Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Zobacz nagranie 5. Wirtualnej Konferencji mojacukrzyca.org

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Diagnozowanie cukrzycy na podstawie badań biochemicznych

Artykuł sponsorowany, dodano: 2 września 2015 r.


Występowanie wysokiego poziomu glukozy we krwi pacjenta wskazywać może na przewlekłe schorzenie jakim jest cukrzyca.

Dotyka ona coraz więcej ludzi na całym świecie, w różnym wieku. Lekarze dla trafnego zdiagnozowania cukrzycy wykorzystują między innymi badania biochemiczne.

Podstawowe badania w cukrzycy

Przy podejrzeniu cukrzycy u pacjenta lekarz internista, lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista, kieruje go na badania laboratoryjne w kierunku cukrzycy. Diagnozę stanu pacjenta, który może chorować na cukrzycę, będzie można postawić po przeprowadzeniu badania stężenia glukozy na czczo we krwi żylnej. Pobierana jest ona po upływie minimum 8 godzin od chwili spożycia ostatniego posiłku. Pacjent kierowany na to badanie powinien zostać poinformowany o tym, aby przyszedł na czczo, w przeciwnym wypadku wyniki badania mogą zostać zafałszowane.

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi potwierdzony wynikami badań laboratoryjnych powoduje, że lekarz rozpoznaje cukrzycę i wdraża odpowiednie zalecenia żywieniowe i terapię. Może zalecić samodzielne badania glikemii przez pacjenta za pomocą glukometru, czyli niewielkiego urządzenia, które przy pomocy odpowiednich pasków i kropli krwi podanej przez pacjenta, określa stężenie glukozy we krwi. Jeśli badania prowadzone są w warunkach domowych regularnie, w założonych przez lekarza odstępach czasu, są one nieocenionym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjenta i stopniu cukrzycy, na którą choruje. Zapisy wyników badania glukometrem posłużą do doboru leków doustnych lub dawek insuliny dla pacjenta.

Diagnozowanie cukrzycy na podstawie badań biochemicznych

Inne badania w kierunku cukrzycy

Bardzo ważnym, często przeprowadzanym w przypadku podejrzenia cukrzycy badaniem u pacjentów jest doustny test tolerancji glukozy. Jest to tzw. krzywa cukrowa lub test obciążenia glukozy, który polega na tym, że pacjentowi pobiera się dwie próbki krwi żylnej - na czczo oraz 2 godziny po wypiciu dawki 75 gram glukozy. W badaniu oznacza się każdorazowo stężenie cukru we krwi. Test można przeprowadzić tylko u osób, które nie stosują diety z ograniczeniem spożycia węglowodanów, nie mają infekcji czy podwyższonej temperatury.

Do pozostałych badań biochemicznych według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zalicza się:
  • badanie HbA1c - długoterminowy wskaźnik wyrównania cukrzycy,

  • cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy w surowicy krwi,

  • stężenie albumin w moczu,

  • oznaczenie ciał ketonowych w moczu i we krwi,

  • badanie ogólne moczu z osadem,

  • kreatynina w surowicy krwi
Więcej informacji na temat cukrzycy typu 2 znajdziesz na: http://www.oddajcukier.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Jerzy  IP: 164.126.123.xxx(2016-01-06 21:33:45)
Witam serdecznie.Moj lekarz rodzinny stwierdzil ze mam cukrzyce typu 2.Wynik na czczo 126 a 2 godz. po glukozie 128.Badam sobie czesto glukometrem stan cukru we krwi ktory miesci sie w przedziale od 102 do 108 w 2-ie godz. po posilku.Ciekawy jestem co o tych wynikach sadzicie?.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Diagnozowanie cukrzycy na podstawie badań biochemicznych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3

Kanał na YT
Bądź na bieżąco!
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 listopada 2024 r.

Zadaj pytanie on-line