Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

10 powodów, aby nienawidzić pomiarów cukru i co zrobić, aby temu zaradzić?

dodano: 14 listopada 2016 r., aktualizacja: 27 kwietnia 2020 r.

Pomiary glikemii są dziś szybkie, proste, a dzięki cienkim igłom - prawie bezbolesne. Wynik pomiaru dostarcza niezwykle ważnych informacji koniecznych w terapii cukrzycy. Zdawałoby się, że każdy z diabetyków mierzy cukier regularnie. Nic bardziej mylnego! Według dr Williama H. Polonsky'ego istnieje 10 głównych barier, dla których ludzie nie mierzą cukru we krwi za pomocą glukometru. Dr Polonsky podaje również sugestie, jak można im zaradzić. Przeczytaj poniższy artykuł, który może pomóc Ci zmotywować się do codziennych pomiarów cukru.

Skoro pomiary cukru są tak proste i ważne dla terapii, dlaczego wielu pacjentów nadal się nie mierzy? Poniżej znajdziesz 10 najczęstszych powodów oraz wskazówki, jak motywować się do regularnych pomiarów cukru glukometrem.

1. Glukometr kojarzy Ci się z porażką.

10 powodów, aby nienawidzić pomiarów cukru i co zrobić, aby temu zaradzić?Za każdym razem, kiedy wynik pomiaru wskazuje na zbyt wysoki lub niski cukier, czujesz się przegrana/y i winna/y. Złe wyniki potrafią zepsuć Ci humor, dlatego najłatwiej jest odłożyć glukometr do szuflady i nigdy z niego nie korzystać.

Wskazówka: Upewnij się, że wiesz, co stoi za liczbą, która wyświetla się na ekranie glukometru. Czy znasz swój zakres docelowy? Jeśli nie, zapytaj o niego swojego lekarza prowadzącego i zapisz sobie te wartości w notesie. Czy wiesz, co zrobić, gdy masz za wysoki lub za niski cukier? Nie bój się zapytać o to personel medyczny. Pamiętaj, że gdy zrozumiesz, co kryje się za liczbami i jakie aktywności należy podjąć, Twoja terapia będzie skuteczna. Przestaniesz też negatywnie reagować na "cukry" poza zakresem docelowym, tylko świadomie podejmiesz odpowiednie działania.

2. Pomiary cukru wydają Ci się bezsensowne.

Wielu pacjentów uważa, że sprawdzanie stężenia cukru we krwi nie ma sensu - i tak zawsze masz za wysoki lub za niski, więc po co w ogóle się mierzyć? Jeżeli pacjent nie wie, co oznaczają wyniki pomiaru i jak ma zareagować, cały proces wydaje się stratą czasu. Jest to szczególnie frustrujące, kiedy mimo stosowania się do zaleceń lekarza, wyniki pomiarów nie są w zakresie docelowym.

Wskazówka: Aby mieć cukrzycę pod kontrolą, musisz najpierw zrozumieć co wpływa na wzrost stężenia cukru we krwi, a co powoduje jego spadek. Każdy z nas jest inny i każdy ma inny metabolizm (np. jedna osoba może jeść słodycze bez konsekwencji, a inna przytyje mimo ograniczania spożywanego cukru). Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy pacjent z cukrzycą dokładnie poznał swój organizm oraz to, jak spożywane posiłki, uprawianie sportu czy leki wpływają na wahania glukozy. Jeśli chcesz to dobrze zrozumieć, konieczne są regularne pomiary cukru za pomocą glukometru (przed posiłkiem, 2 godziny po oraz przed, w trakcie i po aktywności fizycznej).

3. Pomiary cukru cały czas przypominają Ci, że masz cukrzycę.

10 powodów, aby nienawidzić pomiarów cukru i co zrobić, aby temu zaradzić?Nikt nie chce myśleć o cukrzycy 24 godziny na dobę. Niektórzy z pacjentów całkowicie wypierają ze świadomości fakt, że chorują na chorobę przewlekłą. To właśnie oni odkładają glukometr na półkę i nigdy z niego nie korzystają.

Wskazówka: cukrzyca to nie wyrok. Jest to choroba przewlekła, która wymaga odpowiedniej terapii do końca życia, ale nadal możesz funkcjonować normalnie, cieszyć się życiem, uprawiać sport, podróżować. Wielu celebrytów i znanych osobistości takich jak Tom Hanks czy Lech Wałęsa ma cukrzycę i nie ukrywa przed światem tego faktu. Wielu z nich uważa, że choroba zmieniła ich życie na lepsze, ponieważ zaczęli zdrowiej się odżywiać, rzucili palenie i zaczęli uprawiać regularnie sport. Nie wypieraj ze świadomości faktu, że jesteś diabetykiem, tylko traktuj to jako szansę od losu na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu.

4. Glukometr ma kontrolę nad Twoim życiem.

Niektórzy pacjenci czują, że małe urządzenie, jakim jest glukometr, całkowicie kontroluje każdy aspekt ich życia, dlatego wolą nigdy nie wyjmować go z szuflady. Po co mierzyć cukier przed posiłkiem, skoro glukometr wskaże wysoki poziom cukru i nie będziemy mogli zjeść tego, na co mamy ochotę?

Wskazówka: traktuj glukometr jak drogowskaz. Liczby, które pojawiają się na glukometrze to nie rozkazy, tylko cenne wskazówki, które pomogą Ci skorygować twoją aktywność i podjąć odpowiednią decyzję, np. dotyczącą następnego posiłku.

5. Ludzie z Twojego otoczenia zaczynają wypytywać Cię o chorobę.

Jeżeli nie afiszujesz się ze swoją chorobą i wolisz uniknąć rozmów na ten temat, pomiary wykonywane przy bliskich, mogą sprowokować niechciane pytania na temat cukrzycy. Te obawy często powstrzymują Cię przed pomiarami, ponieważ boisz się komentarzy rodziny i znajomych w stylu: "Na pewno jesz za dużo i dlatego masz wysokie cukry" albo "Gdybyś miał/a więcej silnej woli, miałabyś lepsze wyniki".

Wskazówka: jeśli nie lubisz wykonywać pomiarów w towarzystwie innych osób, wyjdź do łazienki (i tak musisz umyć ręce przed pomiarem), i tam w spokoju zmierz cukier. To zajmie Ci tylko chwilę. Jeżeli nie masz możliwości udania się w ustronne miejsce i jesteś narażona na złośliwe komentarze, odpowiedz, że glukometr to drogowskaz, który pomaga Ci podejmować odpowiednie decyzje podczas terapii, a liczba na wyświetlaczu nie oznacza porażki.

6. Twoje wyniki i tak nikogo nie interesują.

10 powodów, aby nienawidzić pomiarów cukru i co zrobić, aby temu zaradzić?Jeżeli lekarz nie analizuje zbyt szczegółowo Twojego dzienniczka pomiarów tylko zdawkowo mówi, że nic się nie zmienia i musisz nadal się regularnie mierzyć, twoja motywacja do codziennych pomiarów spada do zera.

Wskazówka: nawet jeśli lekarz czy pielęgniarka nie poświęca zbyt wiele czasu na analizę Twoich wyników, pamiętaj, że glukometr daje Ci codziennie cenne wskazówki dotyczące co i kiedy powinnaś zjeść, kiedy brać insulinę i leki oraz jak często się ruszać. Pamiętaj, że nie robisz pomiarów dla lekarza tylko dla siebie, aby móc lepiej kontrolować cukrzycę.

7. Pomiary cukru są bolesne.

Wielokrotne nakłuwanie palca może spowodować zgrubienia, co jest nieprzyjemne, dlatego najłatwiej jest nie mierzyć cukru w ogóle.

Wskazówka: nowoczesne technologie pozwalają na produkcję coraz cieńszych igiełek, które są zaostrzone laserowo, co zmniejsza ból przy pomiarze. Jeśli wykonujesz pomiar prawidłowo, zmieniasz igiełki przy każdym pomiarze, nie nakłuwasz ciągle tego samego miejsca ani miejsc bardzo unerwionych, nie powinnaś odczuwać dużego dyskomfortu. Pamiętaj, żeby nakłuwać boki palców, a nie środek opuszki, a wtedy pomiar będzie praktycznie bezbolesny.

8. Pomiary cukru są niewygodne.

Aby móc zmierzyć sobie cukier, musisz zawsze nosić ze sobą całe etui ze sprzętem. Czasem nie masz gdzie tego schować, dlatego łatwiej zostawić je w domu.

Wskazówka: współczesne glukometry są znacznie mniejsze i bardziej poręczne niż w przeszłości, niektóre mają duże czytelne wyświetlacze, możliwość oznaczania pomiarów okołoposiłkowych, 3-kolorowe oznaczenie, które pomaga pacjentom lepiej zrozumieć, czy ich wynik jest wysoki, niski czy w zakresie docelowym. Każdy może znaleźć glukometr, który najbardziej odpowiada jej/jego potrzebom. Dodatkowo glukometry wyposażone są w praktyczne etui, które mieści paski testowe, nakłuwacz i inne akcesoria.

9. Pomiary cukru są drogie i trzeba pójść po receptę na paski do lekarza.

Paski do glukometru mimo że są refundowane, nie są za darmo. Jeśli mierzysz się kilka razy dziennie, musisz często je kupować, a to kosztuje. Ponadto nie dostaniesz pasków bez recepty. Zawsze wcześniej musisz się umówić na wizytę, co jest bardzo uciążliwe. Dlatego łatwiej jest w ogóle się nie mierzyć i zaoszczędzić sobie wydatków i stresu.

Wskazówka: Jeśli jesteś w finansowych tarapatach, poproś rodzeństwo lub dzieci, aby wsparły Cię przy zakupie pasków. Tutaj chodzi o Twoje zdrowie i bliscy na pewno z radością Ci pomogą. Pamiętaj, że nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych komplikacji, takich jak stopa cukrzycowa, problemy z nerkami, oczami i wiele innych.

10 powodów, aby nienawidzić pomiarów cukru i co zrobić, aby temu zaradzić?

10. Jestem zbyt zajęta/zajęty, żeby ciągle mierzyć cukier.

Pomiary cukru mogą wydawać Ci się uciążliwe, ponieważ trzeba wykonywać je o różnych porach dnia, nawet wtedy, gdy Ci to zupełnie nie pasuje.

Wskazówka: pomiary cukru to stały element w życiu diabetyka, taki sam jak mycie zębów, czy jedzenie posiłków. Jeżeli zdarza ci się często pomijać kontrolę stężenia glukozy we krwi, spróbuj połączyć pomiary cukru z jakimś innym nawykiem. Np. jeśli często zapominasz o pomiarach glikemii na czczo, a pierwszą rzeczą rano jaką robisz jest wypicie kawy, połóż glukometr obok ekspresu. Zastanów się, jak jeszcze możesz połączyć pomiary cukru z innymi codziennych nawykami w ciągu dnia, a wtedy pomiary w naturalny sposób staną się integralną częścią Twojego życia.1

Dowiedz się więcej o pomiarach cukru na stronie www.OneTouch.pl

1. Polonsky, WH. Ten Good Reasons to Hate Blood Glucose Monitoring (and what to do about them). Diabetes Self-Management. 15.06.2010 (aktualizacja 19.08.2016) http://www.diabetesselfmanagement.com/managing-diabetes/blood-glucose-management/ten-good-reasons-to-hate-blood-glucose-monitoring/. Dostęp 27.10.2016.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [6]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Żona   IP: 81.219.231.xxx(2017-12-19 13:36:59)
Mój mąż ma cukrzycę od o lat i cukier mierzy raptem kilka razy w roku. Martwię się o niego, ale on twierdzi że wie ile ma dawać jednostek insuliny bez pomiaru poziomu cukru. W sumie nie ma żadnych niepokojących objawów. Czy jest możliwe, żeby bez pomiaru dawać sobie odpowiednie ilości insuliny?

~ASA  IP: 31.178.59.xxx(2017-02-13 06:57:01)
Podpisuje się pod opinią JA tylko nie nazwałbym tego "pseudo psychologicznym bełkotem" a wypełniaczem strony. Kiedyś przyszli do mnie Świadkowie Jehowy aby podyskutować na temat : Dlaczego Polacy nie rozmawiają o polityce? Ja mówię im ,że Polacy za dużo mówią o polityce .Ale oni swoje ... Tu jest analogicznie .Tytuł sugeruje ,że cukrzycy nie lubią sobie mierzyć cukru . Uważam ,że jest na odwrót : cukrzycy nadużywają glukometrów . Moja mam na przykład potrafi zużyć opakowanie pasków w 3 dni

~IK  IP: 77.22.162.xxx(2017-02-02 23:10:48)
to dobrze jest w Polsce....paski dla kazdego na recepte. W Niemczech musze placic za paski 100% a sa b drogie, bo przy cukrzycy 2 sie nie nalezy Dopiero jak sie ma insuline to tak. Fajnie !!!

~89.70.111.131  IP: 89.70.111.xxx(2017-01-29 18:35:44)
A może ,by tak doszkolić i wyczuli lekarzy ,że każdy przypadek jest inny.A nie traktować wszystkich ustawowo i wydzielać ilość pasków na receptę.Ja za każdym razem muszę żebrać o wypisanie mi odpowiedniej ilość abym nie musiała się martwić,że mi zabraknie.Często słyszę ,cztery razy dziennie wystarczy ale jeść każą 5 razy i jeszcze pomiary przed spaniem i po obudzeniu się to wychodzi minimum 7

~Ja  IP: 185.137.18.xxx(2017-01-19 21:44:17)
Cukier kontroluję często i regularnie (10x na dobę) ale ww text to pseudo psychologiczny bełkot :/ zgadzam/identyfikuję się częściowo z punktami: 3, 4, 8, 9.

~Marysia  IP: 83.27.35.xxx(2016-11-15 20:11:09)
Dobry artykuł i przeczytać go trzeba, a bardzo ważne jest aby badać poziom cukru i nie bać się wcale, na mnie to spadło niespodziewanie i musiałam się przyzwyczaić, najgorsze było to ,że się wstydziłam, lecz obecnie się tym nie przejmuję, jem pieczywo żytnie, ser biały chudy, mięso z drobiu, warzywa i owoce, lecz uważać trzeba na placek, który go podnosi i nie stresować się, bo on rujnuje i przestawia cały organizm do góry nogami.Dziękuję.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: 10 powodów, aby nienawidzić pomiarów cukru i co zrobić, aby temu zaradzić?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line