Przyszli edukatorzy uczyli się od najlepszych: Prof. Macieja Małeckiego, Prof. Tomasza Klupy, Prof. Anny Noczyńskiej, Prof. Przemysławy Jarosz-Chobot, Prof. Agnieszki Szadkowskiej, Dr Joanny Nazim. Praktyczne doświadczenia z pracy z chorymi przekazały pielęgniarki diabetologiczne Monika Loewe, Ewa Borowiak-Zielińska, Małgorzata Głowacka-Woźny i edukatorka Elżbieta Dębska. Świetny warsztat motywacyjny poprowadziła Pani Teresa Benbenek-Klupa.
27 osób zdało egzamin teoretyczny i praktyczny. Część z nich już zadeklarowała, że podejmie współpracę z Federacją jako edukatorzy. Obecnie z Federacją współpracuje ponad 30 osób regularniej prowadzących zajęcia w całej Polsce. Dzięki ich pracy w ostatnich miesiącach udało się zorganizować prawie 130 bezpłatnych szkoleń w placówkach oświatowych. |
Realizacja działania była współfinansowana ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Zapraszamy do obejrzenia małej fotorelacji z kursu.
Federacja w dniach od 8 do 11 listopada zorganizowała także AKADEMIĘ MŁODYCH DIABETYKÓW. To kolejne przedsięwzięcie Federacji mające na celu pomoc młodym osobom z cukrzycą w lepszym prowadzeniu choroby. 36 młodych osób z różnych stron Polski przyjechało do Krakowa by wziąć udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez najlepszych polskich diabetologów.
Tematy poważne i ciekawe: ciąża w cukrzycy, macierzyństwo i ojcostwo, powikłania ostre i przewlekłe, używki, a cukrzyca. Dodatkowo warsztaty psychologiczne o radzeniu sobie z chorobą w różnych sytuacjach życia: w szkole, na uczelni, w związku. Nie zabrakło części turystycznej - zwiedzania podziemi krakowskiego Rynku i integracji.
Z ankiet ewaluacyjnych wynika, że Akademia to działanie bardzo potrzebne, że wielu uczestników po udziale w niej postanowiło bardziej zadbać o swoją cukrzycę, zrozumiało, że powikłaniom WARTO i MOŻNA zapobiec, że wszystko w ICH RĘKACH, że trzeba tylko chcieć i trochę się postarać. |
Akademię Młodych Diabetyków wsparła firma Novo Nordisk za co Federacja bardzo dziękuje.
Autorzy zdjęć: Tomasz Saja i Monika Zamarlik.