Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leki na receptę w Internecie

źródło: www.drogapozdrowie.pl, dodano: 26 listopada 2014 r.

W Polsce obowiązujące prawo nie pozwala na sprzedawanie leków na receptę w trybie online. Zawsze istnieje konieczność okazania zaleceń lekarza farmaceucie w aptece, w punkcie sprzedaży leków. Pomimo tego faktu, w sieci internetowej można natknąć się na ogłoszenia sprzedaży leków na receptę poza systemem aptek. Jak to możliwe? Czy oznacza to, że ktoś dopuszcza się fałszowania recept i w ten sposób uzyskuje leki, które później odsprzedaje?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Dnia 14 marca 2008 roku zostało wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, w tym wybranych leków. Reguluje ono sprzedaż farmaceutyków za pośrednictwem sprzedaży zdalnej online.

Internetowa sprzedaż leków, nawet tych na receptę, nie jest nielegalna, z tym, że klient może je odebrać wyłącznie w aptece lub punkcie aptecznym, po okazaniu ważnej recepcie farmaceucie. W przeciwnym wypadku sprzedający dopuszcza się nielegalnej dystrybucji leków za pośrednictwem sieci internetowej. Przestępstwem jest sprzedawanie w Internecie:
 • leków zarejestrowanych w Polsce wydawanych z przepisu lekarza,
 • leków wstrzymanych bądź wycofanych z obrotu,
 • leków sfałszowanych, w tym leków na receptę,
 • preparatów OTC oraz suplementów diety,
 • leków nielegalnie sprowadzonych z zagranicy.
Takie leki oferowane są najczęściej na forach internetowych i serwisach aukcyjnych. Sprzedający mają poczucie, że w internecie są anonimowi, ale jest to złudne, ponieważ organy ścigania mogą szybko dotrzeć do takich osób.

Nielegalne, sfałszowane leki

Według danych zgromadzonych przez brytyjską agencję - Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency, aż 62 proc. leków na receptę, które są przedmiotem nielegalnej dystrybucji w internecie, to podróbki, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Kupowanie farmaceutyków w internecie, poza aptekami będącymi legalnymi kanałami dystrybucji, to wspieranie przestępczości.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia WHO, Polacy rokrocznie wydają około 100 mln zł na podróbki leków, zwykle leków:
 • onkologicznych,
 • kardiologicznych,
 • psychiatrycznych,
 • odchudzających,
 • na potencję.
Obecne narzędzia prawne nie pozwalają na skuteczne zwalczanie tego zjawiska, ale wkrótce ma nastąpić nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne. Nowe przepisy mają skutecznie ograniczyć sprzedaż leków za pomocą nielegalnych kanałów dystrybucji.

Trzeba uświadomić sobie, że zgodnie z zapisami obowiązującej ustawy Prawo farmaceutyczne, za nielegalny handel produktami leczniczymi, w tym lekami na receptę, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, do 10 lat więzienia grozi osobom, które dopuszczają się nielegalnego obrotu substancjami umieszczającymi z listy substancji kontrolowanych. Odpowiedzialność, przynajmniej teoretycznie, ciąży i na dostawcy nielegalnego leku na receptę, jak i administratorze portalu lub forum internetowego, w obrębie których pojawiają się oferty nielegalnej sprzedaży.

Źródło: www.drogapozdrowie.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Leki na receptę w Internecie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line