Odsetek ludzi w populacji z nadmierną masą ciała i otyłością rośnie z roku na rok i obecnie dotyczy koło 50 proc. polskiego społeczeństwa. Wraz ze wzrostem liczby osób otyłych, wzrasta również zagrożenie licznymi chorobami. Uważa się wręcz, że otyłość jest drugą w kolejności, po ekspozycji na dym papierosowy, przyczyną nowotworzenia, a utrzymanie prawidłowego wskaźnika masy ciała pozwoliłoby uniknąć przynajmniej 20 proc. zachorowań onkologicznych.
Otyłość a nowotwory
W jaki sposób otyłość stymuluje rozwój raka? Mechanizmy tego procesu są złożone. Na procesy te składają się między innymi:
- podwyższony poziom hormonów - głównie estrogenu - istotnie powiązanego ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów hormonozależnych takich jak rak piersi czy trzonu macicy
- narastająca insulinooporność będąca pochodną nadwagi i otyłości oraz związany z tym zwiększony poziom insuliny we krwi oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF)
- nadmierna produkcja aktywnych białek (adipokin) przez tkankę tłuszczową w celu regulacji procesów zapalnych powoduje, że otyłość jest postrzegana jako "przewlekłe tlące się zapalenie" w organizmie a stan taki zaburza z kolei naturalne mechanizmy obronne i stąd zwiększa ryzyko niektórych nowotworów.
Pobierz pełną treść artykułu (PDF)