Wcześniej, kilka lat temu, miałem okazję przez kilka miesięcy testować sensor Enlite (korzystałem z pompy Paradigm Veo). Faktycznie wtedy opóźnienie wynikające z faktu, że sensor dokonuje pomiaru w płynie śródtkankowym wynosiło około 15 minut. Cukier we krwi mógł już być niski lub wysoki, podczas gdy ciągły monitoring glikemii dopiero powoli zaczynał wskazywać jakąś tendencję.
Obecnie, już po kilku dniach korzystania z nowego sprzętu widzę, że odwzorowanie poziomu cukru pokazywane przez ciągły monitoring glikemii jest dużo bardziej zbliżone do tego, co pokazuje glukometr. Nową muszelkę nazwano "Guardian™ 2 Link", a sensory otrzymały nazwę sensorów "Enlite Nowej Generacji". Jak rozróżnić Guardiana 2 Link od Enlite? Prosto. Na nowym sensorze widnieje literka "G". Ładowarka do muszelki, choć podobna, nieco różni się od swojej poprzedniczki.
(kliknij, aby powiększyć)
Warto tutaj zaznaczyć, że CGM nie mierzy bezpośrednio cukru we krwi, ale w płynie śródtkankowym. Dokonuje pomiaru prądu (wybaczcie, nie znam się na fachowym nazewnictwie). Ten wynik, nazywany w pompie jako "wynik ISIG" jest przekazywany do pompy insulinowej. Dopiero my uczymy pompę przekształcać wynik ISIG na wartości glikemii. To właśnie jest kalibracja. Jeżeli kalibracji dokonamy w złym momencie (np. gdy cukier nam gwałtownie rośnie) to nasza pompa nie będzie dobrze nauczona i interpretacja wyników będzie błędna.
Kalibracje powinny być wykonane na stabilnej glikemii (80-200mg/dl). Powinno to następować minimum 15 minut przed posiłkiem lub minimum 2 godziny po nim. W pierwszej dobie należy wykonać trzy lub cztery kalibracje, natomiast później wystarczą już tylko dwie na dobę, co 12 godzin. Najlepiej i najwygodniej jednak wykonywać kalibrację na czczo (bez względu na porę), przed obiadem (bez względu na porę) oraz przed pójściem spać (bez względu na porę), co daje nam komfort 12 godzin snu – pod warunkiem, że nie będzie alarmów na pompie! :-)
(kliknij, aby powiększyć)
Sensor jest teraz mniejszy i bardziej elastyczny. Producent zastosował taśmę samoprzylepną, dzięki której ma nie dochodzić do podrażnień skóry. Dodatkowo zyskujemy bezpieczniejsze i pewniejsze połączenie sensora z transmiterem. Zmniejszono tym samym prawdopodobieństwo przerw w transmisji danych. W przypadku utraty połączenia pomiędzy sensorem i transmiterem, nowy transmiter Guardian 2 Link może przechowywać dane aż do 10 godzin!
Na koniec warto zaznaczyć, że Sensor Enlite™ Nowej Generacji pasuje zarówno do pomp Medtronic (MiniMed 640G, Paradigm Veo, MiniMed REAL-Time), systemów CGM (Guardian REAL-Time), w tym też do Medtronic CGMS Gold oraz iPro.
Transmiter Guardian™ 2 Link jest kompatybilny z pompą insulinową MiniMed® 640G, podczas gdy transmiter MiniLink™ jest kompatybilny z systemami: MiniMed® Veo™, MiniMed® REAL-Time, Guardian® REAL-Time. Także nowej muszelki (tej z literką "G") do starszych pomp Medtronica nie podpinamy, za to użytkownicy pomp Medtronica z monitoringiem glikemii mogą korzystać z sensorów Enlite Nowej Generacji wraz ze swoją "starą" muszelką.
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org