Opaski i inne akcesoria oznaczone nazwą "Mam cukrzycę" jest chyba ostatnią rzeczą, o których myślą osoby z cukrzycą. Silikonowa opaska lub wisiorek z grawerem może wydawać się prostą dekoracją, jednak nie jest do końca jasne - po co one właściwie są? Jednak, jeśli chodzi o choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, często koniecznym jest powiadomienie otaczających nas osób lub pracowników pogotowia i ratowników o naszym stanie zdrowia.

Chory na cukrzycę wymaga szczególnej opieki i uwagi. Choroba ta jest dość trudna, zwłaszcza, że poziom cukru we krwi może się wahać w nieprzewidywalny sposób. Gdy cukier spada, lub wręcz przeciwnie, rośnie zbyt szybko, wówczas może dojść do sytuacji, która wymaga pilnej uwagi personelu medycznego. W takich nadzwyczajnych sytuacjach, osoba cierpiąca na cukrzycę nie zawsze jest w stanie powiedzieć o swoim problemie, a krewnych bądź przyjaciół, który wie o chorobie może nie być w zasięgu ręki. W takim przypadku jest wręcz konieczna opaska - ID.
Opaska dla diabetyka jest szczególnie przydatna podczas podróży, wyjazdów służbowych, przeprowadzki się do innego miasta, w sytuacjach, gdy pacjent pozostaje sam na sam z cukrzycą i nie ma możliwości uzyskania pomocy od krewnych. |
Jakie bywają rodzaje opasek?

- Wykrycie chorego;
- Powiadomienie;
- Odpowiednia reakcja;
- Pomoc na miejscu;
- Pomoc w czasie transportu;
- Przeniesienie do specjalistycznego ośrodka pomocy;

Opaski - ID są szeroko rozpowszechnione wśród chorych na cukrzycę. Za granicą stały się one codziennymi akcesoriami, a liczba modeli i materiałów, z których mogą być wykonane te opaski jest imponująco duża. Najpopularniejsze materiały do produkcji opasek - ID to silikon, stal medyczna, srebro i złoto. Wiele modeli opasek wykonane są ze zmiennych pasków, które można zmieniać chociażby raz dziennie, wybierając pasek, który odpowiada aktualnemu nastrojowi. W przypadku wariantu z odpinanymi paskami można eksperymentować z pięknymi, chociaż mniej praktycznymi materiałami - kryształkami, koralikami, kamieniami, skórzanymi i wykonanymi z tworzywa paskami, a także bransolety "Shambala" lub "Pandora". Liczba modeli opasek jest nieograniczona.
Każdy ma prawo do samodzielnego podjęcia decyzji - nosić bransoletkę lub wisiorek, czy też ukryć przed innymi swoją dolegliwość. Jednakże praktyka w wielu krajach wykazała, że codzienne noszenie bransoletki "Jestem diabetykiem", czy też "Mam cukrzycę" - to bardzo mała cena za zapewnienie pewności, że w razie wypadku, nie zostaniesz sam ze swoim problemem i natychmiast zostanie Ci udzielona pomoc medyczna.
Autor: Andrii Byczkowski, założyciel spółki Cintapunto
http://www.cintapunto.com