Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Program wsparcia leczenia ambulatoryjnego zespołu stopy cukrzycowej

źródło: info. własne na podstawie strony Ministerstwa Zdrowia i ZG PSD, dodano: 22 października 2016 r.

Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało program wsparcia leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016-2018. Program ma na celu redukcję liczby amputacji, przedwczesnych zgonów oraz poprawę jakości życia pacjentów. Polegać będzie na wyposażeniu gabinetów leczenia stopy cukrzycowej, szkolenia dla personelu medycznego i edukację pacjentów.

Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Występuje u około 6-10% pacjentów z cukrzycą. Nieleczony ZSC prowadzi do nieodwracalnych zmian w kończynach dolnych, takich jak deformacje, utrata funkcji podporowych, przewlekłe i trudne do wyleczenia stany zapalne kości, zmiany martwicze i zgorzelinowe stopy. Przy braku odpowiedniej, nowoczesnej, wielodyscyplinarnej terapii prowadzi często do amputacji, a następnie do przedwczesnego zgonu chorego. Właściwa profilaktyka i wielodyscyplinarne postępowanie terapeutyczne (leczenie zachowawcze, wewnątrznaczyniowe, chirurgiczne, terapia podciśnieniowa) ZSC poprawiają zasadniczo rokowanie w tej grupie chorych z cukrzycą.

Leczenie ZSC jest kosztowne, czasochłonne i wymaga interdyscyplinarnej opieki, jednak właściwie prowadzone zwykle przynosi dobre efekty. W szeregu krajów Unii Europejskiej właściwie funkcjonujący system opieki nad chorymi na cukrzycę z ZSC pozwolił na poprawę wyników klinicznych.

W Polsce istnieje pilna potrzeba wdrożenia kompleksowych działań, mających na celu wsparcie obecnego systemu ambulatoryjnego leczenia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.

Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najgroźniejszych powikłań cukrzycy, z jego powodu w Polsce przeprowadza się ogromną liczbę amputacji kończyn dolnych. Jest szansa na długo wyczekiwany przełom w tej dziedzinie, bowiem Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało program wsparcia leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016-2018. Na ten cel przeznaczone zostaną prawie 4 miliony złotych - czytamy na stronie Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Program ma na celu redukcję liczby amputacji, redukcję przedwczesnych zgonów oraz poprawę jakości życia pacjentów z Zespołem Stopy Cukrzycowej. Ma być realizowany poprzez wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia stopy cukrzycowej, organizację kursów i szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności, jak również edukacji pacjentów z zakresu problemu stopy cukrzycowej.

"Podstawowym założeniem programu jest wyposażenie i doposażenie 16 specjalistycznych gabinetów w miastach wojewódzkich, które będą pełnić funkcję referencyjną oraz 57 gabinetów, mających pełnić funkcję podstawową. Gabinety podstawowe zajmować się mają diagnostyką, profilaktyką i leczeniem lżejszych przypadków. Cięższe przypadki mają być kierowane do gabinetów referencyjnych. Podmioty lecznicze, które chcą skorzystać z programu, muszą wziąć udział w konkursie ofert. Wymagany będzie ich wkład własny w wysokości nie mniejszej niż 15% wartości zadania." - czytamy na stronie Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Przeczytaj cały program wsparcia (PDF, ok. 20 MB)
Program wsparcia leczenia ambulatoryjnego zespołu stopy cukrzycowej


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~mierzejewska13@wp.pl  IP: 37.47.11.xxx(2016-11-07 17:31:21)
Witam 3 pazdziernika 2016r. miałam ostry ból rwy kulszowej? ostry ból prawego biodra z promieniowaniem do stopy. Wcześniej nie leczyłam sie na rwę kulszową. Mam 61 lat. Nie mogłam się poruszać. Ból przeszedł bez środków przeciwbólwych w miarę szybko, natomiast cala noga była zdretwiała. Nie czułam stopy. Byłam w szpitalu na izbie przyjęć. porobiono mi badania, które podobno nic nie wykazały jeżeli chodzi o rwę kulszowa. W badaniach krwi wyszło,między innymi że mam podwyzszony poziom cukru. To badanie zostało powtórzone, najpierw z kropli krwi z opuszki i pózniej 2 godziny po wypiciu roztworu glukozy. Wynik po : 256 Lekarz pierwszego kontaktu dał mi receptę na glukometr i zalecił stosowanie diety. Sprawdzam poziom cukru glukometrem , wciąż jest 200 lub wyżej, walczę z dietą, samopoczucie mam fatalne , wilczy głód, jak zjem to zbiera mi sie na wymioty. Dużo piję wody. Boli mnie w klatce piersiowej, wzrok ni się pogorszył/noszę okulary/.Stopa jest zdrętwiała, w stawie skokowym boli mnie, jak chodzę to utykam. 13 września 2016r. miałam usuwanego chirurgicznie mocno zropiałego kaszaka, rana nie była szyta, miało się wygoić samoistnie. Najbardziej martwi mnie ta zdrętwiała stopa. Wizytę u neurologa mam na 3 stycznia 2017r. Proszę o poradę i informację, kiedy i gdzie można będzie udać się do specjalisty od stopy cukrzycowej. Mieszkam w Warszawie, jestem emerytką, niestać mnie na prywatne wizyty lekarskie. Pozdrawiam B.M.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Program wsparcia leczenia ambulatoryjnego zespołu stopy cukrzycowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line