Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, luty 2016, nr 2 (241)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 1 lutego 2016 r.

Diabetyk

Na rynku pojawiło się lutowy numer Diabetyka. W tym miesiącu szczególnie polecamy lekturę magazynu. Interesujące artykuły na temat zimowych aktywności z cukrzycą, wpływu niedocukrzenia na organizm, nietolerancji glutenu, impotencji erekcyjnej oraz fitoterapii cukrzycy. W numerze także relacja z X konferencji PFED i wywiad z Panią Alicją Szewczyk. Dowiesz się także jak skutecznie leczyć cukrzycę i przeczytasz o 24. Finale WOŚP!

DiabetykFELIETON
2 Książeczka taka malutka
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
3 X Jubileuszowa Konferencja PFED
4 Młodzi edukatorzy w Vancouver
6 Mierzymy wysoko!
POCZYTALNIA
8 Przygody Psinki Inki (42)
Czy kawa może być zdrowa?
9 Stan przedcukrzycowy uszkadza nerki
Analizator Cera Stat 2000
DIABETYK POLECA
10 Zimowe aktywności z cukrzycą
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Wpływ niedocukrzenia na organizm (cz. 1)
16 Okrągły jubileusz PFED
POD LUPĄ
20 Nietolerancja glutenu
23 Jak wybrać najlepszy magnez?
ABC INSULINOTERAPII
26 Jak skuteczniej leczyć cukrzycę?
LEKARZ ODPOWIADA
29 Impotencja erekcyjna
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Dieta bezglutenowa
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Fitoterapia cukrzycy
ZADBAJ O SIEBIE
42 Nie rozstępuj się (skóro)!

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Zimowe aktywności z cukrzycą
Temperatura ma spore znaczenie dla naszego organizmu. Według różnych analiz hemoglobina glikowana i poziomy glukozy zmieniają się wraz z temperaturą – zimą większość z nas ma wyższe niż latem glikemie i wartości hemoglobiny glikowanej. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że ruszamy się nieco mniej, częściej łapiemy infekcje, którym towarzyszą przecukrzenia. Stężenie glukozy może też rosnąć w związku ze stresującymi momentami podczas końcówek semestru czy zimowych sesji związanych z klasówkami, egzaminami, zamknięciem roku itp. Szkodliwy efekt temperatury ma jednak głównie znaczenie dla tych, którzy zimą wolą zapaść w zimowy sen. Ci, którzy nie mogą się doczekać zimowych sportów, raczej muszą uważać na hipoglikemię. Z innej strony można znaleźć także doniesienia sugerujące, że niska temperatura sprzyja mniejszej insulinooporności. Nasz organizm wykonuje większy wysiłek, aby się ogrzać, wobec czego lepiej wykorzystuje insulinę już obecną w naszym organizmie.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wpływ niedocukrzenia na organizm (cz. 1)
Doraźny charakter zaburzeń związanych z hipoglikemią stwarza fałszywe wrażenie, że jest to tylko chwilowy problem. Tymczasem najnowsze badania wykazują, że powtarzające się stany niedocukrzenia powodują wiele skutków odległych. Na negatywne oddziaływanie szczególnie jest narażony układ krążenia. Do mało znanych skutków powtarzających się stanów hipoglikemii zalicza się zaburzenia w krzepnięciu krwi, nasilanie zaburzeń funkcjonowania śródbłonka naczyń krwionośnych oraz wzrost skłonności do występowania stanów zapalnych. Powtarzające się stany niedocukrzenia zwiększają skłonność płytek krwi do aglutynacji (zlepiania się) i tworzenia skrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych.

Diabetyk

POD LUPĄ
Nietolerancja glutenu
Od chwili rozpoznania celiakii kluczowe jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Polega to na wyeliminowaniu z jadłospisu wszelkich produktów z pszenicy, żyta i jęczmienia. W Polsce ze względu na możliwość zanieczyszczenia owsa innymi zbożami również zaleca się jego eliminację z diety. Dietę taką należy stosować przez całe życie. Za bezglutenowe uważa się produkty o zawartości glutenu mniejszej niż 20 miligramów na 1 kilogram produktu spożywczego. Zwykle po 2 tygodniach od zastosowania diety bezglutenowej obserwuje się ustąpienie objawów klinicznych. Zmiany obserwowane w obrębie jelita (m.in. zanik kosmków jelitowych) w materiale ocenianym pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa cofają się po około 6–8 tygodniach od zastosowania diety.

Diabetyk

LEKARZ ODPOWIADA
Impotencja erekcyjna
Po ustaleniu diagnozy impotencji erekcyjnej następuje dokładna analiza jej przyczyn. Badanie obejmuje zebranie dokładnych wywiadów (czas trwania zaburzeń, określenie ich charakteru – stały czy okazjonalny), ocenę układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroby naczyń obwodowych, palenie papierosów), ocenę pod kątem zaburzeń hormonalnych, lipidowych, depresji, innych chorób neurologicznych, urazów miednicy czy przebytych operacji jamy brzusznej. W przypadku cukrzycy ocena pacjenta musi być poszerzona o dokładną analizę jej wyrównania metabolicznego oraz wszelkich potencjalnych powikłań. Te wymienione powyżej przyczyny są odpowiedzialne za impotencję o tle organicznym (oznacza to konkretne uchwytne przyczyny). Ta postać dotyczy zazwyczaj starszych mężczyzn i rozwija się powoli. Druga postać ma przyczyny psychogenne (jej istota tkwi w zaburzeniach psycho-emocjonalnych). Zazwyczaj dotyczy ona młodszych mężczyzn i może mieć charakter okazjonalny.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Fitoterapia cukrzycy
Fitoterapia jest jednym ze sposobów wspomagania leczenia cukrzycy. Wykazano, że niektóre rośliny mają właściwości obniżające glikemię. Można je podzielić na trzy zasadnicze grupy. W pierwszej za działanie hipoglikemizujące odpowiadają aktywne związki zwane glukokininami, które hamują wytwarzanie lub zaburzają funkcję glukagonu – hormonu rozkładającego zawarty w mięśniach glikogen do glukozy i uwalniający ją do krwi. Druga grupa składa się z surowców dostarczających głównie produktów polisacharydowych niezawierających glukozy, np. polifruktanów, jak inulina lub galaktomannany. Stosuje się je głównie jako suplementy diety lub składniki diety zastępujące produkty skrobiowe. Trzecią, największą grupą ziół są rośliny, z których wyizolowano substancje wykazujące aktywność inhibitora alfa-glukozydazy. Jest to lek, który działa na enzym znajdujący się w początkowej części jelita cienkiego – alfa-glukozydazę.

Diabetyk

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, luty 2016, nr 2 (241)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line