DRODZY CZYTELNICY
Jesień to dobry moment, aby porządnie zająć się wyrównaniem cukrzycy i poświęcić jej trochę więcej czasu. A tego mamy zwykle więcej o tej porze roku, bo rzadziej i na krócej wychodzimy z domu, zwykle redukujemy swoje zajęcia dodatkowe z powodu chłodu i mniej sprzyjającej aury. Aby tego czasu nie zmarnować przed telewizorem i na objadaniu się, proponujemy zwrócić szczególną uwagę na to, co, ile i jak jemy. Dzięki odpowiedniej diecie można bowiem wiele zdziałać w terapii cukrzycy, na co uwagę zwracają różne towarzystwa medyczne. Dlatego w tym numerze przedstawiamy zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące diety przy cukrzycy oraz polecamy lekturę tekstu "Jesienna dieta".
Oba te materiały mogą okazać się bardzo pomocne w układaniu codziennego jadłospisu uwzględniającego zalecenia i zasady zdrowego żywienia. Odpowiednio zaplanowana dieta ułatwia także prowadzenie insulinoterapii, zarówno tej konwencjonalnej (dwie iniekcje insuliny), jak i intensywnej, o czym można się między innymi przekonać, czytając artykuł w dziale ABC Insulinoterapii. W listopadzie obchodzone jest ważne święto - Światowy Dzień Cukrzycy, więc postanowiliśmy przybliżyć jego ideę, charakter i cel. Pamiętajmy o niebieskim kręgu, poprzez który możemy wyrazić swoją, choćby symboliczną, solidarność z diabetykami i wsparcie dla działań poświęconych zmaganiom z problemami związanymi z cukrzycą.
Redakcja
- DIABETYK POLECA
Święto w kolorze nieba
- IDF zachęca kraje członkowskie do działań lokalnych. Organizacje zrzeszające diabetyków prowadzą w ramach świętowania liczne spotkania informacyjne, warsztaty, spotkania prasowe, przygotowują rozmaite wydarzenia, takie jak zawody sportowe, wystawy, koncerty, marsze, wyścigi rowerowe lub biegi. W okolicach 14 listopada pojawiają się też w prasie artykuły mówiące o cukrzycy, temat ten gości w programach radiowych i telewizyjnych. Im jest o wydarzeniu głośniej, tym oczywiście lepiej, dlatego IDF zachęca do drukowania plakatów i ulotek informacyjnych (można je pobrać ze strony www.idf.org). W ramach obchodzenia Światowego Dnia Cukrzycy w wielu krajach przeprowadza się również bezpłatne badania diagnostyczne. Najbardziej jednak widocznym i spektakularnym sposobem obchodzenia święta jest oświetlanie pomników i budynków na niebiesko oraz tworzenie przez ludzi żywych błękitnych kręgów.
- ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Mam cukrzycę. Mam partnera. Mam dziecko
- Cukrzyca to jedynie pewien aspekt naszego życia. Musimy podawać sobie insulinę i sprawdzać stężenie glukozy we krwi, żeby normalnie funkcjonować. Właściwie tylko te dwa dość absorbujące obowiązki (w pewnym uproszczeniu) różnią nas od naszych rówieśników. Poza tym tak samo jak oni pracujemy, chodzimy do szkoły, poznajemy świat, zakochujemy się i chcemy założyć rodzinę (niekoniecznie z osobą, która też ma cukrzycę).
W rzeczywistości cukrzycy ukryć się nie da, dlatego im wcześniej nasz partner będzie o niej wiedział, tym lepiej. Nie maskujmy wykonywania pomiarów, nie bójmy się, że zobaczy pompę insulinową albo wstrzykiwacz. Jeśli ma to być poważna relacja, prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw.
- POD LUPĄ
Męski problem
- Statystyki są dla mężczyzn bezlitosne. Blisko połowa panów po pięćdziesiątce ma problemy z prostatą. Z wiekiem ten odsetek rośnie, zmieniając życie większości z nich w mękę. Łagodny przerost prostaty jest dolegliwością uciążliwą, ale nie śmiertelną. Przy odpowiednio wczesnym zdiagnozowaniu i wprowadzeniu farmakoterapii nie powinien skutkować zagrażającymi życiu powikłaniami. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją schorzenia stercza, które mogą być potencjalnie śmiertelne. Należy do nich zapalenie gruczołu krokowego oraz rak prostaty. Bardzo ważna jest szybka diagnostyka już przy pierwszych problemach ze strony gruczołu krokowego, dlatego wszyscy mężczyźni po 50. roku życia powinni co roku badać swoją prostatę - szczególnie, jeśli zaczynają odczuwać dolegliwości z jej strony. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki raka prostaty, zaleca się coroczne badania już od 40. roku życia.
- ABC INSULINOTERAPII
Fakty na temat insulinoterapii
- Iniekcje insuliny w pewnym momencie terapii cukrzycy typu 2 są niezbędne, ponieważ choroba ma charakter postępujący, co oznacza, że wraz z jej trwaniem trzustka wydziela coraz mniej własnej insuliny. Zalecenia dotyczące leczenia wysokich wartości glikemii opracowywane są przy uwzględnieniu stopnia rozwoju cukrzycy. W związku z tym terapia przebiega kilkuetapowo.
Nie istnieje jeden model leczenia insuliną, który byłby rekomendowany dla wszystkich. Wybór sposobu terapii jest podyktowany indywidualnymi celami leczenia i potrzebami osoby z cukrzycą. Jest to bardzo spersonifikowany proces. Wybrany model insulinoterapii ma przynieść pacjentowi korzyści, a wybrane preparaty skutecznie kontrolować wyrównanie choroby. Modele insulinoterapii: leki doustne + insulina bazowa, mieszanki insuliny, wielokrotne wstrzyknięcia.
- ZDROWO ŻYWIENIOWO
Jesienna dieta
- Natura powoli szykuje się do zimowego snu. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze, słońce słabiej grzeje, w związku z czym tracimy energię, dobre samopoczucie i odporność. Z targu powoli znikają świeże warzywa i owoce - mogłoby się wydawać, że nasza dieta straci kolory, witaminy i stanie się uboga... Nic bardziej mylnego! Jesienna dieta wcale nie musi być nudna.
Podstawą zdrowej diety o każdej porze roku powinny być węglowodany, oczywiście z przewagą cukrów złożonych. Dziś w polskiej kuchni królują ziemniaki i pieczywo, jednak w dawnych czasach podstawą jadłospisu były kasze. Warto powrócić do tego źródła witamin, minerałów, błonnika i innych ważnych związków regulujących pracę naszego organizmu. Szczególnie jesienią, kiedy chodzimy zmęczeni, wyziębieni i przygnębieni, kasze nie tylko dodają energii i ogrzewają, ale także leczą, poprawiają nastrój i zapobiegają wielu schorzeniom.
FELIETON
2 Śmieciowe jedzenie - śmieciowe myślenie
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Terapia naturą
Włoski upominek
POCZYTALNIA
5 PsInka Inka zostaje diabdogiem (28)
Otyłość w Europie
DIABETYK POLECA
6 Święto w kolorze nieba
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
10 Cukrzyca ciążowa
14 Cukrzyca a chłodne pory roku
18 Mam cukrzycę. Mam partnera. Mam dziecko
POD LUPĄ
22 Leki hipotensyjne
26 Urazy i schorzenia stawu kolanowego
30 Męski problem
ABC INSULINOTERAPII
32 Fakty na temat insulinoterapii
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Dietetyczne zalecenia PTD
36 Jesienna dieta
40 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
42 Kongres European Society of Cardiology
45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl