Dzięki wprowadzonym do oka przeciwciałom udało się zapobiec retinopatii - częstemu wśród chorych na cukrzycę uszkodzeniu wzroku. Dokonano tego w doświadczeniach na myszach. O badaniach informuje "Journal of Clinical Investigation".
Naukowcy z University of Florida jako pierwsi znaleźli związek pomiędzy białkiem SDF-1 a retinopatią - związanym z powstawaniem nieprawidłowych naczyń krwionośnych schorzeniem odpowiedzialnej za widzenie siatkówki.
Jedną z najczęstszych przyczyn retinopatii jest cukrzyca. Chorobę siatkówki próbuje się leczyć niszcząc patologiczne naczynia laserem. W ciele szklistym - galaretowatej substancji wypełniającej oko - jest tym więcej SDF-1, im cięższa retinopatia.
SDF-1 kontroluje powstawanie naczyń krwionośnych w siatkówce - "wzywa" potrzebne do tego komórki macierzyste.
W badaniach najpierw wywołano u myszy burzliwy wzrost naczyń krwionośnych wewnątrz oka - tak jak w prawdziwej retinopatii. Następnie za pomocą blokujących SDF-1 przeciwciał, wprowadzonych do wypełniającego oko galaretowatego ciała szklistego, udało się zablokować powstawanie nieprawidłowych naczyń w siatkówce.
Kolejnym etapem badań mają być próby na małpach. Metoda może w przyszłości uratować wzrok tysięcy osób chorych na cukrzycę - informuje serwis "EurekAlert".
Trzeba jeszcze znaleźć odpowiednio dużą cząsteczkę, która zwiąże przeciwciała tak, by się nie wydostawały poza ciało szkliste.