Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Doustne leki w terapii cukrzycy typu 2

autor: dr.n.med Marek Liniarski, dodano: 29 września 2015 r.

Cukrzyca typu 2 (DM2) jest chorobą, którą charakteryzuje przewlekle podwyższony poziom glukozy w osoczu krwi (hiperglikemia). Podłożem tego stanu jest osłabienie działania insuliny w tkankach (insulinooporność) lub zmniejszone wydzielanie insuliny z komórek beta wysp trzustkowych, lub obie te sytuacje występujące łącznie. W związku z tym, działanie lecznicze, ukierunkowane być musi na mechanizmy zapobiegające hiperglikemii. Podkreślenia wymaga fakt, że jest to działanie przyczynowe, nie objawowe, tzn. ingeruje w procesy będące przyczyną choroby, a nie jest próbą zwalczania jedynie objawów.

Od stanu klinicznego pacjenta, po ocenie przez lekarza, uzależnione jest leczenie. Celem leczenia jest wspomóc niefarmakologiczne postępowanie w cukrzycy (warunek konieczny, bez którego powodzenie farmakoterapii jest zawsze ograniczone). Niefarmakologiczne postępowanie, to zmiana stylu życia, a więc diety i aktywności fizycznej.

Doustne leki stosowane w DM2 należą do kilku grup. Ogólnie można je podzielić na stare i nowe leki przeciwcukrzycowe.

"Starymi" lekami, są bardzo dobrze przebadane, stosowane od wielu lat metformina (jedyny stosowany obecnie przedstawiciel grupy leków o nazwie biguanidy) i pochodne sulfonylomocznika (lata pięćdziesiąte XXw.). Znacznie młodsze od nich są inhibitory alfa-glukozydaz (enzymów w jelitach, odpowiedzialnych za rozpad wielocukrów zawartych w pokarmie do cukrów prostych) oraz "uwrażliwiacze" na insulinę: antagoniści PPAR-gamma, które wprowadzono do lecznictwa w latach dziewięćdziesiątych. W terapii DM2 znajdują się również całkiem nowe leki z grupy inhibitorów DPP-4 (gliptyny) i inhibitory SGLT-2 (flozyny), których ocena, w stopniu porównywalnym z badanymi od ponad 60 lat: metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika w zakresie odległych korzyści z ich stosowania, jest kwestią przyszłości.

Leki doustne, by mogły wywierać właściwe działanie i wykazywały jak najmniejsze działania niepożądane, powinny być stosowane ściśle według wskazań lekarskich. Tak więc metformina, która hamuje procesy tworzenia glukozy w wątrobie i częściowo uwrażliwia tkanki na działanie insuliny, jest stosowana po posiłku (lub w trakcie), którym zazwyczaj jest kolacja (może być również stosowana kilkakrotnie w ciągu dnia) - takie jej przyjmowanie redukuje występowanie u niektórych chorych dokuczliwych, ale niegroźnych działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.

Pochodne sulfonylomocznika, których rolą jest zwiększenie wydzielania insuliny, przyjmowane są zwykle jednorazowo, przed pierwszym głównym posiłkiem, tak by ich działanie przypadało na porę zwiększonego zapotrzebowania na insulinę, czyli hiperglikemię poposiłkową.

Inhibitory alfa-glukozydaz zaleca się przyjmować z pierwszym kęsem jedzenia (zazwyczaj do każdego z trzech głównych posiłków) - mają zahamować rozpad wielocukrów z przyjętego posiłku, więc ich przyjmowanie po posiłku byłoby działaniem spóźnionym, spóźnionym tym bardziej, im dłuższy czas od posiłku minął.

Gliptyny uwrażliwiają komórki beta w wyspach trzustkowych na zwiększające się stężenie glukozy i w efekcie zwiększają wydzielanie insuliny. Flozyny zaś, zwiększają wydalanie glukozy z moczem, co skutkuje obniżeniem jej stężenia w osoczu. Obie te grupy leków stosuje się w dawce jednorazowej, niezależnej od posiłku.

dr.n.med Marek LiniarskiJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Doustne leki w terapii cukrzycy typu 2
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line