U pacjentów z genetycznymi predyspozycjami palenie tytoniu może zapoczątkować rozwój raka trzustki - informuje pismo "Cancer".
"Rodzinny" rak trzustki (FPAC) to nowotwór stosunkowo rzadki i słabo poznany. Ze względu na znaczną agresywność trudno się go leczy i tylko 4 procent chorych przeżywa 5 lat. Część pacjentów ma bliskich krewnych z tym samym nowotworem. Już wcześniej zidentyfikowano palenie jako najważniejszy pojedynczy czynnik zwiększający ryzyko raka trzustki. Jak dotąd nie udało się znaleźć genu odpowiedzialnego za tę chorobę.
Zespół Teda A. Jamesa z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo badał przebieg nie uwarunkowanego rodzinnie raka trzustki w porównaniu z jego odmianą FPAC.
Retrospektywne badania objęły 826 pacjentów - spośród nich 30 (3,6 procenta) miało FPAC. Wyróżniali się zachorowaniem w młodszym wieku (57 lat wobec przeciętnej 61 lat) i częściej palili papierosy (paliło 87 procent chorych z FPAC wobec 66 procent z bardziej typowym rakiem trzustki). Zdaniem autorów lekarze powinni stanowczo ostrzegać przed paleniem zwłaszcza osoby z przypadkami raka trzustki w rodzinie.