Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DIABETYK

Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2015, nr 1 (228)

źródło: magazyn Diabetyk, dodano: 30 grudnia 2014 r.


Diabetyk

DRODZY CZYTELNICY

DiabetykStyczeń często upływa pod hasłem realizacji noworocznych postanowień. Chciałoby się, żeby było lepiej, ale zapał do poprawy szybko znika... Dzieje się tak dlatego, że lista celów zwykle bywa zbyt długa, a przez to - realnie oceniając - niemożliwa do zrealizowania. A jakie najczęściej mamy postanowienia? Nikogo zapewne nie zdziwi, że jednym z popularniejszych jest pozbycie się nadwagi. Obiecujemy sobie więcej ćwiczyć, zdrowiej jeść, jednym słowem - wziąć się za siebie.

Kalendarzowy początek roku to dobry moment, aby oddzielić grubą kreską ubiegłoroczne niepowodzenia i z nową energią ułożyć plan działania zarówno w kwestiach związanych ze zdrowiem i cukrzycą, jak i w innych, ważnych dla nas sferach życia. Z niezwykle ciekawego tekstu w dziale Diabetyk poleca dowiecie się, co zrobić, aby z sukcesem realizować postanowienia, jak skutecznie osiągać założone cele, czego unikać, by nie stracić motywacji do kontynuowania procesu zmian na lepsze (np. przy odchudzaniu).

Starając się być zawsze na czasie, postanowiliśmy - opierając się na specjalistycznej wiedzy - odnieść się do tak ostatnio modnego odkwaszania organizmu - czy faktycznie jest to problem, o co w tym chodzi, czy ma ono sens i czemu służy? Warto o tym wiedzieć więcej, aby nie zrobić sobie krzywdy i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na odkwaszające specyfiki (zapraszamy do lektury artykułu "Zakwaszony organizm?"). A na koniec tajemnicze równanie: JA + CUKRZYCA + ZDROWIE = CAŁOŚĆ, którego wyjaśnienie znajdziecie w Rozważaniach o cukrzycy.

Miłej lektury i szczęśliwego Nowego Roku!

Redakcja
DIABETYK POLECA
Noworoczne postanowienia poprawy
Często stawiamy sobie niezliczoną ilość celów, a potem nagle wszystkie zarzucamy. Ile postanowień najlepiej podjąć, by ich realizacja była wykonalna?

Nie jest wcale prosto sprawić, by nasze postanowienia nie pozostały tylko w sferze planów, a przerodziły się w wymierny sukces. Lista celów musi być przede wszystkim osiągalna, żebyśmy się szybko nie zniechęcili i jej nie porzucili. I tu każdy musi sam sobie odpowiedzieć - ile tych celów jest realnych do wykonania. Mierz siły na zamiary i oblicz koszty, bądź szczery sam ze sobą! Jeśli trudno ci to samemu ocenić - porozmawiaj i poradź się osoby, która cię dobrze zna i życzy ci jak najlepiej. Zalecałabym dwie rzeczy: niech cele będą niewielkie, a ich lista jak najkrótsza. Po pierwsze - zacznij od małych kroczków i np. ustal realistyczną wagę, którą chcesz i możesz osiągnąć - lepiej niech to będzie zrzucenie pięciu, a nie od razu 20 kg. Lepiej i łatwiej osiągnąć mniejszy cel, co da motywację i siłę do kontynuacji zmiany, niż wytężać się w pogoni za odległą cyferką na wadze, która tym bardziej zniechęca, im większy dzieli nas od niej dystans.

Diabetyk

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Idealne równanie. Ja + cukrzyca + zdrowie = całość
Niegdyś diagnoza cukrzycy typu 1 związana była nie tylko z absolutnym obowiązkiem przyjmowania insuliny od samego początku choroby (co się nie zmieniło), ale także z dostosowaniem stylu życia do ustalonych z góry reguł (to się zmieniło, na szczęście). Reguły te były restrykcyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie: sześć posiłków dziennie o stałych porach, o takich samych wielkościach (wymieniało się np. jabłko na kawałek chleba - stąd określenie wymienniki).

Należało dostosować do tego resztę aspektów życia: codzienne pobudki o podobnej porze, powtarzalność określonych sytuacji (stres bardzo niewskazany), regularną aktywność fizyczną i oczywiście obowiązywały zakazy: żadnych słodyczy, przekąsek i mieszanych posiłków (takich jak np. pizza).Osoby, które doświadczyły tego reżimu, na pewno nie wspominają go najlepiej. Ale potem przyszła - mówiąc trochę patetycznie - wolność. Wolność w decyzjach dotyczących dawek insuliny, w doborze rodzaju, wielkości i czasu posiłków. Nastała ona wraz z nowoczesną insulinoterapią, która raz na zawsze zmieniła podejście do cukrzycy. Pytanie tylko, co z tą wolnością można zrobić?

Diabetyk

POD LUPĄ
Nerki jako filtry organizmu (cz. 2)
Według danych statystycznych powikłania cukrzycy związane z nerkami są najczęstszym powodem rozpoczęcia dializ. Z tego względu wszelkie informacje na temat uszkodzenia nerek, wtórnego do choroby podstawowej jaką jest cukrzyca, są bardzo istotne z punktu widzenia diabetyków. Podstawowym badaniem, jakie zleca lekarz celem wykrycia choroby, jest badanie na obecność albuminy w moczu. Wytyczne dotyczące opieki nad chorymi na cukrzycę zalecają przeprowadzenie go u osób z cukrzycą typu 1 po pięciu latach od rozpoznania choroby, natomiast w przypadku chorych na cukrzycę typu 2 - niezwłocznie po postawieniu diagnozy. Należy je powtarzać co roku wraz z oznaczeniem poziomu kreatyniny, aby umożliwić szybkie wykrycie nieprawidłowości. Im wcześniej bowiem wiadomo o cukrzycowej chorobie nerek, tym większe szanse na jej skuteczne leczenie. Mikroalbuminuria (albuminy to białka) jest objawem chorobowym polegającym na wydalaniu z moczem niewielkich ilości białka, które identyfikujemy w badaniu laboratoryjnym. Oznacza to, że doszło do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, które stały się przepuszczalne dla białka. Podstawą leczenia jest ustabilizowanie cukrzycy, a zatem leczymy najpierw chorobę powodującą wtórne uszkodzenie nerek.

Diabetyk

POD LUPĄ
Zakwaszony organizm?
W ostatnim czasie dużo się słyszy w mediach o zakwaszeniu organizmu. Zewsząd dochodzą głosy, że jest ono przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. Czy ma to coś wspólnego z kwasicą, która jest koszmarem wielu diabetyków?

Specjaliści z lekkim rozbawieniem wskazują, że ogromna liczba publikacji na temat zakwaszenia organizmu zbiegła się w czasie z pojawieniem się na rynku wspomnianego specyfiku. Nie ulega wątpliwości, że nagłe zainteresowanie zakwaszeniem organizmu ze strony mediów jest po prostu elementem doskonale zaplanowanej kampanii reklamowej.

Czy oznacza to jednak, że problem ten nie istnieje i został rozdmuchany jedynie do celów marketingowych? A może to rzeczywiście przyczyna większości naszych chorób, ukrywana do tej pory w tajemnicy? Prawda, jak to zwykle bywa, leży po środku.

Diabetyk

ABC INSULINOTERAPII
Chroń insulinę zimą
Aby zapobiegać hiperglikemii, powinniśmy każdego dnia rozsądnie planować dawki insuliny. Bywa jednak tak, że umiejętnie dawkujemy insulinę, ale glikemia i tak jest nieprawidłowa. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie insuliny. Dlatego wybierając się na zimowy wypoczynek, pamiętajmy o zabezpieczeniu insuliny przed wpływem zbyt niskich temperatur. Spadek temperatury poniżej 2°C może jej zaszkodzić.

Niewłaściwe przechowywanie insuliny może mieć wpływ na wyrównanie cukrzycy. Czy zdarzyło ci się, że w trakcie codziennej insulinoterapii odnotowałeś dziwne, niedające się wyjaśnić hiperglikemie? Przyczyna może być z pozoru błaha, a mianowicie złe przechowywanie insuliny. Bardzo niska temperatura panująca na dworze (poniżej zera) może spowodować zniszczenie struktury cząsteczki insuliny, a w rezultacie utratę jej właściwości hipoglikemicznych (obniżających glikemię).

Diabetyk

SPIS TREŚCI
FELIETON
2 Onkofikcja
POCZYTALNIA
3 Jak starzeć się zdrowo
Zapobiegać cukrzycy, póki jest czas
Wysokość ciśnienia krwi a stan nerek u diabetyków
4 Przygody PsInki Inki (30)
Wyniki leczenia cukrzycy w Polsce
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Cukrzycy
DIABETYK POLECA
10 Noworoczne postanowienia poprawy
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Idealne równanie. Ja + cukrzyca + zdrowie = całość
18 Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u osób z cukrzycą
POD LUPĄ
20 Nerki jako filtry organizmu (cz. 2)
24 Zakwaszony organizm?
26 Leki stosowane w chorobie wrzodowej
ABC INSULINOTERAPII
30 chroń insulinę zimą
ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Mąka mące nierówna
36 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
38 Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia
40 Co nowego w światowej kardiologii?
ZADBAJ O SIEBIE
42 Rodzaj skóry a kosmetyki

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Władysław  IP: 178.235.193.xxx(2015-01-21 23:23:33)
Objawem zakwaszenia jest m.in. dna moczanowa...Dość częsta u cukrzyków..


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DIABETYK: Miesięcznik Diabetyk, styczeń 2015, nr 1 (228)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 20 marca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line