MINISTERSTWO ZDROWIA
Biuro Prasy i Promocji
Warszawa 30 grudnia 2004 r.
dotyczący zmian na listach leków refundowanych
1) W dniu 30 grudnia 2004 r. Minister Zdrowia skierował do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych projekt zmiany rozporządzenia w sprawie ustalenia limitów cen leków i wyrobów medycznych wydawanych świadczeniobiorcom bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością oraz rozporządzenia w sprawie ustalenia cen urzędowych hurtowych i detalicznych na produkty lecznicze i wyroby medyczne - w zakresie preparatów insulinowych. Jest to realizacja zapowiedzi wprowadzania częstszych niż dotychczas zmian list refundacyjnych.
2) Przedstawiany projekt, obejmuje zmiany polegające na obniżeniu cen 17 preparatów insulinowych produkcji polskiej: Gensulin N (trzy pozycje lekowe), Gensulin R (trzy pozycje lekowe), Gensulin M (11 pozycji lekowych). W przypadku stosowania np. insulin Gensulin M i Gensulin N, opłata za lek w aptece nie ulegnie zmianie, zaś w przypadku stosowania insuliny Gensulin R opłata obniży się o ok. 2 zł. Obniżenie ceny pociąga za sobą odpowiednie obniżenia limitów. Zaproponowane zmiany są wynikiem zgłoszenia przez krajowego producenta insuliny propozycji obniżenia cen urzędowych na produkowane przez niego preparaty insulinowe. Ponadto został wzięty pod uwagę fakt, iż ceny insulin w innych krajach o podobnym PKB w przeliczeniu na mieszkańca są niższe od obowiązujących w Polsce.
3) Przewiduje się, że wprowadzenie zmian doprowadzi do zmniejszenia wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia o ok. 50 milionów złotych.
4) W dniu 29 grudnia 2004 r. Minister Zdrowia poinformował dwóch pozostałych producentów insuliny o planowanych zmianach cen celem umożliwienia im w procesie konsultacji przedstawienia ewentualnych propozycji obniżenia cen.
5) Na początku przyszłego roku zostaną przedstawione do szerokiej konsultacji społecznej "Założenia zmian w systemie refundacji leków w Polsce" m. in. uwzględniające wnioski wynikające z raportów kontroli prowadzonych przez NIK. Opracowane zmiany stworzą warunki do wprowadzenia leków innowacyjnych na listy leków refundowanych.
6) Minister Zdrowia przygotuje w 2005 roku "Krajowy program prewencji i leczenia cukrzycy" dostrzegając zdrowotną, społeczną i ekonomiczną wagę problemu.
1) pismo prof. dr hab. Józefa Drzewoskiego (ok. 23 KB)
2) zmiany kwot refundacji i odpłatności (ok. 100 KB)
Aby pobrać plik należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na wybranym załączniku, następnie "Zapisz element docelowy jako..."! Rozpocznie się pobieranie pliku.