Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2015, nr 4 (231)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 31 marca 2015 r.

Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykKolejny raz dziękujemy Wam za aktywność - Wasze pytania w e-mailach i listach stanowią dla nas ogromną motywację do pracy, a przede wszystkim inspirację do przygotowywania ramówek tematycznych każdego numeru. Wydanie kwietniowe w przeważającej części stanowi odpowiedź na Wasze prośby, zapytania i problemy dotyczące cukrzycy i zdrowia w ogóle. Hiperglikemia, święta a dieta, samokontrola, przyszłość leczenia cukrzycy, dawkowanie insuliny do posiłków, rodzaje leków dostępnych na rynku (np. co to jest wyrób medyczny, jakie działanie mają suplementy itd.) - o tym wszystkim możecie przeczytać w najnowszym numerze "Diabetyka".

Ponadto zachęcamy Was do poznania historii osoby, która postanowiła założyć niezwykłe (i niezwykle potrzebne) przedszkole, zaś dociekliwych i żądnych wiedzy o organizmie i procesach w nim zachodzących odsyłamy do bardzo ciekawego artykułu - "Flora jelitowa". Jeśli ktoś myśli, że to, co dzieje się w jelitach, nie ma większego znaczenia dla organizmu, bardzo się myli. Jelita nie tylko regulują mnóstwo ważnych procesów życiowych, ale wręcz stanowią oddzielny system immunologiczny, co ściśle rzutuje na nasze zdrowie, w tym także na wyrównanie cukrzycy.

Polecając Waszej uwadze wszystkie artykuły tego wydania, życzymy pięknych, spokojnych i wiosennych Świąt Wielkiej Nocy, wypełnionych optymizmem i uśmiechem.

Redakcja

DIABETYK POLECA
Dietetyczne dania na świątecznym stole
Tematy związane z żywieniem diabetyków należą do jednych z najbardziej złożonych i kłopotliwych, ale nie dlatego, że ich dieta jest bardzo skomplikowana, lecz za sprawą skutków, jakie wynikają z nieprzestrzegania pewnych reguł i zasad. Zatem nietrudno sobie wyobrazić, że czas okołoświąteczny dla wielu osób może być przyczyną dodatkowej frustracji.

Nie byłoby prawdziwej Wielkanocy, gdyby nie tradycyjne babki drożdżowe, mazurki czy serniki, ale… kluczową sprawą jest modyfikacja ich receptur. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie ilości tłuszczu i cukru (między innymi zmniejszenie ilości margaryny, zamianie sera pełnotłustego na chudy, ograniczeniu ilości śmietany) lub zastosowanie zamienników cukru (substancji słodzących). Takie proste zabiegi mogą odchudzić ciasto nawet o połowę kalorii. A mniej tłuszczu i cukru w posiłku oznacza znacznie mniejszy wzrost glikemii poposiłkowej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że na stężenie glukozy we krwi poza węglowodanami wpływa także ilość białka i tłuszczu, z tym że wzrost stężenia glukozy jest znacznie wolniejszy i trwa kilka godzin (w zależności od składu posiłku nawet do 6-8 godzin).

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Cukrzycowy futuryzm
Dużo mogłoby się zmienić, gdyby w końcu do sprzedaży dopuszczono insulinę ultraszybką. Analogi szybkodziałające miały swoje minusy - zaczynały działać szybko, ale najskuteczniej dopiero po ok. 1,5 godziny od podania. W związku z tym, jeśli jadłam zwykłe węglowodany złożone (np. ciemny chleb), to nie miałam przecukrzenia, ale jeśli spożyłam coś o wyższym indeksie glikemicznym - np. banana, żelki czy słodki napój - zawsze po godzinie miałam przecukrzenie - cukier normował się dopiero ok. dwie godziny po jedzeniu. Insulina ultraszybka powinna być znacznie bardziej dopasowana do tego rodzaju posiłków - jej szczyt działania następuje już po 45 minutach, więc hipotetycznie można jeść (bez hiperglikemii) i takie delikatesy. Niestety, należy uważać na niedocukrzenia przy innych rodzajach posiłków, dlatego z insuliną ultraszybką może się w ogóle zmienić sposób podania insuliny - i w bazie, i w bolusach. A w konsekwencji, dawki dobowe pewnie znów ulegną zmniejszeniu (niesamowite!).

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Przecukrzenie
Stan hiperglikemii przewlekłej (utrzymującej się przez tygodnie, miesiące, lata) może między innymi dotyczyć sytuacji, gdy osoba z cukrzycą jest nieskutecznie leczona insuliną lub nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Część pacjentów ma zalecone stałe dawki insuliny, ale nie jest edukowana w aspekcie ich modyfikacji. Dotyczy to najczęściej osób w starszym wieku. Jak wiadomo, cukrzyca typu 2 rozwija się latami - zdolności wydzielnicze trzustki wraz z upływem czasu maleją. Leczenie insuliną wymaga modyfikacji, najczęściej po kilku latach trwania choroby. Jeśli pacjent pomimo upływającego czasu i rozwoju cukrzycy nie zmienia leczenia lub dawek insuliny, może doświadczać długotrwałej hiperglikemii (nie zdając sobie sprawy, że działa tym samym na szkodę swojego zdrowia). Hiperglikemia uszkadza duże i małe naczynia, nerwy i pozostałe narządy.

Diabetyk

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Flora jelitowa
Badania wykazały, że dodane do diety prebiotyki, czy to w postaci naturalnej czy przemysłowej, zmniejszają masę ciała nawet przy diecie bogatej w tłuszcze - zwiększają liczbę Bifidobacterii, poprawiają tolerancję glukozy, wydzielanie przez trzustkę i wchłanianie do komórek insuliny oraz normalizują procesy zapalne w organizmie.

Do diety warto włączyć również probiotyki, czyli gotowe preparaty farmaceutyczne zawierające mieszanki różnych szczepów bakterii. Kolejne badania dowiodły, że suplementacja Lactobacillus rhamnosus PL 60, wytwarzającej sprzężony kwas linolowy, skutecznie pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Lepiej więc zainwestować w probiotyk niż w inne suplementy odchudzające. Probiotyk (żywe bakterie) i prebiotyk (pożywka dla nich) związane w jednym preparacie noszą nazwę synbiotyku i tego typu farmaceutyki zdają się wykazywać najbardziej kompleksowe działanie. Oczywiście nie zapominajmy o kiszonkach, które są wspaniałym naturalnym źródłem zarówno pożytecznych bakterii, jak i kwasu mlekowego oraz błonnika.

Diabetyk

WARTO WIEDZIEĆ
Prawa pacjenta
Kwestie formalne towarzyszą nam od pierwszego spotkania ze służbą zdrowia. Tematyka praw pacjenta, zgody pacjenta na czynności medyczne, informowania chorego, a także jego rodziny o stanie zdrowia są obwarowane prawnymi przepisami. Podstawowa nawet ich znajomość pozwala uniknąć nieporozumień między personelem medycznym a chorym i jego rodziną.

Lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, po wyrażeniu zgody przez pacjenta. W przypadku prostych i niestwarzających zagrożenia czynności wystarcza zgoda ustna, np. na osłuchanie pacjenta, zmierzenie ciśnienia tętniczego. W przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta zgodę wyraża się w formie pisemnej. Obecnie bardzo dużo mówi się o świadomej zgodzie pacjenta. Oznacza ona, iż lekarz powinien w sposób jasny wyjaśnić wszelkie wątpliwości pacjenta związane z procedurą medyczną i dopiero po przedstawieniu wad i zalet danej metody leczniczej lub diagnostycznej, ewentualnych powikłań, ich częstości, a także metod alternatywnych (nawet, jeśli nie są stosowane w danym szpitalu) odebrać zgodę pacjenta.

Diabetyk

SPIS TREŚCI
Z ŻYCIA
2 Rachunek za hipoglikemię
NIEZWYKLI ZWYKLI LUDZIE
4 Od pomysłu do realizacji
POCZYTALNIA
6 Cukrzyca i depresja
Nowe mechanizmy powstawania cukrzycy
Insulina do inhalacji już w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych
8 Przygody Psinki Inki (32)
Życie codzienne a choroby układu krążenia
10 Zapobieganie retinopatii cukrzycowej
Nadciśnienie u kobiet w ciąży
Czy cukrzyca zaczyna się w mózgu?
12 Nowa metoda leczenia otyłości?
DIABETYK POLECA
14 Dietetyczne dania na świątecznym stole
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
18 Cukrzycowy futuryzm
22 Wpadki w samokontroli cukrzycy
POD LUPĄ
24 Tabletka tabletce nierówna
28 Bierne palenie papierosów
ABC INSULINOTERAPII
30 Przecukrzenie
LEKARZ ODPOWIADA
32 Ile insuliny do posiłków?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Flora jelitowa
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
42 Prawa pacjenta

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, kwiecień 2015, nr 4 (231)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line