Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Odżywianie

Ksylitol alternatywą dla białego cukru

źródło: informacja prasowa Santini, dodano: 10 grudnia 2014 r.

O cukrze, który uzależnia jak narkotyk, mówi się biała śmierć. Alternatywą dla osób dbających o zdrowie, które nie chcą odmawiać sobie słodkich przyjemności, jest ksylitol. Z racji tego, że ulega przemianie w organizmie bez udziału insuliny, przeznaczony jest także dla osób, które zwykłego cukru spożywać nie mogą.

Cukier może mieć formę białą, brązową, syropu kukurydzianego, sacharozy, dekstrozy, glukozy, fruktozy, laktozy, maltozy, słodu jęczmiennego, miodu, syropu ryżowego czy syropu klonowego. Każda z tych form może spowodować hiperglikemię i nadwagę, które mogą prowadzić do cukrzycy typu 2 i otyłości. Tradycyjny cukier podnosi także ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL) zwiększając ryzyko zawału serca. Powoduje próchnicę zębów i zapalenie ozębnej, które z kolei prowadzą do utraty zębów i ogólnego zainfekowania organizmu. W przypadku dzieci może powodować kłopoty ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem, a co za tym idzie z uczeniem się. Oprócz tego wypłukuje z organizmu sole mineralne i witaminy, a także zakłóca równowagę hormonalną.

Ksylitol, czyli alkohol cukrowy, to cukier pochodzenia naturalnego, który znaleźć można w jarzynach i owocach włóknistych, kolbach kukurydzy oraz w różnych drzewach liściastych, na przykład w brzozie. Jako produkt pośredni pojawia się też w procesie przemiany glukozy w organizmach mikroorganizmów, zwierząt, a nawet ludzi. Każdy z nas wytwarza go w procesie normalnego metabolizmu, w ilości ok. 15 gram na dzień.

Mimo, iż ksylitol wygląda i smakuje tak samo jak zwykły cukier, na tym kończy się jego podobieństwo. Przede wszystkim jest o 40 procent mniej kaloryczny i ma o 75 procent mniej węglowodanów od tradycyjnego. Jest absorbowany i przetwarzany powoli, co powoduje bardzo małe zmiany w wydzielaniu insuliny. O ile biały cukier to związek chemiczny trudny do strawienia przez nasz organizm, o tyle cukier brzozowy rozkładany jest przez bakterie żołądkowe na krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Ksylitol alternatywą dla białego cukru

Ksylitol dostępny na ksylitol.eu, jest cukrem pięciowęglowym, który ma charakter zasadowy. Dzięki temu ma własności bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi bakterii. Natomiast wszystkie inne formy, w tym popularny słodzik sorbitol, są sześciowęglowe i tworzą kwasy. Zwykły cukier z kolei, jest czynnikiem inicjującym niewydolność układu autoimmunologicznego i immunologicznego, gdyż wzmacnia niebezpieczne bakterie i grzyby, co może skończyć się artretyzmem, alergiami czy astmą.

Używając ksylitolu możemy upiec ciasteczka, posłodzić herbatę czy też zrobić konfitury, natomiast producenci wykorzystują go jako zamiennik zwykłego cukru w słodyczach. Trzeba jednak pamiętać, iż w początkowym okresie stosowania bezpieczna dawka to 3 łyżeczki dziennie (ok. 15g). Należy wprowadzać go stopniowo tak, aby nasz układ pokarmowy przystosował się do wytwarzania odpowiedniej ilości enzymu trawiącego ten cukier. Nagłe przyjęcie większej ilości może wywołać łagodną biegunkę lub lekkie kurcze, jednak ustępują one najczęściej już po kilku dniach, gdyż jest on codziennie wytwarzany przez nasz organizm lub enzymy powodujące jego rozkład.

Ksylitol alternatywą dla białego cukru

Firma Santini poprzez e-sklep ksylitol.eu sprzedaje cukier brzozowy Ksylitol, który pochodzi z Finlandii. Jest on pozyskiwany z drewna brzozy z dodatkiem innych drzew liściastych, które pochodzą z drzewostanu o wysokiej jakości ekologicznej. Na stronie można nabyć ksylitol w czystej postaci do użytkowania w kuchni, a także wyroby, w których wykorzystano cukier brzozowy. Chodzi o słodycze jak czekolada, cukierki czy drażetki, a także gumy do żucia, konfitury, kakao czy bakalie.

Wreszcie mamy odpowiedź na nasze poszukiwania czegoś prawdziwie zdrowego, a co jest jednocześnie w stanie zadowolić nasze pragnienie słodyczy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~tulu  IP: 87.206.239.xxx(2014-12-11 13:00:23)
Ksylitol jest fajny, ale z tymi węglowodanami jednak jest "nieco" inaczej niż podano w artykule. Zgodnie z informacją z opakowania w 100g jest 99,8g węglowodanów. Zgoda, że nie zawiera cukrów (0,2 g / 100g), ale węglowodany - tak, i to w ilości niemal identycznej jak cukier.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Odżywianie: Ksylitol alternatywą dla białego cukru
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line