Odkryto specyficzny rodzaj małego RNA (miR-357), który zmienia produkcję insuliny w komórkach trzustki - ogłosili naukowcy z uniwersytetów w Oxfordzie, Nowym Jorku i Lund na łamach najnowszego "Nature".
Odkrycie może spowodować przełom w leczeniu cukrzycy.
Małe RNA to ciągle powiększająca się liczba krótkich cząsteczek RNA, które nie kodują białek. Ich główną rolą w organizmie jest sterowanie powstawaniem białek, a robią to oddziałując z RNA kodującym (mRNA). Małe RNA biorą udział w niezliczonej liczbie procesów i naukowcy ciągle odkrywają ich nowe rodzaje.
Najnowsze badanie, prowadzone pod kierownictwem Markusa Stoffela, wykazało, że małe RNA jest zaangażowane także w sterowanie poziomem insuliny w organizmie. Badacze zidentyfikowali jego zupełnie nowy rodzaj, który jest obecny tylko w komórkach trzustki (tzw. wysepkach trzustkowych) - miR-375.
Okazało się, że zwiększenie ilości tego RNA w komórkach powoduje zmniejszenie ilości insuliny produkowanej przez trzustkę. Natomiast kiedy ilość czynnika sztucznie zmniejszono, sytuacja się odwróciła. Mechanizm ten jest niezależny od glukozy.
Naukowcom udało się także ustalić, że celem działania miR-375 jest mRNA genu o nazwie Mtpn, który produkuje białko miotrofinę.
Skoro miR-375 jest regulatorem produkcji insuliny, staje się bardzo dobrym celem dla nowego rodzaju leków przeciwko cukrzycy. Według Międzynarodowej Federacji Cukrzyków na całym świecie na tę chorobę choruje ponad 194 miliony osób. Autorzy pracy mają nadzieję, że już wkrótce rozpoczną się badania nad stworzeniem środka, który pozwoli organizmowi samodzielnie zwiększać ilość insuliny bez konieczności przyjmowania zastrzyków.