Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Edukacja przez Internet, czyli videoblog Edu-Cukrzycy

źródło: info. własne oraz Edu-Cukrzyca, dodano: 22 stycznia 2015 r., aktualizacja: 27 stycznia 2016 r.

Edu-CukrzycaEdu-Cukrzyca powstała ponad cztery lata temu. Pierwsze szkolenie odbyło się w Warszawie 24 kwietnia 2010 roku. Od tego momentu Edu-Cukrzyca przeprowadziła dziesiątki szkoleń: grupowych, wyjazdowo-weekendowych dla osób z całej Polski, w szkołach i przedszkolach, do których uczęszcza lub ma uczęszczać dziecko z cukrzycą, na obozach dla dzieci i młodzieży z cukrzycą.

Edu-Cukrzycę prowadzi Katarzyna Gajewska, która na cukrzycę choruje od ponad 27 lat. Jest bardzo aktywną osobą - skończyła psychologię, pracuje jako psychoedukator w Poradni Diabetologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, a oprócz tego jako Diabetes and Endocrinology Research Data Manager w poradni endokrynologiczno-diabetologicznej szpitalu Our Lady’s Children’s Hospital w Dublinie w Irlandii, gdzie aktualnie mieszka.

Od sierpnia 2014 roku Kasia przygotowuje videoblogi, w których edukuje na temat cukrzycy. Do tej pory ukazało się siedem odcinków videobloga na następujące tematy: przed podróżą, pakowanie, niepełnosprawność, infekcje, alkohol, insulina i insulinoterapie. Warto poświęcić kilkanaście minut i oglądać te filmy! Polecamy!

Szczegółowe informacje o Edu-Cukrzycy można znaleźć na stronie: www.edu-cukrzyca.pl

Stres i cukrzyca

Ach te stresy... Klasówki na koniec semestru, zimowa sesja, nowy rok, nowa praca, nowy dom... Powodów do stresu mamy zawsze za dużo... Nie zawsze jednak pamiętamy, że stres ma ogromne znaczenie także dla naszej cukrzycy. W 12-tym odcinku VideoBloga wszystko o stresie: czym jest, dlaczego powoduje hiperglikemię, jak sobie z nim radzić i... jak radzić sobie ze stresem z cukrzycą. Uwaga, odcinek jest dość długi. Miłego, bezstresowego oglądania!


Odcinek 11 - Wakacje z cukrzycą

Obejrzyjcie bardzo praktyczną ściągawkę jak przeżyć wakacje z cukrzycą: jak uniknąć przypadkowej kwasicy ketonowej, co koniecznie ze sobą zabrać, jak przejść przez kontrolę lotniskową, jak przewozić insulinę i wiele, wiele innych.

Od cukrzycy wakacji niestety wziąć się nie da... A co więcej trzeba się do nich bardzo dobrze przygotować. W najnowszym filmiku VideoBloga Edu-Cukrzycy pt.: "Wakacje z cukrzycą" znajdziecie wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące podróżowania i wypoczywania z cukrzycą typu 1. Wszystko w jednym! Włączcie go... chociażby żeby nie musieć zwiedzać lokalnych przychodni i aptek - żeby po prostu wypoczywać bez stresu!


Odcinek 10 - Wyliczanie WW

W dziesiątym odcinku VideoBloga Edu-Cukrzycy... przechodzimy do konkretów! Przygotujcie więc kartki papieru, coś do pisania, kalkulatory i ulubione produkty - zaczynamy wyliczać WW, czyli wymienniki węglowodanowe.

Filmik kierowany jest do wszystkich, którzy nie wiedzą w jaki sposób samodzielnie obliczyć dawkę insuliny do konkretnego posiłku, tylko mają stałe, odgórnie ustalone przez lekarza dawki, do wszystkich "nowo-zdiagnozowanych", dla których przygoda z cukrzycą jest dość świeża, do tych, którym coś tam się to WW w głowie pojawia, ale głównie z perspektywy tabel wymiennikowych z listą produktów, w których znajduje się jeden wymiennik, oraz - a może szczególnie - do młodych, którym zawsze rodzice wyliczali zawartość WW i WBT, a najwyższy czas, by samemu wiedzieli co i jak.


Odcinek 9 - Cukrzyca wczoraj, dziś i jutro

Dokładnie 28 lat temu rozpoczęła się moja przygoda z cukrzycą typu 1. W tym czasie zmieniło się dosłownie wszystko: na początku nie było glukometrów, insulinę podawało się szklanymi niedokładnymi strzykawkami, a negatywnych konsekwencji braku możliwości samokontroli (np. utrata przytomności) było co niemiara! Dziś - z analogami, pompami, CGMS-ami cukrzycowa rzeczywistość jest zupełnie inna. A wiedząc co w naukowej trawie piszczy, z dużym optymizmem możemy także patrzeć w przyszłość!


Odcinek 8 - Święta i jedzeniowe celebracje

Odcinek poświęcony jest świętowaniu: długotrwałemu siedzeniu przy stole, konsumowaniu przepysznych świątecznych potraw, jedzeniu - bez większych przerw - przez całe świąteczne dni. Jakkolwiek taki rodzaj "diety" nie jest zalecany osobom z cukrzycą, to... święta są tylko dwa razy w roku! Nie znajdziecie tu więc porad typu "jak nie dać się skusić", tylko co robić, jeśli wcale nie mamy zamiaru jakoś specjalnie przez cukrzycę się ograniczać... I zachować przy tym w miarę poprawne wyniki glikemii.


Odcinek 7 - Insulina i insulinoterapie

Siódmy odcinek VideoBloga Edu-Cukrzycy sponsoruje literka "i" jak insulina i insulinoterapia. Koniecznie obejrzyj filmik, który zawiera informacje absolutnie podstawowe, ale wcale nie oczywiste dla wszystkich. Zawarte w nim informacje powinny zainteresować każdego, kto leczy się insuliną. Co robi insulina, w jaki sposób działa, jakie są możliwe insulinoterapie i w jaki sposób wpływają one na styl życia. Podstawy, ale... no właśnie. Na pewno dowiesz się czegoś nowego!


Odcinek 6 - Alkohol
Święta, święta i po świętach, ale na szczęście... dalej mamy co świętować! Karnawał, urodziny, imieniny, sylwestra i... zwykłe celebracje czasu z przyjaciółmi:) Bardzo często towarzyszem wszelkich zabaw jest alkohol. I choć wedle zaleceń lekarskich osoby z cukrzycą nie powinny pić alkoholu, to... większości raczej rzadko się zdarza w 100 procentach dostosować się do tych instrukcji.

Odcinek 5 - Infekcje
Jak to jesienią i zimą bywa... Złapał katar Katarzynę. Apsik! Katarzyna postanowiła jednak wykorzystać tę okoliczność do przygotowania filmiku na temat infekcji, zarazków i bakterii, czyli w skrócie: jak chorować z cukrzycą. W odcinku piątym znajdziecie porady dotyczące modyfikacji dawki insuliny podczas infekcji, jak odróżnić infekcję jelitową od kwasicy ketonowej i co musicie zrobić, by szybciej wyzdrowieć. Zdrówka!

Odcinek 4 - Niepełnosprawność
W odcinku 4 temat dość kontrowersyjny i niejednoznaczny - cukrzyca i niepełnosprawność. Zagadnienie dość szerokie, więc poruszone zostanie w dwóch oddzielnych częściach. Dziś - czy jesteśmy niepełnosprawni? Do czego nam potrzebne stopnie niepełnosprawności? Na co możemy liczyć, gdy już taki stopień uzyskamy? Wstępne informacje - co, jak, dlaczego. W kolejnym odcinku związanym z tym tematem - jak uzyskać stopień niepełnosprawności, co zrobić, gdy otrzymamy nie taki, jak byśmy chcieli i... jak można by rozwiązać to wszystko inaczej?

Odcinek 3 - Pakowanie
Dalej zostajemy w temacie urlopowym - znajdziecie tu bardzo obszerną ściągawkę dotyczącą tego, jak spakować się na wyjazd. Pakowanie - co, ile, w jaki sposób. Dla tych na penach i dla tych na pompie.

Odcinek 2 - Przed Podróżą
Drugi odcinek z serii VideoBlog Edu-Cukrzycy. Tym razem poruszony zostanie temat wyjazdów - dalekich i bliskich, lotnisk, odpraw, zmiany stref czasowych itp. Wstęp do Wielkiego Wyzwania jakim jest… Pakowanie. W kolejnym odcinku - co i jak zabrać do walizki?

Odcinek 1 - Zapraszamy!
Pierwszy odcinek z serii VideoBlog Edu-Cukrzycy. Zapowiedź serii filmików edukacyjnych o radzeniu sobie z cukrzycą typu 1.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~iza  IP: 87.251.237.xxx(2015-01-25 00:49:41)
Bardzo lubie te filmiki.Pani Kasia super sympatyczna,aby dalej nam pomagala. Iza mama Moniki.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Edukacja przez Internet, czyli videoblog Edu-Cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line