Jeszcze w tym roku, jeszcze w tej kadencji Sejmu, resort zdrowia będzie zabiegał o wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym. To - jak twierdzi m.in. wiceminister Beata Małecka-Libera - priorytet tego rządu. Od końca marca trwają konsultacje społeczne. Czy ustawa poprawi sytuację zdrowotną polskich pacjentów?
Ustawa stara się dostrzegać m.in. problemy najstarszych, najbardziej schorowanych Polaków. I w tę stronę zamierza przede wszystkim kierować profilaktykę chorób. Ustawa ma promować zdrowie, ma zapobiegać chorobom, wspierać innowacyjność w opiece zdrowotnej. W Urzędzie Rady Ministrów pojawi się Pełnomocnik Rządu ds. Zdrowia Publicznego, powoływany (w randze wiceministra) i odwoływany przez premiera.
Fundacja My Pacjenci uważa, że najważniejszym wyzwaniem jest dostępność do lekarzy specjalistów. Cukrzyca i otyłość to problemy naszych czasów.
Co siódmy Polak ma stan przedcukrzycowy. Co roku u 10 proc. z tej grupy rozwinie się cukrzyca typu 2. Sytuacja w naszym kraju jest w tym zakresie dramatyczna, jedna z najgorszych w Europie - podkreślają eksperci.
Organizacje związane z diabetologią i organizacje pacjenckie diabetyków zabiegają, aby choroba ta stała się priorytetem Narodowego Programu Zdrowia. Przekazały swoje opinie na temat ustawy. Szczególny nacisk położono w tych uwagach na profilaktykę cukrzycy i otyłości, na zapobieganie powikłaniom cukrzycowym. Z myślą o chorobach przemiany materii autorzy zachęcają do objęcia akcyzą tych artykułów spożywczych, które sprzyjają otyłości i w jej następstwie - cukrzycy typu 2.
Trwa praca nad projektem "Cukrzyca 2025". Dokument, nad którym organizacje diabetologiczne pracują od wielu miesięcy powinien być gotowy w połowie roku. Trafi od do opinii publicznej. Być może i on poruszy społeczeństwo i władze nie tylko resortu zdrowia.
Póki co cukrzyca, która nie zabija tak szybko jak rak, umyka z pola widzenia decydentów. No cóż, "zdrowy" cukrzyk nie potrzebuje lekarza, "zdrowego" leczyć nie trzeba. Setki tysięcy chorych na cukrzycę i otyłość (to też choroba) czekają na zmiany, na poprawę ich leczenia. Nie wszystkie decyzje muszą być bardzo kosztowne dla budżetu państwa. Spore rezerwy tkwią w organizacji pracy służby zdrowia.
Andrzej Karnowski
- Niedopompowany system
- Od kilku lat Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje najmłodszym diabetykom zakup pomp insulinowych, od ponad trzech - także chorym w wieku do lat 26. Pozostałe osoby z cukrzycą, zdaniem niektórych pacjentów, są dyskryminowane.
Początek roku 2009 przyniósł rodzicom dzieci z cukrzycą pożądany prezent; NFZ rozpoczął finansowanie zakupów pomp insulinowych pacjentom do 18. roku życia. Batalia o poszerzenie tego przywileju trwała nadal. Okazała się skuteczna. Od 2012 roku taki prezent mogą też otrzymywać dorośli w wieku do lat 26. Pozostałe osoby z cukrzycą insulinozależną bądź leczeni insuliną, których jest co najmniej kilkanaście razy więcej, muszą z własnej kieszeni wydać kilka lub kilkanaście tysięcy zł na zakup tego urządzenia. Ponadto młodzi pacjenci uprawnieni do refundacji pomp mają także prawo do refundacji osprzętu (wkłucia i dreny) w wielkości do 300 zł miesięcznie. Ale że środków NFZ nie wystarcza, w poszczególnych województwach oddziały Funduszu wyznaczają własne kryteria doboru pacjentów.
- Bez kropli krwi
- iSULIN to teleinformatyczny system monitorowania diabetyków - mówi dr inż. Mariusz Chmielewski - wspomagający ciągłą analizę poziomu cukru we krwi oraz pozostałych parametrów medycznych pacjenta. System w trybie ciągłym analizuje puls, ciśnienie krwi, jej natlenienie oraz poziom cukru i na tej podstawie jest w stanie wnioskować na temat sytuacji niepożądanych i niebezpiecznych dla pacjenta. Wystarczy poświecić diodą na rękę, a wynik odczytać na smartfonie.
- Niedocukrzenie za kółkiem
- W stanie hipoglikemii wjechała w grupkę przedszkolaków. Wypadek w Nowym Tomyślu wywołał poruszenie. Media zastanawiają się, czy chorzy na cukrzycę powinni prowadzić samochody.
Wydawało jej się, że zdąży dojechać na jakiś parking, zjeść coś słodkiego; miała wrażenie, że opanuje swoje zdenerwowanie, pobudzenie, osłabienie... Dlaczego nie sprawdziła poziomu cukru we krwi nim wsiadła do auta? Nie wie. To był wielki błąd, ale nie czuła wówczas jakichkolwiek objawów niedocukrzenia.
- WYBIERAMY SUPERPRODUKT 2015
- Trudny wybór - 44 produkty ubiegają się o tytuł Superprodukt 2015.
Zapraszamy do udziału w VI. edycji plebiscytu "Dobre dla Diabetyka 2015". Prezentujemy zgłoszone przez Czytelników, producentów i hurtownie produkty, akcesoria i programy, dzięki którym życie chorych na cukrzycę może stać się łatwiejsze. Zadaniem uczestników plebiscytu jest wskazanie jednego w każdej z czterech kategorii produktu zasługującego na miano Superproduktu 2015.
WYBIERAMY SUPERPRODUKT 2015
PLEBISCYT DOBRE DLA DIABETYKA - str. 1
GDZIE BYŁA SZKOŁA?
Nastolatek z otyłością olbrzymią - str. 2
Mniej za leki doustne - str. 2
OD REDAKCJI
Ustawa drogą do poprawy? - str. 2
PYTANIA O CUKRZYCĘ
Złe i dobre poziomy - str. 3
W PRACOWNIACH NAUKOWCÓW
Bez kropli krwi - str. 4
POMPY INSULINOWE TO DOBRA INWESTYCJA W ZDROWIE
Niedopompowany system - str. 5
TRZY TYSIĄCE ZACHOROWAŃ - NAJWIĘCEJ W REGIONIE WSCHODNIM
Inwazja kleszczy - str. 6
DECYDUJE KONTROLA NAD PRZEBIEGIEM CHOROBY
Niedocukrzenie za kółkiem - str. 7
ROZMOWA ZE SPECJALISTĄ
Leki na wyciągnięcie ręki - str. 8
WARTO WIEDZIEĆ
Zez porażenny - str. 9
W dwóch zdaniach - str. 9
Pozostało uznanie, wdzięczność, smutek... - str. 9
Porażająca bezmyślność - str. 9
DIETA, WYSIŁEK FIZYCZNY, MAGNEZ
Jak pokonać stres - str. 10
Magnez chroni przed stresem - str. 10
Nowy opatrunek sposobem na rany - str. 10
Wybieramy Superprodukt 2015 - str. 12-13
But na rany stopy cukrzycowej? - str. 14
Cukier w mięśniach mężczyzn - str. 14
NAJMNIEJSZE MUZEUM W POLSCE
Marzenia wpisane w historię - str. 15
PRZED ZAKUPEM - PRZECZYTAJ
WYBRANE GLUKOMETRYDO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, do których aktualnie dostępne są REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 16
Rady specjalisty: Jak wybrać glukometr dopasowany do własnych potrzeb? - str. 16
ZAPROSZENIE DO TORUNIA
Diabetica Expo 2015 - str. 17
VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO - str. 17
Promocja
Turnusy dla diabetyków - str. 18
WYBRANE SANATORIA I UZDROWISKA W POLSCE POLECANE OSOBOM OTYŁYM I Z CUKRZYCĄ - str. 19
KOALICJA NA RZECZ WALKI Z CUKRZYCĄ
Zasady zdrowego odżywiania nie tylko w cukrzycy - str. 20
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY DIETY CUKRZYCOWEJ - str. 20
KOALICJA NA RZECZ WALKI Z CUKRZYCĄ
Dieta największym wyzwaniem diabetyków - str. 21
Z cukrzycą na talerzu - str. 21
NATURALNA TERAPIA
Zielnik diabetyka - str. 22
BIBLIOTEKA DIABETYKA - str. 24
Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.