Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ciągły Monitoring Glikemii

Technologia pomogła nam oswoić cukrzycę

źródło: Medtronic, dodano: 11 listopada 2016 r.

Wywiad z Anną i Grzegorzem Stykowskimi, rodzicami 6-letniej Niny, która od piątego roku życia choruje na cukrzycę typu 1. Nina użytkuje pompę MiniMed 640 G z systemem ciągłego monitorowania glikemii. Leczenie tej dziewczynki to modelowy przykład prawidłowej kontroli tej -potencjalnie groźnej dla życia - choroby.

Redakcja: W jakich okolicznościach okazało się, że Nina choruje na cukrzycę?

Anna Stykowska: W czerwcu 2015 r. Wyjechałam z córką nad morze. Już w drodze wiedziałam, że coś jest nie tak z jej zdrowiem.

Grzegorz Stykowski: Objawy były bardzo charakterystyczne: utrata wagi, nerwowość, pragnienie, częste oddawanie moczu.

A.S.: Wracając z wakacji miałam nadzieję, że to tylko kłopoty z pęcherzem ale z tyłu głowy już miałam myśl, że moje dziecko jest chore i to poważnie.

G.S.: Ninka miała wtedy niespełna 5 lat. Piąte urodziny spędziła już w szpitalu na oddziale diabetologii dziecięcej. Tylko czujność mojej żony sprawiła, że trafiła tam w stosunkowo dobrej kondycji, jeśli można tak nazwać stan kwasicy ketonowej i zagrożenie życia. Często pacjenci, głównie dzieci, przywożone są na progu śpiączki cukrzycowej w znacznie gorszym stanie.

Technologia pomogła nam oswoić cukrzycę. Wywiad z Anną i Grzegorzem Stykowskimi, rodzicami Niny
fot.: Iza Szumielewicz

Redakcja: To znaczy, że wcześniej mieli Państwo wiedzę na temat cukrzycy i jej objawów?

A.S.: Tak. Mieliśmy wiedzę, dlatego że syn brata mojego męża zachorował na cukrzycę typu 1 jako nastolatek. To było, zanim poznałam mojego męża, więc całą tę historię znałam tylko z opowieści, ale już one same mroziły krew w żyłach. Wydawało się nam, że to tak rzadka choroba i tak specyficzna, że to niemożliwe, żeby dotknęła dwie osoby z tej samej rodziny.

Redakcja: Lekarze wiązali zachorowanie Niny z obciążeniami genetycznymi?

A.S.: Nie. Lekarze nic nie mówili na temat genetycznych obciążeń. Tak naprawdę to niespecjalnie mieli czas tłumaczyć, jakie jest podłoże tej choroby. To rodzice sami szukają, skąd układ immunologiczny dostał bodziec, żeby zachować się w tak nietypowy sposób i zacząć atakować sam siebie. Ta autoagresja musi mieć jakiś początek. Trudno jednak złapać ten moment. Nikt nie wyjaśnił jak dotąd dlaczego organizm niszczy swoje komórki beta produkujące insulinę.

Redakcja: W jaki sposób córka była leczona?

G.S.: Przez pierwszą dobę była podłączona pod sprzęt stacjonarny: monitoring funkcji, stacjonarną pompę insulinową, żeby ustabilizować poziom cukru i wyprowadzić ją z kwasicy. Potem były peny przez kilka dni ale bardzo szybko weszliśmy na pompę, co przyniosło dużo większą wolność. Na początku to wszystko było szokujące, bardzo trudne. Musieliśmy się szybko przystosować do nowych okoliczności, przyswoić ogromną wiedzę. Zaczęliśmy nowe, trudne życie. Codzienne szkolenia i wkuwanie po nocach. To był naprawdę trudny czas. Jak się dowiedziałem, że Nina będzie mogła dostać pompę z refundacji, sprawdziłem jakie są dodatkowe możliwości techniczne, żeby zapewnić jej jak najlepsze urządzenie. Udało nam się dotrzeć do informacji o najnowszych rozwiązaniach. Natychmiast zamówiliśmy pompę z ciągłym monitoringiem glikemii i od początku ruszyliśmy z CGM-em.

Redakcja: Proszę wyjaśnić czytelnikom skrót CGM.

G.S.: System ciągłego monitorowania glikemii. Nina ma założony sensor (elektrodę enzymatyczną), który co 5 minut wysyła do pompy średni pomiar i mamy odczyt, ile wynosi poziom glukozy w organizmie na podstawie informacji z płynu śródtkankowego. Dzięki specjalnej aplikacji na smartfonie i zegarku co 5 minut wyświetla się nam odczyt aktualnego poziomu cukru. Urządzenia ułatwiają codzienne kalkulacje i panowanie nad zmianami cukrów. Wyrywkowy pomiar z palca wykonywany co kilka godzin glukometrem nie daje takich informacji jak trendy zmian glukozy. Dopiero sensor pokazuje, czy cukier rośnie czy spada, i w jakich okolicznościach tak się dzieje.

Ciągły monitoring glikemii daje choremu potężne narzędzie do samokontroli a tym samym diametralnie poprawia przebieg choroby. To częste i duże wahania są najbardziej szkodliwe w dłuższej perspektywie. Dla Niny życie z cukrzycą to dość trudna sprawa, bo ona jest dzieckiem dynamicznym, energicznym i emocjonalnym. Dlatego jej cukry mają chwiejny przebieg. CGM jest dla nas cudowną pomocą w opanowaniu tych wahań. Pompa Niny zatrzyma automatycznie podawanie insuliny, jeśli sensor pokaże zbyt niski poziom cukru. To jest zbawienne zwłaszcza dla rodziców małych dzieci z cukrzycą. Nina bardzo lubi pływać. Lubi wodę. I tutaj pompa też nam pomaga, bo jest wodoodporna.

A.S.: Muszę przyznać, że pierwszy raz zanurzyliśmy pompę z pewnymi obawami. Ale okazało się, że niepotrzebnymi. Nie ma konieczności odpinania pompy (red. dotyczy modelu Medtronic MiniMed 640G), tym samym cały czas mamy odczyt z sensora i wiedzę na temat aktualnego trendu glikemii pod warunkiem, że nie nurkuje się głęboko. Przez cały czas, kiedy Nina pływa mogę podglądać jej poziom cukru, a to jest ważne, bo w przypadku mojej córki przy mocnym wysiłku cukier potrafi szybko spadać i stwarzać zagrożenie.

Nina Stykowska: Najbardziej lubię pływać pieskiem. Potrafię przepłynąć cały basen! Ale rowerek też lubię.

Technologia pomogła nam oswoić cukrzycę. Wywiad z Anną i Grzegorzem Stykowskimi, rodzicami Niny
fot.: Iza Szumielewicz

Redakcja: I jak ci jest z tą pompą? Wygodnie?

Nina Stykowska: Tak. Nawet niektórzy myślą, że to telefon.

G.S.: Ninka jest bardzo aktywna. Lubi pływać, jeździć na rowerze, na rolkach, tańczyć. Chodzi na zajęcia baletowe. Staramy się jej w niczym nie ograniczać. Sprzęt nam pomaga nie dopuścić do skrajnych sytuacji jak wielogodzinne przecukrzenie czy hipoglikemia, którą zresztą praktycznie wyeliminowaliśmy dzięki CGM. Przyjęliśmy postawę, że ta choroba nie będzie nas zmuszać do ograniczeń. To my ją chcemy dostosować do trybu naszego życia. Oczywiście, łatwo się mówi, ale w praktyce kosztuje to nas bardzo dużo wysiłku.

A.S.: Ja nie wiem, jak przez te 3 miesiące po wyjściu ze szpitala mogliśmy funkcjonować bez sensora. Na zjeździe cukrzycowym poznałam dwie mamy, które nie mają ciągłego monitoringu. Szczerze? Na ich miejscu zrobiłabym wszystko, żeby zapewnić dziecku pełny komfort - pompę plus CGM. Nie ma żadnego innego systemu, który zapewniałby takie bezpieczeństwo i możliwość zdrowego życia z cukrzycą typu 1.

Redakcja: Ale wciąż nie ma decyzji o refundacji sensorów do ciągłego monitorowania glikemii...

A.S.: To jest dramat, że wciąż musimy na to czekać. Koszty tego systemu są takie, że bez refundacji naprawdę niewielu rodziców stać na taki zakup. My na obsługę cukrzycy naszej córki wydaliśmy ostatnio jakieś 2 tysiące złotych w ciągu dwóch miesięcy. Na same sensory trzeba wydać ok. 800 złotych miesięcznie, a do tego dochodzą nierefundowane zbiorniczki na insulinę i dodatkowy zapas wkłuć. Wszystko po to, żeby zestawy infuzyjne można było zmieniać co 2-3 dni. Refundacja na 3 miesiące to 30 wkłuć, a czasem potrzeba ich więcej. Rodzice skarżą się, że w ogóle nie jest brane pod uwagę to, że wkłucia się odrywają czasami, że się zaginają, że mogą się zatkać.

Zalecane jest, żeby zmieniać je raz na 24-48 godzin, a nie co 3-4 dni, jak to robią rodzice, narażając dzieci na różnego rodzaju zakażenia wokół wkłuć tylko dlatego, że na to ich nie stać. Zostało zrobione wszystko, żeby refundacja sensorów do CGM była wprowadzona. Jest rekomendacja lekarzy. Badania kliniczne dowodzące ich skuteczności i wciąż brak reakcji ze strony ministerstwa zdrowia. Powstała petycja, którą podpisało bardzo wiele osób (prawie 2500 - przypisek Redakcji), a teraz jest podpisywana kolejna. Wiem, że ta pierwsza petycja dotarła do ministerstwa, że została zauważona, ale chyba to wszystko nie jest brane pod uwagę. Mam nadzieję, że my, a przede wszystkim nasze dzieci nie będą czekać długo.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ciągły Monitoring Glikemii: Technologia pomogła nam oswoić cukrzycę
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line