Parametr "Tempo bolusa" określa szybkość, z jaką pompa insulinowa podaje insulinę z bolusa. Możliwe jest ustawienie tempa standardowego, czyli podawania 1,5 jednostki na minutę lub tempa szybkiego - wtedy podajemy aż 15 jednostek na minutę.
Osobiście od początku korzystam z tempa standardowego. Insulina sączy się dość powoli. Jeżeli porównamy to do penów insulinowych, kiedy to cała dawka podawana jest w dosłownie w kilka sekund, to faktycznie można powiedzieć, że to iście ślimacze tempo. Ma to także swoją zaletę, jeżeli po nastawieniu bolusa zorientujemy się, że coś jest nie tak, zawsze jest czas na przerwanie podawania i zatrzymanie pompy. Jeżeli insulina poleci zbyt szybko, takiej możliwości mieć nie będziemy.
Tempo szybkie przydatne może być dla osób, które do posiłku podają dużo jednostek insuliny. I tak się właśnie zastanawiam, że ja jestem chyba jedną z tych osób. Przykładowo do śniadania na 5 wymienników węglowodanowych biorę 19 jednostek insuliny. Oznacza to, że podawana jest w czasie ponad 12 minut! Przy podpięciu pompy zdecydowałem, że chcę korzystać z podawania standardowego, ale teraz, mając na uwadze to, że bolusa podaję zazwyczaj zbyt późno (chociaż przed posiłkiem, to z reguły na ostatnią chwilę), może czas zmienić szybkość podawania bolusa, aby insulina znalazła się szybciej w organizmie? Może będzie to miało pozytywne skutki dla poposiłkowych glikemii?
Aby ustawić tempo bolusa należy wejść w Menu, a następnie w Ustawienia insuliny i Tempo bolusa. Tutaj mamy do wyboru dwie opcje: Standardowe lub Szybkie. Po dokonaniu wyboru klikamy na Zapisz. Od teraz mamy ustawione tempo podawania bolusa.
(kliknij, aby powiększyć)
Spróbuję i ja. Zmieniam tempo podawania ze standardowego na szybkie i zobaczymy, czy będzie lepiej. Coś czuję, że może to mieć znaczenie dla moich cukrów. Szybciej insulina znajdzie się w ciele, czyli szybciej zacznie działać. Wkrótce napiszę, czy zauważyłem różnice.
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org