Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Combo Oferta specjalna!
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

1. Wirtualna Konferencja mojacukrzyca.org
Dodaj komentarz
#30latekz640G

422 miliony chorych na cukrzycę. W tym ja, 30 latek z pompą 640G

źródło: opracowanie własne, dane z WHO; dodano: 7 kwietnia 2016 r.

30latekz640GTe dane przytłaczają. Niemal 422 milionów osób na całym świecie cierpi na cukrzycę typu 1 lub typu 2, bo tak naprawdę nikt dokładnie nie policzył, ile jest diabetyków z danym typem cukrzycy. Niemniej wiadomo, że większość chorych cierpi na cukrzycę typu 2. Rozpowszechnienie cukrzycy sięga w Polsce 9,5%, natomiast nadwagi (która jest czynnikiem ryzyka choroby) aż 64%. Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, którego tegorocznym tematem jest cukrzyca.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia w roku 2012 cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 miliona zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeżeli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.


(kliknij, aby powiększyć)

Bardzo dobrym narzędziem do kontrolowania cukrzycy i osiągania dobrych wyników w leczeniu jest pompa insulinowa. A gdy mamy możliwość korzystania z ciągłego monitoringu glikemii to już w ogóle jest świetnie. System MiniMed 640G to zarówno pompa insulinowa w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, jak również narzędzie do monitoringu glikemii. Do tego inteligentny system, który potrafi przewidzieć hipoglikemię i wstrzymać podawania insuliny odpowiednio wcześniej. Warto dodać, że pompa insulinowa sama za nas pracy nie wykona. Bardzo ważnym jest właściwe podejście diabetyka i odpowiednie zarządzanie swoją cukrzycą za pomocą tego urządzenia.

Szkoda tylko, że ta (jak również inne pompy insulinowe i urządzenia do ciągłego monitoringu glikemii) są wciąż takie drogie. Na temat skuteczności tego typu terapii wypowiadać się nie trzeba, bo daje ona możliwość poprawy wyrównania metabolicznego i umożliwia lepszą kontrolę cukrzycy. Dobrze byłoby, gdyby pompy insulinowe stały się popularne szczególnie wśród osób po 26 roku życia. Dzieci i młodzież mogą bowiem liczyć na refundację pompy insulinowej z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wszystkie postacie cukrzycy mogą prowadzić do powikłań obejmujących liczne narządy i zwiększać ogólne ryzyko przedwczesnej śmierci. U diabetyków stwierdza się różnego rodzaju powikłania: atak serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputacja kończyn dolnych, utrata wzroku i uszkodzenia nerwów. Niekontrolowana cukrzyca w przebiegu ciąży zwiększa ryzyko śmierci płodu i dodatkowych powikłań. Dlatego tak ważna jest walka o dobry poziom cukru we krwi. Trzeba też pamiętać o istotnym czynniku, który wpływa na ryzyko powikłań, a mianowicie o chwiejności cukrów. Podobno to jest kluczowe w zarządzaniu cukrzycą. Aby te wahania poziomu cukru były jak najmniejsze.


(kliknij, aby powiększyć)

Światowa Organizacja Zdrowia pisze: "Nie ma prostego rozwiązania problemu cukrzycy. Niemniej można wiele osiągnąć, podejmując skoordynowane i obejmujące wiele komponentów interwencje. Każdy może przyczynić się do zmniejszenia zasięgu i oddziaływania wszystkich postaci cukrzycy. Wszyscy - rządy, podmioty systemu opieki zdrowotnej, osoby chorujące na cukrzycę, społeczeństwo obywatelskie, producenci żywności oraz dostawcy leków i technologii są interesariuszami tego procesu. Wspólnie mogą wiele zdziałać i przyczynić się do zahamowania rosnącego rozpowszechnienia cukrzycy i poprawy jakości życia osób żyjących z tą chorobą."

Jest więc o co walczyć. Każdy z nas ma coś do zrobienia! Działajmy więc i walczmy z cukrzycą, w skali światowej, w skali Polski, w skali lokalnej. Wystarczy rozejrzeć się w koło i podjąć działania mające na celu walkę z cukrzycą. Czas powstrzymać epidemię!

Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.orgJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - #30latekz640G: 422 miliony chorych na cukrzycę. W tym ja, 30 latek z pompą 640G
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
NOWOŚĆ
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2020 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 26 października 2020 r.

Zadaj pytanie on-line