System MiniMed 640G wyposażony jest dodatkowo w wewnętrze źródło zasilania, które podtrzymuje zasilanie podczas wymiany baterii na nową. Po wyjęciu starej baterii pojawia się alarm "Włóż baterię". Aby zapobiec wyświetleniu alarmu "Awaria zasilania" należy umieścić w pompie nową baterię w ciągu 10 minut od wyjęcia starej baterii. W razie wystąpienia awarii zasilania należy ponownie wprowadzić ustawienia godziny i daty.
Pierwszą wymianę baterii miałem już po tygodniu, ale myślę, że było to związane z dużą ilością uruchomień pompy i zerkania na ekran. W końcu nowe urządzenie, nowe funkcje, nowe możliwości. Wszystko chciało się zobaczyć i poznać. Poszły duże pokłady energii na to. Kolejne wymiany baterii były już rzadsze, a standardowe alkaliczne paluszki wystarczały na dłużej. W ostatnim czasie baterię wymieniałem 12 grudnia, następnie po 10 dniach - 22 grudnia i kolejna wymiana 2 stycznia - po 11 dniach.
(kliknij, aby powiększyć)
W moim przypadku, zwykły alkaliczny paluszek AA, przy korzystaniu z pompy i ciągłego monitoringu glikemii, wystarcza na średnio 10 dni. Oznacza to, że na miesiąc potrzebujemy minimum trzy baterie do zasilania naszego systemu. Nie jest to duży wydatek, w jednym z dyskontów za 4 sztuki alkalicznych paluszków zapłacimy jakieś 6 zł. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby mieć zawsze paluszki w domu, brać je na wszelkiego rodzaju wyjazdy, bo jakoś tak się lubi składać, że bateria pada nam w najmniej oczekiwanym momencie. Paluszek obowiązkowo przy sobie.
Warto wspomnieć tutaj o zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, w których wymienione są kryteria, jakie powinna spełniać osobista pompa insulinowa. W specyfikacji (aneks 6 do zaleceń PTD z 2015 roku) jest mowa właśnie o bateriach, czyli zasilaniu pompy. Powinny to być baterie powszechnie dostępne (baterie AA, AAA) w placówkach handlowych, na stacjach paliw, w kioskach typu "RUCH", sklepach ze sprzętem AGD i RTV, aptekach itp.) A informacja dźwiękowa i wyświetlana na ekranie pompy powinna się pojawiać przy zużyciu baterii większym niż 70%.
No i świetnie. Zwykły paluszek AA to jedno z dwóch najlepszych rozwiązań (drugie to tzw. "mały paluszek", czyli bateria AAA). Jak już pompa poinformuje nas o kończącym się zasilaniu, a my akurat nie mamy przy sobie baterii, zawsze możemy ją kupić w pierwszym możliwym punkcie handlowym.
Na ekranie pompy, na pasku stanu, widzimy cały czas symbol baterii (podobnie, jak w telefonach komórkowych). Dodatkowo, ponieważ ekran jest kolorowy, to i symbol baterii ma odpowiednio dobrane kolory. Zamalowana ikonka na zielono informuje o pełnym naładowaniu baterii, następnie zielony z lekkim ubytkiem, żółty - informujący o połowie dostępne zasilania, czerwony, gdy zasilanie nam się kończy i stan krytyczny - ikonka baterii szara z czerwoną obwódką - bateria pusta!
(kliknij, aby powiększyć)
I na koniec muszę wspomnieć jeszcze raz o klipsie, który w systemie MiniMed 640G służy także jako kluczyk do otwierania pokrywy baterii. Mała rzecz, a bardzo cieszy. W końcu został to dobrze zaprojektowane i mega fajnie pomyślane! Szczególnie, że teraz nie musimy szukać monet, czy innych "otwieraczy" do pokrywy baterii (użytkownicy pomp insulinowych wiedzą, o czym mówię), gdy ta ulega wyczerpaniu. Brawo dla tego, kto to wymyślił. Moim zdaniem powinien otrzymać nagrodę!
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org