym plastrze. Możliwość zmiany plastra codziennie jest dla mnie dużym komfortem, ponieważ do tej pory przeszkadzały mi plastry od CGM, które odklejały się albo musiałam nosić poplamione, a czasami przebarwione od ubrań.
Dziękuję za rozmowę.
Agnieszka Rydzewska: Dziękuję.
WIĘCEJ INFORMACJI?
- Więcej o zabiegu wszczepienia sensora Eversense znajdziesz tutaj
- Informacje o systemie Eversense CGM
(kliknij, aby powiększyć)