Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Praca zmianowa dla osoby chorej na cukrzycę

źródło: Zalecenia Polskiego Towarzystwo Diabetologicznego 2017, dodano: 31 marca 2017 r.

Diabetyk, jak każdy, pracować musi i powinien. Wybór zawodu niejednokrotnie to ciężka i poważna decyzja. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w swoich Zaleceniach precyzuje, które zawody wymagają szczególnej uwagi ze strony chorego i lekarza prowadzącego oraz zawody niezalecane dla diabetyków. W najnowszych Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2017 rok pojawił się dodatkowy punkt dotyczący pracy zmianowej. Czy zatem diabetyk może wykonywać pracę zmianową? O tym w artykule.

Kodeks pracy zawiera definicję pracy zmianowej. Wynika z niego, że praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według z góry ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory świadczenia pracy przez poszczególne osoby po upływie określonej liczby godzin, dni, tygodni. Cechą charakterystyczną pracy zmianowej jest wymienianie się pracowników na tych samych stanowiskach.

Po raz pierwszy w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2017 rok pojawiła się kwestia pracy zmianowej u diabetyków. Poświęcono jest punkt w rozdziale "Niektóre sytuacje szczególne występujące u chorych na cukrzycę".

Praca zmianowa dla osoby chorej na cukrzycę

Praca zmianowa może być związana zarówno ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, jak i gorszym jej wyrównaniem. Powoduje ona konieczność okresowej zmiany godzin podawania doustnych leków przeciwhiperglikemicznych lub insuliny.
  1. U chorych pracujących zmianowo konieczne jest prowadzenie intensywnej samokontroli, szczególnie w okresie zmian godzin pracy.

  2. U chorych pracujących zmianowo preferowane są leki (doustne i w iniekcji leki przeciwhiperglikemiczne oraz preparaty insuliny), których stosowanie wiąże się z niskim ryzykiem hipoglikemii i przy podawaniu, których możliwa jest większa elastyczność.

  3. Chorzy na cukrzycę, szczególnie typu 1, leczeni insuliną powinni posiadać umiejętność modyfikowania dawek insuliny (metoda intensywnej czynnościowej insulinoterapii).
Zatem, jak wynika z Zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetogicznego na 2017 rok chorzy na cukrzycę mogą pracować zmianowo, ale wymaga to od nich znacznie większej ilości pomiarów cukru we krwi oraz stosowanie odpowiednich leków. Bardzo ważna jest też edukacja diabetyka i umiejętność samodzielnej modyfikacji dawek insuliny.

Więcej o pracy dla diabetyka przeczytasz tutaj.

Praca zmianowa dla osoby chorej na cukrzycę


Źródło: "Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2017" Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Grześ T  IP: 95.160.84.xxx(2017-06-06 20:57:53)
Pracuję na zmiany i właśnie nadszedł czas badań okresowych.Cukrzycę typu 1 zdiagnozowano(łem) u mnie w 2015.Poziom cukru wynosił ok 500 +kwasica ketonowa.Tydzień w szpitalu i zostałem sam sobie lekarzem,dawki elastycznie zmieniane wraz ze zmianami w chorobie.Ok pół roku trwał tzw miesiąc miodowy,czyli wstąpiło we mnie przekonanie iż choroba ustąpiła-pomiary ok. 90,100,85,110.Zrezygnowałem z insulin przedposiłkowych ,a nawet na pewien czas z dobowej.Czas ten jednak minął gdy na czczo zaczęło wyświetlać się 140.Wróciłem do dobowej,posiłkowe w zależności od pory i natężenia wykonywanej pracy,co jest normalne i zrozumiałe dla nas ,,typu 1,,.Omyłkowo wypisano mi skierowanie na badania okresowe wraz z funkcją ratownika chemicznego(narażenie życia),obsługi wciągników,które przeszedłem!Problem pojawił się w ostatniej instancji,czyli u lek.med.pracy.Tam stwierdzono że cukrzyca typu jeden jest ,,be,,i muszę donieść zaświadczenie że się leczę,zmienić typ skierowania(bez ratownika,wciągników+wysokościowe do 3m),może będę mógł pracować na zmiany.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Praca zmianowa dla osoby chorej na cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line