Jak pamiętacie lub nie, od czterech lat korzystałem z pompy insulinowej Paradigm VEO firmy Medtronic. W początkowym okresie opisywałem swoje doświadczenia z tą pompą i ciągłym monitoringiem glikemii. Teraz, dzięki firmie Medtronic Poland, zostałem podłączony do nowoczesnego systemu MiniMed 640G. System ten został mi użyczony przez firmę, a ja w zamian za to, przez okres 6 miesięcy będę starał się przybliżyć Wam działanie tego urządzenia. Sprawdzimy, jak to działa w praktyce i czy MiniMed 640G jest inna od wszystkich pomp insulinowych.
(kliknij, aby powiększyć)
Wczoraj, 23 listopada, w siedzibie firmy Medtronic przy ul. Polnej 11 w Warszawie spotkałem się z przedstawicielką handlową na województwo mazowieckie - panią Magdaleną Gorączko oraz panią Magdą Zadorą - niekwestionowaną specjalistką od pomp insulinowych. Pani Magda Gorączko wprowadziła mnie w obsługę systemu MiniMed 640G. Ponieważ mam już czteroletnie doświadczenie w obsłudze pompy, wydaje mi się, że dość szybko załapałem o co chodzi w nowym systemie. Wprowadziliśmy wszystkie ustawienia, zaprogramowaliśmy bazy, przeliczniki, kalkulator bolusa. Wszystko szło szybko i sprawnie.
(kliknij, aby powiększyć)
Otrzymałem także nowy transmiter Guardian™ 2 Link służący do podłączenia ciągłego monitoringu glikemii. Dzięki inteligentnej technologii SmartGuard mam zwiększoną ochronę przed epizodami niedocukrzeń. Technologia ta odcina dostarczanie insuliny w momencie, kiedy odczyt stężenia glukozy zbliża się do dolnej granicy zaprogramowanych wartości.
(kliknij, aby powiększyć)
Niezwykłą niespodziankę sprawili mi pracownicy firmy Medtronic Poland, którzy na moje 30 urodziny odśpiewali mi głośne STO LAT i przynieśli przepyszny torcik urodzinowy! Tego się nie spodziewałem. Dziękuję bardzo, szczególnie pani Magdzie Zadorze, za ten miły gest.
(kliknij, aby powiększyć)
Po szkoleniu z obsługi systemu MiniMed 640G wyszedłem z siedziby firmy i pojechałem załatwiać kolejne sprawy. Już po kilku minutach system SmartGuard wyłapał zbliżające się hipo i zatrzymał podaż insuliny! Sprawdziłem poziom cukru we krwi i faktycznie poziom cukru zbliżał się do niepokojąco niskich wartości. Do wieczora system zadziałał aż trzy razy, a dzięki zatrzymaniu bazy nie złapałem żadnego hipo!
(kliknij, aby powiększyć)
Pierwsze wrażenia po podłączeniu do systemu MiniMed 640G? Przede wszystkim, pompę nosimy w pionie. Po kilku latach korzystania z Paradigm Veo czuje się różnicę. Dren z pompy wychodzi ku górze. Jest inaczej, ale to zapewne kwestia przestawienia i przyzwyczajenia. Po drugie - pompa ma kolorowy wyświetlacz! W dobie smartfonów, tabletów, laptopów jest to bardzo fajne rozwiązanie, które uatrakcyjnia korzystanie z pompy. Po trzecie korzystanie z pompy jest niezwykle intuicyjne. Menu zostało tak zaprogramowane, że każdy przeciętny użytkownik telefonów komórkowych od razu powinien załapać poruszanie się po menu. Po czwarte pompa ma inne sygnały dźwiękowe niż Paradigm Veo. Na początku, podczas jazdy samochodem, zastanawiałem się, co tak piszczy - a to system MiniMed 640G rozpoczął swoją 24 godzinną pracę, żeby pilnować niezdyscyplinowanego trzydziestolatka.
Po szkoleniu musiałem wypełnić dokumenty szkoleniowe. W miejscu "data szkolenia" wpisałem datę, owszem, ale swojego urodzenia - 23.11.1985. Tak często kombinację cyfr "23.11..." piszę z "1985", że tym niemal z automatu wpisałem rok 85, a to przecież było 30 lat temu!
Zapowiada się kolejna niezwykła przygoda z nowoczesnym system firmy Medtronic Poland. Rozpoczynamy akcję "30 latek z 640G" #30latekz640G. Ciąg dalszy nastąpi...
Jerzy Magiera
autor portalu mojacukrzyca.org
(kliknij, aby powiększyć)