Artykuł sponsorowany
Aspartam istnieje na rynku światowym od prawie 50-ciu lat i z powodzeniem zastępuje kaloryczny cukier - sacharozę przy produkcji tysięcy produktów spożywczych. Czy plotki dotyczące szkodliwości aspartamu zawierają ziarno prawdy?
Bez obaw o stosowanie słodziku
Substancja nazywana aspartamem jest sztucznym słodzikiem, ponad 200-razy słodszym od cukru, ale o dużo mniejszej wartości kalorycznej. Dzięki takiej charakterystyce aspartam stał się realną alternatywą dla cukru. Stosowany jest w wielu produktach spożywczych i farmaceutycznych, również w żywności dietetycznej. W skład aspartamu wchodzi kwas asparaginowy oraz fenyloalanina. Obie substancje to białka, czyli aminokwasy, występujące w naturze, m.in. w mięsie i produktach mlecznych. Słodzik aspartam podlega metabolizmowi w organizmie człowieka i jest wydalany podobnie jak i inne aminokwasy.
Czy jest szkodliwy?
Kwestia szkodliwości aspartamu była przedmiotem licznych badań laboratoryjnych, które jednoznacznie obaliły tezę, jakoby ten sztuczny słodzik miał wpływać negatywnie na organizm człowieka. Należy przy tym podkreślić, że aspartam nie jest szkodliwy, o ile spożywany jest w racjonalnych ilościach.
Ustawodawstwo European Food zalicza aspartam do grupy dodatków do żywności. Składnik ten był oceniany pod kątem bezpieczeństwa jego zastosowania przez Naukowy Komitet ds. Żywności w 1981 roku, zanim wprowadzono go do powszechnego użytku. Dziś aspartam jest oznaczany w produktach spożywczych kodem E-951. Dopuszczony jest do użytku w 90 krajach na całym świecie. Połączone komitety ds. dodatków do żywności - United Nations' Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives - JEFCA oraz Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznaje aspartam za bezpieczny.
Szkodliwość aspartamu należy więc uznać za mit, któremu kłam zadają dziesiątki badań naukowych. Już sam fakt, że słodzik ten został dopuszczony do użytku jako dodatek do żywności przez Unię Europejską pokazuje, że jest w pełni bezpieczny zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Należy pamiętać, że nie może on być podawany jedynie osobom chorym na fenyloketonurię. |
Sztuczny słodzik znajdziemy w produktach typu "light", tj. w niskokalorycznych jogurtach, napojach czy deserach. Niska zawartość kaloryczna aspartamu powoduje, że często można go znaleźć wśród produktów spożywczych wchodzących w skład diet odchudzających. Produkty zawierające aspartam są popularne wśród cukrzyków. Chorzy muszą ograniczać lub całkowicie wykluczyć spożycie cukru. Jeśli nie chcą rezygnować z ulubionego, słodkiego smaku, mogą zastąpić sacharozę aspartamem, bez szkody dla swojego zdrowia i bez narażania się na nagłe wzrosty poziomu glukozy we krwi.
Artykuł sponsorowany