Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Magazyn PEN

PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 6/2014

źródło: Wydawca magazynu PEN, dodano: 4 grudnia 2014 r.

Lekarz niedawno zmarłej bardzo popularnej i lubianej aktorki opowiedział mediom o jej zmaganiach z chorobą nowotworową. Powiedział za dużo. Zapomniał o Kodeksie etyki lekarskiej, zapomniał, a może nie wiedział, że medycyna to nie tylko wiedza, doświadczenie, ale także bardzo bliskie spotkanie z drugim człowiekiem, który powinien ufać lekarzowi. Ale czy ufa?

Polacy przestają ufać lekarzom. Z badań przeprowadzonych w latach 2011-2013 w ramach International Social Survey Programme (ISSP), realizowanych w 29 krajach przez instytuty naukowo-badawcze, wynika, że w rankingu zaufania Polska jest na 25. miejscu. Jedynie niespełna co czwarty pacjent wychodzi z gabinetu zadowolony z wizyty u lekarza – informuje Fundacja "My Pacjenci“. Zaufaniem darzy lekarzy mniej niż połowa respondentów z Bułgarii, Rosji i Polski. Zamykamy ten ranking z 43-procentowym wskaźnikiem. Czyli ponad połowa z nas nie ufa dziś lekarzom. Daleko nam do Szwajcarii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, czy nawet Turcji, w których to krajach poziom zaufania sięga od 83 do 75 proc.

Środowisko lekarskie dobrze o tym wie. Czy wie dlaczego pacjenci tracą zaufanie do nich? Czy jest zażenowane tymi gorszącymi wskaźnikami? Czy ma świadomość, że w interesie pacjentów jest ufanie lekarzowi? Czy zna wagę maksymy "Omnia procedit ex amore" ("Wszystko wynika z miłości"), wie, że lekarza – jak twierdzi prof. Jan Tatoń - "obowiązuje nadzieja na ocalenie chorego i walka o jego życie do samego końca, choćby dlatego, aby chory mógł do końca utrzymać zaufanie"?

Wyniki tego sondażu muszą martwić wszystkich. Nie da się ich usprawiedliwić postawą ministerstwa, bezdusznym pilnowaniem wydatków NFZ – z czym bywa utożsamiany lekarz. Trudno je wytłumaczyć niekiedy arogancją lekarzy, zdarzającą się ich niekompetencją. Nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn spadającego zaufania do całej służby zdrowia, zwłaszcza publicznej.

Środowisko jednak dobrze wie, czego oczekują pacjenci: stawiania szybkich, właściwych diagnoz, skutecznego odpowiedzialnego leczenia ich schorzeń, postaw zwiększających, również subiektywnie poczucia zdrowia, oceny jakości życia z punktu widzenia medycyny.

Lekarz Antoni Czechow, którego wielkość wyznaczyła przede wszystkim literatura, stwierdził: "Człowiek lubi porozmawiać o chorobach, a tymczasem to najmniej ciekawy aspekt jego życia“. Może zatem dla pokrzepienia serc w zderzeniu na linii lekarz - pacjent, zauważmy, na własną pociechę, że niekiedy warto na chwilę zapomnieć o chorobie, o lekarzach. Ale tylko na chwilę.

Andrzej Karnowski

Soczewka z zaćmą
Minister zdrowia wycofał się z pomysłu, aby za operację usuwania zaćmy NFZ płacił jedynie za pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą. Kwalifikacja do zabiegu ma się odbywać zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Przeszczepy nie dla każdego
Z dr. hab. med. MICHAŁEM WSZOŁĄ, kierownikiem Pracowni Wysp Trzustkowych Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, rozmawia Andrzej Karnowski

Przeszczepy wysp trzustkowych, przeszczepy trzustki. Czy to taka zdaje się być perspektywa leczenia cukrzycy za lat kilka, może kilkanaście?
Nie ma jeszcze jakiegoś cudownego leku na cukrzycę, cudownej terapii. Na chwilę obecną najlepszą metodą leczenia cukrzycy jest odpowiednie postępowanie dietetyczne, odpowiednia insulinoterapia i odpowiednie zachowania prozdrowotne. I to jest najlepsze postępowanie, które może być zaproponowane większości pacjentom.

Kluczem jest profilaktyka
Zabiegi to specjalny problem. Często, wskutek deformacji stóp, wskutek zbytniego nacisku, tarcia skóry powstają nie tylko owrzodzenia, ale też modzele, tzw. nagniotki. Usuwanie ich to jest mała operacja. U osób z cukrzycą nie jest to zabieg kosmetyczny, ale medyczny.

To musi robić lekarz, najlepiej wyspecjalizowany chirurg. Szczególne są też problemy z powodu neuropatii. Skóra staje się mniej czuła, traci poczucie bólu, temperatury. Kiedy brakuje naturalnego systemu ostrzegawczego zbyt ciepła kąpiel albo chłód mogą skórę uszkadzać. Pacjent musi o tym wiedzieć, musi o takim zagrożeniu pamiętać.

5000 metrów nad poziomem cukru
Zaczęli chodzić po górach. We wrześniu były Gorce. W planach mają Tatry, Alpy, Kaukaz, a nawet Andy. Cukrzyca nie musi być tu przeszkodą, choć kwalifikację przeprowadzili lekarze.

Leczyć tak, aby uzyskiwać możliwie najwyższą jakość życia pacjenta, zapewniając mu utrzymanie aktywności zawodowej i fizycznej – oto ogólna zasada lekarzy z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Stąd pomysł projektu "5000 metrów nad poziomem cukru".

Medalowe superprodukty
Przez kilka miesięcy prezentowaliśmy na łamach magazynu "PEN. Cukrzyca i Otyłość", a także na stronach internetowych 46 produktów szczególnie ważnych w życiu każdego diabetyka.

W tym czasie Czytelnicy i Internauci głosowali wybierając, ich zdaniem, najlepsze produkty. Takie, bez których trudno osobom z cukrzycą obejść się w codziennym życiu. Najlepszym produktem w kategorii "Sprzęt do samokontroli" został glukometr Diagnostic Gold System firmy Diagnosis S.A. To już po raz trzeci glukometr ten uzyskał największą liczbę głosów w naszym plebiscycie i zdobył tytuł "Superprodukt 2014".
Spis treści:

OD REDAKCJI
Połowa z nas nie ufa - str. 2

PROPOZYCJA RESORTU ZDROWIA I NFZ
Porada diabetologiczna w koszyku usług - str. 3

ROZMOWA Z AUTORYTETEM
Kluczem jest profilaktyka - str. 4

Minister przejrzał na oczy - str. 5

ŚWIAT PRZEZ DOTYK
Zwyrodnienie plamki oka - str. 6

Więcej wiesz, dłużej żyjesz - str. 6

JAK ROZPOZNAĆ
Kaszel przewlekły - str. 7

To też cię uodporni - str. 7

BLASKI I CIENIE TRANSPLANTACJI WYSEPEK I TRZUSTKI
Przeszczepy nie dla każdego - str. 8

Koniec z cukrzycą i otyłością… - str. 8

Nowy oddział geriatrii - str. 9

DIABETICA EXPO 2014
Lekarze z pacjentami w ofensywie - str. 10

Tańcząca klinika - str. 11

HISTORIA ODKRYĆ W PIGUŁCE
Ostatnie ogniwo odkrycia insuliny - str. 12

Kamienie milowe - str. 12

Pionier z Bostonu - str. 13

Sto lat insuliny - str. 13

5000 metrów nad poziomem cukru - str. 13

PRZED ZAKUPEM - PRZECZYTAJ
WYBRANE GLUKOMETRY DO MIERZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI, DO KTÓRYCH AKTUALNIE DOSTĘPNE SĄ REFUNDOWANE PASKI TESTOWE - str. 16

Wykaz pasków testowych do glukometrów refundowanych od 1 listopada 2014 r. - str. 17

DOBRE DLA DIABETYKA 2014
MEDALOWE superprodukty - str. 18

Złoto po raz trzeci - str. 18

CUKRZYCA - WARTO SIĘ BADAĆ
nie dla cukrzyków - str. 20

MORWA BIAŁA PLUS FASOLAMINA - ZAWIERA FASOLAMINĘ - NEUTRALIZATOR SKROBI ZAWARTEJ W POKARMACH - str. 20

Dodać zdrowia do lat - str. 20

Ułatwi leczenie - str. 20

BIBLIOTEKA DIABETYKA - str. 21

KUCHNIA DIABETYKA
Przyjęcie karnawałowe - str. 22

Słodziki bezpieczne - str. 22

Krzyżówka z Biotonem - str. 24

Więcej na stronie www.magazynpen.com.pl.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Magazyn PEN: PEN. Cukrzyca i Otyłość nr 6/2014
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 27 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line