Od kilku dni w mediach społecznościowych na profilach osób z cukrzycą pojawiają się niezrozumiałe zdania. Tak zwane "pijane statusy" to część kampanii #StopHipo. "Z cukrzycy nie da się wytrzeźwieć!" - to główny przekaz kampanii skierowany do osób, które mogą mylić hipoglikemię (nagły spadek cukru w organizmie), która jest jednym z powikłań cukrzycy, z upojeniem alkoholowym.
Jednak hipoglikemia to stan zagrożenia życia, zatem osoba z cukrzycą doświadczająca epizodu hipoglikemii może potrzebować pomocy. Na cukrzycę chorują 3 miliony Polaków (w tym ponad 700 tys. osób, które o tym nie wiedzą). Chorobie towarzyszy ryzyko hipoglikemii, a niektóre jej objawy mogą być mylone z nietrzeźwością. Tego typu pomyłki mogą być tragiczne w skutkach dla osób z cukrzycą.
Hipoglikemia objawia się na różne sposoby, jednym z nich może być niezrozumiała, bełkotliwa wymowa, a osoba pracująca w tym czasie przy komputerze może nagle nie trafiać w klawiaturę podczas pisania. Stąd pomysł na stworzenie translatora na stronie internetowej www.stophipo.pl i wykorzystanie go do tworzenia niezrozumiałych wpisów w mediach społecznościowych.
Strona internetowa www.stophipo.pl zawiera również podstawowe informacje na temat cukrzycy, hipoglikemii oraz podpowiedzi odpowiedzialnych zachowań w przypadku zaobserwowania objawów hipoglikemii u osoby z cukrzyca oraz wskazówki dla samych pacjentów dotyczące prawidłowej kontroli i leczenia cukrzycy.
W ramach kampanii zachęcamy osoby z cukrzyca, popularnych blogerów i wszystkich tych, którym cukrzyca nie jest obojętna, do napisania pozornie "pijanych" hipo-statuso'w na swoich profilach w sieciach społecznościowych, aby po chwili zdementować podejrzenia o pijaństwo hasłem: Z cukrzycy nie da się wytrzeźwieć! |
Kampanię przygotowali Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz mecenas akcji - Novo Nordisk.