Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2016, nr 12 (251)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 5 grudnia 2016 r.

Diabetyk

W grudniowym numerze DiABEtyKA wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef, a także artykuł poświęcony nowej normie ISO 15197:2013. Przeczytacie o obrazie cukrzycy w łowach i o tym, jak sprawić, aby święta były smaczne i zdrowe. Ciekawy temat o roli rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1. Zapraszamy do lektury!

Drodzy Czytelnicy,
Życzymy Wam pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w Nowym Roku mnóstwo pomyślności i zdrowia. Niech 2017 będzie lepszy od roku mijającego, pełen sukcesów we wszystkich ważnych dla Was sferach życia.
Redakcja "Diabetyka"


DiabetykSAMI O SOBIE
2 Kocham gotować
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (52)
Dieta śródziemnomorska korzystna przy cukrzycy
Co pić do posiłków?
6 Owoce morwy pomocne przy odchudzaniu?
Zmienność ciśnienia krwi a ryzyko otępienia
Nowoczesne stenty u diabetyków
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
7 Światowy Dzień Cukrzycy w Radomiu
8 Cukrzyca: skierujmy na nią oczy i serce
DIABETYK POLECA
12 Kieszonkowe laboratorium
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Zagrożenia w odchudzaniu przy cukrzycy typu 2
18 Obraz cukrzycy w słowach
POD LUPĄ
22 Plusy i minusy telemedycyny
ABC INSULINOTERAPII
24 Lęk przed hipoglikemią
LEKARZ ODPOWIADA
26 Arytmia i migotanie przedsionków
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo
32 Awokado od kuchni
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
39 Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1
42 Współczesna rehabilitacja

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

SAMI O SOBIE
Kocham gotować
Wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef - młodym kucharzem, który z ogromną pasją i pełnym zaangażowaniem komponuje różne potrawy i przepisy - o tym, jak z cukrzycą spełnia się marzenia.

Sporo diabetyków ukrywa swoją chorobę. Ty nie miałeś z tym problemu. Przyznałeś się do cukrzycy na wizji.

Nigdy się tego nie wstydziłem, ponieważ uważam, że nie ma czego. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę - w Polsce to ponad 2 miliony osób. Publiczne mówienie o chorobie to duże ułatwienie i ulga dla ludzi, którzy sami na co dzień się z nią zmagają. Udowadniam im, że z cukrzycą można wszystko. Kolejnym powodem, dla którego trzeba mówić o cukrzycy, to powiększanie wiedzy ludzi na temat tej choroby, tak aby każdy był w stanie pomoc osobie z cukrzycą, gdy coś się zacznie dziać.

Diabetyk

DIABETYK POLECA
Kieszonkowe laboratorium
Aby zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo, w 2013 roku Unia Europejska zmieniła standard z 2003 r., wprowadzając ISO 15197:2013. Zaczął on obowiązywać od maja 2016 roku, a glukometry, które nie spełniają nowych wymogów, powinny zostać wycofane. Nowy standard rożni się od poprzedniego założonym poziomem glukozy we krwi i akceptowalnym błędem obciążonym z wartości referencyjnej dla założonych wysokich wartości glikemii. Tym samym można założyć, że glukometry spełniające stary standard ISO 15197:2003 uznaje się za mniej dokładne niż te z ISO 15197:2013. Jako że obowiązek produkcji glukometrów z nowym standardem wszedł w życie dopiero niedawno, prawdopodobnie większość polskich diabetyków nadal posługuje się glukometrami spełniającymi dawne normy - co łatwo sprawdzić, odczytując z urządzenia numer ISO. W tej sytuacji warto pomyśleć o ich wymianie, szczególnie że powinna ona odbywać się w aptekach bezpłatnie.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Obraz cukrzycy w słowach
Duże znaczenie dla postrzegania tematyki związanej z cukrzycą ma określanie osób z tą chorobą jako "cukrzyków", "diabetyków" lub "chorych na cukrzycę". Oczywiście użycie tych określeń zależy od kontekstu: tytuł czasopisma, "Diabetyk" określa osoby, do których pismo ma być kierowane i jest to zrozumiałe (nazwa "Osoba z cukrzycą" dla czasopisma brzmiałaby komicznie). Zdarza się, że same osoby z cukrzycą z chęcią używają tego określenia, szczególnie gdy chcą określić swoją przynależność grupową. Jeśli jednak takim słowem określają nas inni, brzmi to wykluczająco. O osobach zdrowych nie mówi się "zdrowy Tomek", tylko "Tomek", a o osobach z cukrzycą mówimy "Julek, ten cukrzyk". To prowadzi do kategoryzacji, umieszcza w obszarze naznaczonych cukrzycą, chorych. A przecież przede wszystkim jesteśmy ludźmi - pracownikami, uczniami, rodzicami, dziećmi - i jesteśmy nimi mimo choroby. Cukrzyca to tylko dodatek, a nie coś, co ma być naszą cechą rozpoznawczą.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo
W wielu przypadkach zestaw ulubionych świątecznych potraw mamy bardzo podobny, wręcz schematyczny, zatem wystarczy jedynie, kontrolując ilość poszczególnych potraw na talerzu, skrupulatnie notować wartości ze wskazań glukometru i archiwizować je. Oczywiście to wymaga pewnej dyscypliny i konsekwencji w działaniu, ale dzięki temu nasze kolejne święta nie będą już składały się z licznych niewiadomych dotyczących glikemii i od razu przy stole zrobi się przyjemniej i mniej nerwowo. Niemal już słyszę argumenty: "A kto ma w czasie świąt do tego głowę? Rozumiem, że w ferworze przygotowań, a potem świątecznej celebry może się dużo dziać, ale z zawodowego obowiązku przypominam, że cukrzyca jest z nami cały czas. Dobrze byłoby, gdybyśmy zawsze starali się dbać o prawidłowe glikemie. To nie musi oznaczać ascezy, a wręcz przeciwnie, okres świąteczny nie jest czasem na stosowanie radykalnych rozwiązań, także w kwestii diety. Natomiast bardzo istotna kwestia to znajomość składu potraw potrzebna do oszacowania wpływu posiłku na glikemię. Ponadto, znając stężenie glukozy we krwi, możemy na bieżąco kontrolować sytuację i wdrażać plan naprawczy, choćby wybierając się na spacer w celu obniżenia glikemii.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1
W momencie diagnozy całe dotychczasowe życie ulega zmianie. W rodzinie dochodzi do prawdziwej rewolucji, na którą większość nie jest gotowa. Dlatego już od samego początku należy poszukać wsparcia i zorganizować odpowiednią pomoc. Warto odwiedzić psychologa, edukatora diabetologicznego, zapytać o możliwość uczestniczenia w warsztatach dla diabetyków. Konsultacja ze specjalistami jest szczególnie ważna w początkowym okresie od zachorowania. To właśnie większość rodzin w tym czasie przeżywa pewnego rodzaju żałobę. Zanim dojdzie do świadomej akceptacji cukrzycy, diabetyk i jego najbliżsi prawdopodobnie będą przeżywać smutek, lęk o przyszłość, żal, złość, odrzucenie choroby. Istotną wskazówką dla rodzin diabetyków jest to, by nigdy nie zostawiali chorego samemu sobie. Razem łatwiej przeżyć ten trudny czas.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2016, nr 12 (251)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line