Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, wrzesień 2017, nr 9 (260)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 5 września 2017 r.

Diabetyk

W najnowszym numerze DiABEtyKA kolejna część o etapach leczenia cukrzycy typu 2, rozważania o tym, jak szkolić z cukrzycy kadrę pedagogiczną. Sprawdzamy co na menopauzę i jaka dieta wzmacnia układ nerwowy. Podpowiadamy, jak pielęgnować skórę po lecie. W numerze także o najczęstszych błędach pacjentów z cukrzycą typu 2. Zapraszamy do lektury!

DiabetykFELIETON
4 Widzę!
POCZYTALNIA
6 Przygody Psinki Inki (60)
Kontrola cukrzycy po założeniu stentu
Metformina pomoże w leczeniu autyzmu?
8 Ochronny żel do mycia
Wykrywanie powikłań kardiologicznych
Słodkie napoje zwiększają ryzyko cukrzycy
Nowy test wykrywający cukrzycę ciężarnych
9 Problemy poznawcze u seniorów
Stan kości a cukrzyca
DIABETYK POLECA
10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 5).
Inne leki przeciwcukrzycowe
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Jak szkolić z cukrzycy kadrę pedagogiczną?
18 Cukrzyca a lekcje wuefu
POD LUPĄ
20 Choroba refluksowa przełyku (cz. 1)
22 Co na menopauzę?
25 Ważne dla życia elektrolity (cz. 2)
ABC INSULINOTERAPII
28 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 4). Hipoglikemia
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Dieta wzmacniająca układ nerwowy
33 Konjak - makaron idealny
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Diabetyk i świat (cz. 2)
ZADBAJ O SIEBIE
40 Pielęgnacja skóry po lecie

43 Prenumerata
44 Apteki
46 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 5). Inne leki przeciwcukrzycowe
Schemat leczenia cukrzycy typu 2 zakłada stopniowanie terapii. Zaczynamy od metforminy stosowanej samodzielnie. Jeśli są przeciwwskazania lub pacjent źle toleruje metforminę, wówczas zaczynamy od innego leku. Mamy do wyboru pochodną sulfonylomocznika (są one obecnie rzadziej stosowane głównie ze względu na ryzyko hipoglikemii i przyrost masy ciała), gliptyny, inhibitor SGLT-2 lub pioglitazon. Jeśli na późniejszych etapach monoterapia nie wystarcza, to można skojarzyć dwa lub czasem trzy leki. Leki inkretynowe, zarówno bezpośrednio stymulujące receptor GLP-1, jak i hamujące rozkład tego hormonu (grupy omówione w poprzednich artykułach) są zarejestrowane do leczenia w skojarzeniu z metforminą. Z powodzeniem mogą z nią być stosowane także inhibitory SGLT-2. Od pewnego czasu są dostępne preparaty złożone zawierające wymienione skojarzenia gliptyn z metforminą lub flozyn z metforminą.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Jak szkolić z cukrzycy kadrę pedagogiczną?
Różne są formy podawania insuliny, jednak znaczna większość dzieci, których nauczycieli szkoliłam, miało pompy insulinowe. To trochę ułatwia sprawę, bo wystarczy nauczyć się programowania prostych komend (czyli wykonywania czynności bardziej technicznej) a nie robienia zastrzyków (czynność medyczna). Znam jednak nauczycieli, którzy nauczyli się robić iniekcje i nie był to dla nich problem. Czy jest sens uczyć, jak programować bolusy złożone i wymieniać wkłucie? To zależy od ustaleń między nauczycielami i rodzicami, ale myślę, że wymaganie tego od wychowawców to trochę zbyt wiele, podobnie jak wyliczanie dawki insuliny do posiłku czy wymienników. Do tego pamiętajmy, że podejmowanie decyzji terapeutycznych nie należy do obowiązków nauczyciela.

Diabetyk

POD LUPĄ
Co na menopauzę?
Soja nie jest jedynym surowcem roślinnym o statusie leku, który jest dostępny dla kobiet w okresie menopauzy. Rośliną, która posiada długą tradycję w łagodzeniu uderzeń gorąca, nadmiernego pocenia się czy zaburzeń snu związanych z menopauzą, jest również Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa). Ta północnoamerykańska roślina już przez Indian była wykorzystywana do leczenia „kobiecych dolegliwości”. Stosowana jest nie tylko w zmniejszaniu dolegliwości okresu przekwitania, ale również bolesnych krwawień miesiączkowych. Należy jednak pamiętać, że korzystne efekty stosowania preparatów zawierających wyciąg z kłączy pluskwicy są zauważalne dopiero po 2-3 tygodniach stosowania. Maksymalne działanie następuje po trzymiesięcznej terapii.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta wzmacniająca układ nerwowy
Właściwe nawodnienie organizmu wydaje się odgrywać nawet większą rolę niż dostarczanie produktów stałych. Jest to ściśle związane z budową mózgu, który do zachowania swoich wszystkich życiowych funkcji w największym stopniu potrzebuje właśnie wody. Być może ktoś z Czytelników doświadczał bólu głowy, który bez zażywania medykamentów po wypiciu choćby kilku łyków wody mijał? (...)

Ważna jest nie tylko ilość płynu (wyliczona z prostego wzoru: 30 ml na każdy kilogram masy ciała), ale też dostarczanie składników mineralnych, w tym potasu, magnezu, wapnia czy sodu, które regulują ciśnienie tętnicze i gospodarkę wodną organizmu, a także zapewniają prawidłową pracę nerwów i zapobiegają (zwłaszcza magnez i potas) bolesnym skurczom mięśni wywołanym stresem.

Diabetyk

ZADBAJ O SIEBIE
Pielęgnacja skóry po lecie
Opalona skóra, w większości przypadków także przesuszona, wymaga stosowania łagodnych kosmetyków o działaniu silnie nawilżającym, łagodzącym podrażnienia, kojącym. Do kąpieli najlepiej używać delikatnych żeli / pianek myjących, hipoalergicznych lub przeznaczonych specjalnie do skóry osób z cukrzycą. Takie kosmetyki usuną nieczystości i martwy naskórek, nie podrażniając skóry. Porządne jej oczyszczenie jest bardzo ważne, bo przygotowuje ją na przyjęcie stosowanych po kąpieli preparatów nawilżających, odżywczych, leczniczych, które wówczas lepiej się wchłaniają, a więc też skuteczniej działają. Częstym problemem pojawiającym się po wakacjach jest grzybica stóp oraz nadmierne rogowacenie ich naskórka - staje się gruby, przesuszony i przez to podatny na pęknięcia, które niestety bywają bolesne, a do tego stanowią wrota do zakażeń. Dlatego o skórę stóp warto zadbać ze szczególną troską. Nieocenione w tym są specjalistyczne kremy i maści do stóp przeznaczone konkretnie dla diabetyków, z zawartością mocznika. Mają działanie silnie nawilżające, przyspieszające gojenie, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i łagodzące.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, wrzesień 2017, nr 9 (260)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line