Cukrzyca typu I jest chorobą przewlekłą często występującą u dzieci i młodzieży. W ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowalności na tę postać cukrzycy, szczególnie w grupie dzieci najmłodszych. Specyfiką cukrzycy jest konieczność stałego monitorowania poziomu glukozy, podawania insuliny, obliczania kaloryczności posiłków oraz występowanie wahań poziomu cukru we krwi. Błędy spowodowane niewłaściwą opieką mogą być przyczyną powikłań skutkujących poważnie dla zdrowia i życia dziecka.
Wiedza polskiego społeczeństwa - w tym również pracowników oświaty - na temat cukrzycy jest niewystarczająca. Jednocześnie, do ogólnodostępnych przedszkoli i szkół przyjmowane są coraz młodsze dzieci chore na cukrzycę. Dzieci te pozostają przez większość dnia pod opieką pracowników placówek oświatowych. Istotne jest, aby pracownicy placówek oświatowych posiadali wiedzę na temat opieki nad dzieckiem z cukrzycą oraz sposobu postępowania w sytuacji wystąpienia zaburzeń stanu zdrowia. |
Dostrzegając potrzebę wsparcia resortu oświaty w zapewnieniu optymalnych warunków pobytu w przedszkolach dzieciom chorym na cukrzycę, Minister Zdrowia podejmuje działania, których celem jest przekazanie pracownikom przedszkoli i szkół wiedzy na temat tej choroby. Działania te uzasadnia obserwowany niski poziom wiedzy o cukrzycy i wynikający stąd lęk pracowników oświaty przed trudnościami w sprawowaniu opieki nad dzieckiem z cukrzycą podczas pobytu w placówce oświatowej. W wielu przypadkach, rodzice dzieci z cukrzycą napotykają trudności w zapewnieniu uczniowi z cukrzycą właściwych warunków pobytu w szkole, a w konsekwencji - trudności w prawidłowej realizacji przez dziecko obowiązku szkolnego.
W latach 2014-2015 z inicjatywy Ministra Zdrowia - we współpracy z Wojewodami oraz Wojewódzkimi Kuratorami Oświaty - przeprowadzono ogólnopolskie szkolenie, którego adresatami byli wychowawcy przedszkoli, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawcy świetlic szkolnych. W szkoleniu uczestniczyło ogółem 2877 pracowników z 2118 placówek oświatowych (przedszkoli i szkół).
W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 "Bezpieczna i przyjazna szkoła", zaplanowano przeprowadzenie w 2016 r. ogólnopolskiego szkolenia pt.: "Dziecko z cukrzycą w szkole" dla nauczycieli szkół podstawowych oraz wychowawców świetlic szkolnych. Szkolenie odbędzie się w terminie od września do listopada we wszystkich województwach. Zakres szkolenia obejmie wiedzę na temat cukrzycy oraz zasad pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić dziecku choremu na cukrzycę pozostającemu pod opieką szkoły. Uwzględnione będą również aspekty psychologiczne i społeczne radzenia sobie z chorobą przez dziecko i jego rodzinę oraz sposoby wsparcia dziecka w placówce oświatowej.
Pobierz poradniki i broszury
Kliknij na danym obrazku prawym przyciskiem myszki, a następnie "Zapisz element docelowy" lub "Zapisz link jako" i nagraj plik na dysku.
Jeżeli występują problemy z pobraniem plików odwiedź stronę www.mz.gov.pl
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę także prowadzi szereg działań mających na celu poprawę sytuacji młodych diabetyków w przedszkolach i szkołach. Federacja przygotowała poradniki, a także przeprowadza darmowe szkolenia dla nauczycieli dzieci chorych na cukrzycę.
Do 31 grudnia 2016 Federacja prowadzi projekt "Przedszkola i szkoły przyjazne diabetykom!", w ramach którego prowadzimy na terenie całej Polski BEZPŁATNE szkolenia dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.
Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, decyduje kolejność zgłoszeń. Placówki zainteresowane szkoleniami zgłaszają się poprzez formularz umieszczony na stronie www.przyjaznediabetykom.pl lub poprzez wysłanie e-maila na adres szkolenia@diabetycy.eu
Więcej informacji o darmowych szkoleniach tutaj.
Pobierz poradniki i broszury
Wzór umowy zlecenia - pomiędzy rodzicami dziecka chorego na cukrzycę, a placówką oświatową
Kliknij prawym przyciskiem myszki tutaj (lub na zdjęciu poniżej) i naciśnij "Zapisz link jako...". Pobierz plik docx.