Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, kwiecień 2017, nr 4 (255)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 3 kwietnia 2017 r.

Diabetyk

W kwietniowym numerze DiABEtyKA o trudnej parze, jaką jest Wielkanoc i cukrzyca. Okres świąt to czas podejmowania trudnych dietetycznych wyzwań i prób rozwikłania wielu dylematów. Przeczytacie także o powikłaniach naczyniowych cukrzycy, o penach insulinowych, metforminie w cukrzycy typu 1 i o cholesterolu. W numerze także wiele innych, ciekawych artykułów. Zapraszamy do lektury.

Wszystkim naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy pięknych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy oraz niczym niezmąconej radości i beztroskiego czasu świętowania w zdrowiu.

DiabetykFELIETON
2 Gwizdek Pareta
POCZYTALNIA
3 Obturacyjny bezdech senny i cukrzyca ciążowa
Kopnij cukrzycę
Muzyka opóźnia rozwój choroby Alzheimera
4 Przygody Psinki Inki (56)
Cukrzyca u osób z HIV
Ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć
DIABETYK POLECA
5 Trudna para - Wielkanoc i cukrzyca
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
10 Powikłania naczyniowe cukrzycy (cz. 2)
12 Najlepszy przyjaciel w insulinoterapii
POD LUPĄ
15 Apteczne mity (cz.1)
18 Gdy swędzi i piecze
20 Choroba refluksowa przełyku
LEKARZ ODPOWIADA
23 Metformina w cukrzycy typu 1?
ABC INSULINOTERAPII
26 Batalia o glikemię w święta
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Obniżamy cholesterol
32 Oleje mniej znane a zdrowe (cz. 2)
36 Przepisy kulinarne
AKTYWNY STYL
38 W trosce o stawy
WARTO WIEDZIEĆ
42 Dziecko, praca i cukrzyca
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Trudna para - Wielkanoc i cukrzyca
Okres świąt - oprócz pięknej tradycji celebrowania - to także czas podejmowania trudnych dietetycznych wyzwań i prób rozwikłania wielu dylematów - co i ile kupić, jakie produkty wybrać, co i jak z tego przygotować? Przyznać trzeba, że połączenie wielkanocnej kuchni, dużego apetytu i prawidłowych glikemii nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Niektórych potraw świątecznych nie da się zastąpić mniej kalorycznymi i mniej tłustymi odpowiednikami. W takiej sytuacji możemy zrobić jedno - skosztować odrobinę takiej potrawy, najlepiej na małym talerzyku, żeby nasz mozg odebrał informację, iż talerz był pełny po brzegi, a więc uczucie sytości powinno być zaspokojone. Musimy trochę oszukać nasze zmysły i ośrodek sytości (niezastąpiony w tym oszustwie jest też dodatek błonnika).

Pamiętajmy, aby w okresie okołoświątecznym częściej kontrolować glikemię za pomocą glukometru (przypominamy, że na poziom glukozy we krwi wpływają nie tylko węglowodany, ale też białka i tłuszcze - po około 5-8 godzinach od spożycia). Nawet osoby niestosujące insuliny powinny w tym czasie częściej sprawdzać poziom glukozy. To jedyny sposób, aby zareagować, zanim na glukometrze pojawi się 300 mg/dl (lub więcej). Jedynie rozsądek i wstrzemięźliwość w objadaniu się oraz aktywność fizyczna mogą pomoc nam w utrzymaniu glikemii w ryzach (w przypadku cukrzycy leczonej lekami doustnymi to właściwie jedyna metoda). Może to być spacer, nordic walking (chodzenie z kijkami), przejażdżka na rowerze, cokolwiek, co pomoże naszemu organizmowi uporać się z nadwyżką kalorii i podwyższoną glikemią.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Powikłania naczyniowe cukrzycy (cz. 2)
Leczenie miażdżycy kończyn dolnych zależy od stopnia zaawansowania zmian miażdżycowych w tętnicach. Bardzo ważnymi elementem terapii jest tzw. trening marszowy. Rehabilitacja ruchowa polegająca na regularnym chodzeniu sprawia, że wydłuża się dystans, który pacjent może pokonać bez bólu w kończynach dolnych. Drugi element terapii to stosowanie leków poprawiających ukrwienie kończyn. Najbardziej rozpowszechnionym w użyciu preparatem jest pentoksyfilina, która poprawia ukrwienie kończyn, zmniejsza lepkość krwi i hamuje agregację (gromadzenie się w skupiska) krwinek czerwonych. Trzecim elementem terapii jest zwalczanie czynników ryzyka miażdżycy, takich jak palenie papierosów, hipercholesterolemia oraz hiperglikemia.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Najlepszy przyjaciel w insulinoterapii
Producenci insulin zalecają stosowanie wyłącznie fiolek i penów tej samej firmy - tylko wtedy możemy mieć bowiem gwarancję, że dawka zostanie podana w całości i dokładnie, co potwierdzone jest badaniami klinicznymi przeprowadzanymi przed wprowadzeniem insulin na rynek. Dlatego też jeśli stosujemy insuliny firmy "A", to otrzymamy do nich pena właśnie firmy "A", a nie innej. Jedyny sposób, aby zdobyć wstrzykiwacze, to wizyta w poradni diabetologicznej. Producenci insulin zostawiają je w ośrodkach diabetologicznych, jeśli więc potrzebujesz nowego urządzenia, zgłoś to swojemu lekarzowi i pielęgniarce. Niestety nie da się zakupić pena na wolnym rynku (chyba, że przypadkiem, używanego), nie można też nabyć go bezpośrednio od firmy. Pen jest narzędziem do podawania konkretnego leku i z tym właśnie lekiem, a właściwie receptą na niego, zostanie pacjentowi wydany. Należy pamiętać, że insulina, nawet tego samego rodzaju, ale innej firmy, będzie działać nieco inaczej.

Diabetyk

LEKARZ ODPOWIADA
Metformina w cukrzycy typu 1?
W teorii wydawałoby się, że wszystkie zaburzenia występujące w cukrzycy typu 1 powinny być korygowane przez właściwe podawanie insuliny. W praktyce jednak są pewne niedostatki insulinoterapii pomimo coraz doskonalszych metod leczenia (np. problemy z wyrównaniem cukrzycy, niedocukrzenia, przyrost masy ciała, powikłania sercowo-naczyniowe). Stąd w cukrzycy typu 1 pojawiają się próby dodania do insuliny innych leków przeciwcukrzycowych, w tym metforminy. Na razie na podstawie przeprowadzonych prób klinicznych wiemy, że są plusy i minusy takiej łączonej terapii. Nadal wyniki są zbyt skromne, aby metformina trafiła do oficjalnych wytycznych publikowanych przez towarzystwa naukowe. Pacjent powinien być też uprzedzony o możliwych problemach takiej kombinacji, przede wszystkim zwiększonym ryzyku hipoglikemii. Zdania badaczy są aktualnie podzielone, część patrzy na ten nowy kierunek optymistycznie, a część widzi raczej umiarkowane skutki i potencjalne kłopoty.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Obniżamy cholesterol
Strategia żywieniowa w skutecznej walce ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu jest całkiem prosta: z jednej strony polega na ograniczeniu spożycia produktów bogatych w cholesterol, z drugiej natomiast na dbaniu o wysoką podaż takich produktów, które spowodują wzrost frakcji "dobrego" cholesterolu. Najlepiej tym kryteriom odpowiada dieta śródziemnomorska z regularnym spożyciem ryb morskich dwa razy w tygodniu, z dużą ilością surowych sezonowych warzyw (około 400-500 gramów dziennie), spożyciem owoców w ilościach około 200-300 gramów (w zależności od stężenia glukozy). Tłuszczem dobrego wyboru dodawanym jedynie na surowo do sałatek czy surówek powinien być olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, ale w ilościach kilka kropli na porcję, by nie zwiększać niepotrzebnie energetyczności diety. Produkty dostarczające kwasów nasyconych, to znaczy tłuste mięsa i wędliny, przetwory mięsne, pasztety i mielonki, pełnotłuste mleko i jego przetwory, np. śmietana, sery żółte i topione oraz pełnotłusty twaróg, warto w diecie ograniczyć.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, kwiecień 2017, nr 4 (255)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line