Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2015, nr 8 (235)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 4 sierpnia 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykChoć przed nami jeszcze jeden wakacyjny miesiąc, to w "Diabetyku" nie ma sezonu ogórkowego, o czym świadczy pokaźna dawka wiedzy, jaką zgromadziliśmy w tym numerze. Zachęcamy do lektury doniesień z jednego z najważniejszych kongresów diabetologicznych na świecie - American Diabetes Association, który w tym roku odbył się w Bostonie. Duża część wykładów i działań koncentrowała się wokół edukacji w cukrzycy. Oczywiście nie zabrakło skrupulatnych analiz naukowych i wyników z badań, ale takiej kumulacji zainteresowania edukacją w cukrzycy na dużym międzynarodowym kongresie już dawno nie obserwowaliśmy. Oby był to zwiastun nowych trendów, za którymi pójdą pieniądze na edukację zdrowotną.

Tymczasem my od dawna, nie tylko na fali trendów, niestrudzenie przybliżamy zagadnienia samoleczenia i samoopieki w terapii cukrzycy. Tym razem dużo miejsca poświęciliśmy insulinie typu NPH (bazalnej) w leczeniu, zasadom jej stosowania, możliwym modyfikacjom w zależności od problemów pojawiających się w toku leczenia tą insuliną. Proponujemy też lekturę artykułu "No to jazda", w którym przybliżamy kwestie związane z prawem jazdy dla osób z cukrzycą w świetle aktualnych przepisów.

Osobom, które zastanawiają się nad zmianą diety na bezmięsną (coraz bardziej modną) lub szukają inspiracji kulinarnych i interesują się dietetyką, polecamy artykuł "Wege diabetyk", przedstawiający różne aspekty wegetarianizmu oraz cenną analizę tego sposobu żywienia w kontekście jego wpływu na organizm i zdrowie. O zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej, m.in. zwiększeniu się zakresu badań zlecanych przez lekarzy rodzinnych, dowiecie się z tekstu w rubryce Pod lupą.

Jednym zdaniem: nie dajemy Wam odpocząć od wiedzy i informacji, nawet w wakacje, ale wiemy, że to właśnie cenicie w "Diabetyku".

Zapraszamy do lektury!

Redakcja

Chcesz dostać DIABETYKA do domu? Zaprenumeruj!

DIABETYK POLECA
Insulina typu NPH w leczeniu cukrzycy
W ciągu dnia dosyć łatwo można obserwować reakcje i zauważyć objawy hipoglikemii. W nocy, gdy śpimy, jest to zdecydowanie trudniejsze. Poza tym noc jest długa i wysokie stężenia glukozy we krwi mają istotny wpływ na odsetek HbA1c. Trudno też się upewnić, że dawka insuliny typu NPH (zwana również insuliną izofanową) będzie działać do samego rana. Dawka mniejsza działa nie tylko mniej intensywne, ale również krócej.

Wiele czynników przyczynia się do wysokich wartości glikemii o poranku. Powszechnie stosowana przed snem insulina typu NPH (zwykle w nazwie handlowej takiej insuliny znajduje się litera N) wykazuje najsilniejsze działanie w środku nocy. W tym samym czasie, między północą a godz. 2.00 w nocy, insulinowrażliwość organizmu jest zwiększona (w porównaniu z godz. 6.00-8.00 rano). Nocne wydzielanie hormonu wzrostu zwiększa glikemię wcześnie rano ("zjawisko brzasku"). Gdy zsumować wszystkie powyższe czynniki, okazuje się, że w środku nocy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Cukrzyca? No to jazda!
Jeśli planujesz zdawać na prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E i jeździć amatorsko, musisz wiedzieć, jak się do tego przygotować. Oprócz samego kursu należy bowiem odbyć wizytę u lekarza orzecznika, który zadecyduje, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.

Cukrzyca sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z podstawowych kryteriów jest opinia lekarza specjalisty w dziedzinie diabetologii lub innego lekarza prowadzącego leczenie (lekarza medycyny rodzinnej, endokrynologa, internisty). Jednak, zasięgając opinii u innego lekarza niż diabetolog i tak musisz potem skonsultować kwestie cukrzycy ze specjalistą. Dopiero wówczas można udać się do lekarza uprawnionego do wydania orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów.

Diabetyk

POD LUPĄ
POZ - zmiany na lepsze
Aby w dzisiejszych czasach skutecznie diagnozować i leczyć, poza wiedzą, doświadczeniem, umiejętnością badania fizykalnego niezbędne jest korzystanie z badań - laboratoryjnych, obrazowych lub endoskopowych. Dzięki wprowadzonym zmianom część z nich, dostępnych dotąd wyłączenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, której uzyskanie było trudne i czasochłonne (kolejki, odległe miejsce zamieszkania chorego od poradni specjalistycznej), jest teraz dostępna w ramach POZ.

Lekarz rodzinny może zlecić (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej) diagnostykę laboratoryjną, obrazową i nieobrazową, związaną z realizacją przez niego świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Wege diabetyk - za i przeciw
Przy obecnym stanie wiedzy o składnikach pokarmowych i wartości odżywczej rożnego rodzaju diet, w tym wegetariańskich, należy jasno podkreślić, że dieta wegetariańska, w zależności od praktykowanej jej odmiany, mniej lub bardziej rożni się pod względem wartości odżywczej od tradycyjnej i zalecanej racji pokarmowej. Może być dietą jak najbardziej prawidłowo skomponowaną, ale też może niestety ograniczać wchłanianie niektórych związkow czy też charakteryzować się niedoborem niektórych składników odżywczych.

Jedną z charakterystycznych cech diety wegetariańskiej jest jej stosunkowo niska gęstość energetyczna (w większości przypadków), choć zdarzają się też takie sytuacje, gdy podaż energii z dietą przekracza fizjologiczne normy o 30-40%. Dotyczy to sytuacji, gdy wegetarianin chętnie jada produkty smażone, wprowadzając do diety znaczną ilość tłuszczów do smażenia lub wybierając produkty sojowe, mające w swoim składzie poza dużą ilością węglowodanów i białka także znaczne ilości tłuszczów. To wszystko niestety może bardzo negatywnie wpływać na wartości glikemii.

Diabetyk

ZADBAJ O SIEBIE
Skóra po słońcu
Podstawę pielęgnacji opalonej skory stanowi jej intensywne i systematyczne nawilżanie - pozwala ono nie tylko utrwalić piękno opalenizny, ale też maksymalizować korzyści i zneutralizować szkody wynikające z przebywania na słońcu. W przypadku cukrzycy jest to szczególnie istotne - diabetycy muszą bowiem brać pod uwagę także dodatkowe czynniki wymuszające szczególną troskę o cerę. Pamiętajmy, że za sprawą upośledzonego mikrokrążenia w skórze pojawić się mogą - jeśli dojdzie do nadmiernego przegrzania - nie tylko problemy z jej regeneracją i gojeniem, ale też przesuszenie.

Występujące u diabetyków zmiany skórne, spowodowane upośledzeniem układu naczyniowego w wyniku wahań poziomu glukozy we krwi, powodują ponadto zmniejszone wydzielanie potu i ograniczają funkcje ochronne skory. Ekspozycja na słońce, która obok pozytywnych rezultatów zwiększa ryzyko wystąpienia czy nasilenia się podobnych objawów, oznacza więc zdwojoną konieczność walki z przesuszeniem skory.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
2 Duża rodzina
POCZYTALNIA
5 Cukrzyca a przebieg choroby Alzhaimera
Aktywność umysłowa procentuje
6 Ciągły wzrost zachorowań na cukrzycę
Dobowy rytm aktywności a przemiana materii
Nowe leki obniżające cholesterol
Objawy zwiększonego ryzyka amputacji
7 Wysokość ciśnienia krwi a sprawność umysłowa
8 Przygody Psinki Inki (36)
Metformina zmniejsza ryzyko jaskry
Niedobów witaminy D w neuropatii cukrzycowej
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
9 Pokonaj swoje długi
DIABETYK POLECA
10 Insulina typu NPH w leczeniu cukrzycy
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
16 Cukrzyca? No to jazda!
POD LUPĄ
20 POZ - zmiany na lepsze
24 Co w aptece dla stóp diabetyka?
ABC INSULINOTERAPII
28 Strachy insulinoterapii
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Wege diabetyk - za i przeciw
34 Inulina - zdrowa słodycz
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Edukacja w cukrzycy
ZADBAJ O SIEBIE
42 Skóra po słońcu

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, sierpień 2015, nr 8 (235)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line