Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Zadbaj o swoje zdrowie. Wykreśl hiperurykemię w trzech krokach

źródło: informacja prasowa, dodano: 12 października 2016 r.

Kryształki są piękne i eleganckie. Swoją urodą zachwycają wielu, jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że mogą być niezwykle groźne jeśli odkładają się w organizmie człowieka. Winowajcą jest kwas moczowy, którego zbyt wysokie stężenie utrzymujące się przewlekle w surowicy, powoduje zwiększone ryzyko odkładania się jego złogów w postaci kryształów w stawach, strukturach okołostawowych, jak również w nerkach. Czasem hiperurykemia nie daje objawów odczuwalnych przez pacjenta, natomiast daje bardzo groźne powikłania.

Zadbaj o swoje zdrowie. WYKREŚL HIPERURYKEMIĘ - to hasło, które ma determinować do podejmowania działań profilaktycznych, a obchody Światowego Dnia Reumatyzmu, które przypadają na 12 października są pretekstem by o problemie hiperurykemii mówić głośno i otwarcie.

Choć podwyższone stężenie kwasu moczowego przede wszystkim kojarzy się z chorobami reumatycznymi, jak na przykład dna moczanowa, to warto pamiętać, że jest to zjawisko niezwykle powszechne, wiążące się przede wszystkim z chorobami cywilizacyjnymi, w których dna moczanowa jest jedynie konsekwencją hiperurykemii.

Większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w tym nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego czy cukrzycy typu 2 to tylko wybrane, najczęściej występujące niebezpieczne powikłania wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Nieleczona hiperurykemia prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz wiąże się z odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach. Towarzyszy im stan zapalny, który daje dolegliwości odczuwane przez pacjenta, czyli ból, zaczerwienienie, obrzęki i oczywiście deformacja stawów.

Hiperurykemia, niestety nie daje objawów bezpośrednio odczuwalnych przez pacjenta, natomiast daje bardzo groźne powikłania, m.in. wczesna miażdżyca, czyli zmiany w naczyniach wieńcowych czy nadciśnienie tętnicze. Ale co bardzo ważne, u pacjentów ze stanem przed cukrzycowym hiperurykemia aż 9-krotnie zwiększa szansę rozwoju cukrzycy typu 2.

Zadbaj o swoje zdrowie. Wykreśl hiperurykemię w trzech krokach

WYKREŚL HIPERURYKEMIĘ - w trzech krokach

1. Profilaktyka / Zmiana stylu życia i diety

Hiperurykemia jest związana z chorobami tzw. metabolicznymi, czy inaczej dieto zależnymi, dlatego zmiana stylu życia odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stężenia kwasu moczowego na niskim poziomie. Osobom szczególnie narażonym na hiperurykemię zaleca się stosowanie odpowiedniej diety polegającej na ograniczeniu spożycia pokarmów zawierających duże ilości puryn tzn. mięsa, owoców morza, tłustych potraw i sosów oraz ograniczenie spożywania soków owocowych, napojów alkoholowych, w szczególności piwa.

Jednak ponieważ podłoże choroby jest również genetyczne to nawet bardzo restrykcyjna dieta w leczeniu hiperurykemii daje obniżenie stężenia kwasu moczowego tylko mniej więcej o 10-15%. To za mało i konieczne jest włączenie farmakoterapii, która nie tylko skutecznie obniży poziom kwasu moczowego we krwi, ale także rozpuści już istniejące kryształki.

2. Diagnostyka / Regularne badania

Ocena poziomu stężenia kwasu moczowego to niezwykle ważne badanie należące do grupy badań podstawowych, które powinno być wykonane u każdego pacjenta z nadciśnieniem tętniczym, z cukrzycą czy też otyłością brzuszną.

Niezwykle istotne jest także kontrolowanie i monitorowanie stężenia kwasu moczowego w trakcie leczenia tak, aby uzyskać wartości docelowe ponieważ podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi może doprowadzić do rozwoju się nadciśnienia tętniczego, a w okresie 5-letnim ryzyko to zwiększa się nawet dwukrotnie. Dlatego regularne badania poziomu kwasu moczowego oraz kontrola ciśnienia tętniczego są niezwykle kluczowe we wczesnej diagnostyce hiperurykemii, odpowiednio wcześnie rozpoczętej terapii i profilaktyce chorób układu krążenia.

3. Leczenie

Im wyższe stężenie kwasu moczowego, tym szybciej powinno się sięgać po leczenie farmakologiczne. Jest to leczenie podstawowe i stosunkowo tanie, ale aby było skuteczne bardzo ważna jest dawka leku - dostosowana do stopnia zaawansowania choroby. Leczenie powinno rozpocząć się od niskich dawek, ale dość szybko - już w ciągu kilku tygodni - powinna zostać zwiększona do dawki terapeutycznej.

Zadbaj o swoje zdrowie. Wykreśl hiperurykemię w trzech krokach

HIPERURYKEMIA
 • W Polsce szacuje się, że mamy 10 milionów pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, z których co drugi ma stężenie kwasu moczowego powyżej 7 mg/dl.

 • Hiperurykemię (podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy) obserwuje się u około 25 - 60% pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym oraz aż u prawie 90% młodych dorosłych, u których je zdiagnozowano.

 • Wzrost stężenia kwasu moczowego o 1 mg/dl = wzrost śmiertelności z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych o 39%

 • Podwyższone stężenie kwasu moczowego jest markerem:
  • choroby niedokrwiennej serca
  • nadciśnienia tętniczego
  • miażdżycy
  • przewlekłej choroby nerek
  • zespołu metabolicznego
  • cukrzycy

 • Optymalne stężenie kwasu moczowego, przy którym nie dochodzi do krystalizacji, to wartość poniżej 4 mg/dl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Zadbaj o swoje zdrowie. Wykreśl hiperurykemię w trzech krokach
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line