Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2016, nr 12 (251)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 5 grudnia 2016 r.

Diabetyk

W grudniowym numerze DiABEtyKA wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef, a także artykuł poświęcony nowej normie ISO 15197:2013. Przeczytacie o obrazie cukrzycy w łowach i o tym, jak sprawić, aby święta były smaczne i zdrowe. Ciekawy temat o roli rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1. Zapraszamy do lektury!

Drodzy Czytelnicy,
Życzymy Wam pięknych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, zaś w Nowym Roku mnóstwo pomyślności i zdrowia. Niech 2017 będzie lepszy od roku mijającego, pełen sukcesów we wszystkich ważnych dla Was sferach życia.
Redakcja "Diabetyka"


DiabetykSAMI O SOBIE
2 Kocham gotować
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (52)
Dieta śródziemnomorska korzystna przy cukrzycy
Co pić do posiłków?
6 Owoce morwy pomocne przy odchudzaniu?
Zmienność ciśnienia krwi a ryzyko otępienia
Nowoczesne stenty u diabetyków
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
7 Światowy Dzień Cukrzycy w Radomiu
8 Cukrzyca: skierujmy na nią oczy i serce
DIABETYK POLECA
12 Kieszonkowe laboratorium
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Zagrożenia w odchudzaniu przy cukrzycy typu 2
18 Obraz cukrzycy w słowach
POD LUPĄ
22 Plusy i minusy telemedycyny
ABC INSULINOTERAPII
24 Lęk przed hipoglikemią
LEKARZ ODPOWIADA
26 Arytmia i migotanie przedsionków
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo
32 Awokado od kuchni
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
39 Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1
42 Współczesna rehabilitacja

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

SAMI O SOBIE
Kocham gotować
Wywiad z Damianem Kordasem, zwycięzcą IV polskiej edycji programu MasterChef - młodym kucharzem, który z ogromną pasją i pełnym zaangażowaniem komponuje różne potrawy i przepisy - o tym, jak z cukrzycą spełnia się marzenia.

Sporo diabetyków ukrywa swoją chorobę. Ty nie miałeś z tym problemu. Przyznałeś się do cukrzycy na wizji.

Nigdy się tego nie wstydziłem, ponieważ uważam, że nie ma czego. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę - w Polsce to ponad 2 miliony osób. Publiczne mówienie o chorobie to duże ułatwienie i ulga dla ludzi, którzy sami na co dzień się z nią zmagają. Udowadniam im, że z cukrzycą można wszystko. Kolejnym powodem, dla którego trzeba mówić o cukrzycy, to powiększanie wiedzy ludzi na temat tej choroby, tak aby każdy był w stanie pomoc osobie z cukrzycą, gdy coś się zacznie dziać.

Diabetyk

DIABETYK POLECA
Kieszonkowe laboratorium
Aby zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo, w 2013 roku Unia Europejska zmieniła standard z 2003 r., wprowadzając ISO 15197:2013. Zaczął on obowiązywać od maja 2016 roku, a glukometry, które nie spełniają nowych wymogów, powinny zostać wycofane. Nowy standard rożni się od poprzedniego założonym poziomem glukozy we krwi i akceptowalnym błędem obciążonym z wartości referencyjnej dla założonych wysokich wartości glikemii. Tym samym można założyć, że glukometry spełniające stary standard ISO 15197:2003 uznaje się za mniej dokładne niż te z ISO 15197:2013. Jako że obowiązek produkcji glukometrów z nowym standardem wszedł w życie dopiero niedawno, prawdopodobnie większość polskich diabetyków nadal posługuje się glukometrami spełniającymi dawne normy - co łatwo sprawdzić, odczytując z urządzenia numer ISO. W tej sytuacji warto pomyśleć o ich wymianie, szczególnie że powinna ona odbywać się w aptekach bezpłatnie.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Obraz cukrzycy w słowach
Duże znaczenie dla postrzegania tematyki związanej z cukrzycą ma określanie osób z tą chorobą jako "cukrzyków", "diabetyków" lub "chorych na cukrzycę". Oczywiście użycie tych określeń zależy od kontekstu: tytuł czasopisma, "Diabetyk" określa osoby, do których pismo ma być kierowane i jest to zrozumiałe (nazwa "Osoba z cukrzycą" dla czasopisma brzmiałaby komicznie). Zdarza się, że same osoby z cukrzycą z chęcią używają tego określenia, szczególnie gdy chcą określić swoją przynależność grupową. Jeśli jednak takim słowem określają nas inni, brzmi to wykluczająco. O osobach zdrowych nie mówi się "zdrowy Tomek", tylko "Tomek", a o osobach z cukrzycą mówimy "Julek, ten cukrzyk". To prowadzi do kategoryzacji, umieszcza w obszarze naznaczonych cukrzycą, chorych. A przecież przede wszystkim jesteśmy ludźmi - pracownikami, uczniami, rodzicami, dziećmi - i jesteśmy nimi mimo choroby. Cukrzyca to tylko dodatek, a nie coś, co ma być naszą cechą rozpoznawczą.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Smacznie, zdrowo, bożonarodzeniowo
W wielu przypadkach zestaw ulubionych świątecznych potraw mamy bardzo podobny, wręcz schematyczny, zatem wystarczy jedynie, kontrolując ilość poszczególnych potraw na talerzu, skrupulatnie notować wartości ze wskazań glukometru i archiwizować je. Oczywiście to wymaga pewnej dyscypliny i konsekwencji w działaniu, ale dzięki temu nasze kolejne święta nie będą już składały się z licznych niewiadomych dotyczących glikemii i od razu przy stole zrobi się przyjemniej i mniej nerwowo. Niemal już słyszę argumenty: "A kto ma w czasie świąt do tego głowę? Rozumiem, że w ferworze przygotowań, a potem świątecznej celebry może się dużo dziać, ale z zawodowego obowiązku przypominam, że cukrzyca jest z nami cały czas. Dobrze byłoby, gdybyśmy zawsze starali się dbać o prawidłowe glikemie. To nie musi oznaczać ascezy, a wręcz przeciwnie, okres świąteczny nie jest czasem na stosowanie radykalnych rozwiązań, także w kwestii diety. Natomiast bardzo istotna kwestia to znajomość składu potraw potrzebna do oszacowania wpływu posiłku na glikemię. Ponadto, znając stężenie glukozy we krwi, możemy na bieżąco kontrolować sytuację i wdrażać plan naprawczy, choćby wybierając się na spacer w celu obniżenia glikemii.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Rola rodziny w leczeniu cukrzycy typu 1
W momencie diagnozy całe dotychczasowe życie ulega zmianie. W rodzinie dochodzi do prawdziwej rewolucji, na którą większość nie jest gotowa. Dlatego już od samego początku należy poszukać wsparcia i zorganizować odpowiednią pomoc. Warto odwiedzić psychologa, edukatora diabetologicznego, zapytać o możliwość uczestniczenia w warsztatach dla diabetyków. Konsultacja ze specjalistami jest szczególnie ważna w początkowym okresie od zachorowania. To właśnie większość rodzin w tym czasie przeżywa pewnego rodzaju żałobę. Zanim dojdzie do świadomej akceptacji cukrzycy, diabetyk i jego najbliżsi prawdopodobnie będą przeżywać smutek, lęk o przyszłość, żal, złość, odrzucenie choroby. Istotną wskazówką dla rodzin diabetyków jest to, by nigdy nie zostawiali chorego samemu sobie. Razem łatwiej przeżyć ten trudny czas.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, grudzień 2016, nr 12 (251)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line